3.8/5
4رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

محموله های فولادی ایران تحت تاثیر بحران خلیج فارس قرار نگرفته ولی تقاضای آن کم است

منابع به فست‌ مارکت عنوان کردند؛ حمل و نقل آهن آلات ایران، تحت تاثیر درگیری که هفته گذشته در خلیج عمان صورت گرفت؛ قرار نگرفته است. یک تولیدکننده عمده محصولات نیمه ساخته شده ایران به فست ‌مارکت عنوان کرد؛ ” ما هنوز هم قادر به حمل و نقل کالا از طریق دریا هستیم.” در تاریخ سیزدهم‌ ژوئن، دو تانکر نفتی ( Front Altair متعلق به نروژ و kokuka Courageous متعلق به ژاپن )، رخداد حمله صورت گرفته به آن ها در خلیج عمان را گزارش دادند. الطیر در حال انتقال نفت عربستان سعودی به تایوان، و کوکاکا در حال حمل متانول به سنگاپور بود. ایالات متحده ایران را متهم به استفاده از مین در جهت ایجاد شکاف در این کشتی ها و سپس ارسال کشتی جنگی برای کمک به خدمه این تانکرها نموده است. اما ایران این اتهام را رد کرده است.

مایک پومپو، وزیر امور خارجه ایالات متحده در روز 13 ژوئن گفت: “ارزیابی دولت ایالات متحده مبنی بر این موضوع است که جمهوری اسلامی ایران مسئول این حملات در خلیج عمان بوده است. این ارزیابی بر اساس اطلاعات، سلاح های مورد استفاده، سطح تخصص مورد نیاز برای اجرای عملیات، حملات مشابه اخیر ایران به کشتی ‌ها و این واقعیت است که هیچ گروهی در منطقه دارای منابع و مهارت لازم برای انجام چنین عملیات پیچیده ‌ای را ندارد‌.” حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در سخنرانی خود در تلویزیون دولتی پاسخ داد: “ایران علیه هیچ کشوری جنگ نخواهد کرد.”

تحلیل بازار آهن

روحانی افزود: “علی رغم تمام تلاش های آمریکایی ها در منطقه و تمایل آن ها برای قطع روابط ما با جهان و تمایل آن ها برای ایجاد انزوای ایران، آنها ناکام مانده اند.” به واسطه این اتفاقات بین ‌المللی، شرکت کنندگان بازار فولاد، این هفته بسیار محتاط عمل نموده ‌اند. شمش فولادی ایران در هفته منتهی به روز چهارشنبه ۱۹ ژوئن، با نرخ ۳۹۰ الی ۳۹۵ دلار به ازای هر تن فوب، بدون تغییر نسبت به ارزیابی هفته گذشته، برای مشتریان خارج از کشور در دسترس بود.

در طول هفته و اعلام قیمت ها، پیش‌خریدی در بازار در این خصوص شنیده نشد؛ اما برخی از شرکت کنندگان بازار معتقدند که چنانچه اگر مشتری پیشنهاد خرید با رقم ۳۸۰ دلار به ازای هر تن فوب را ارائه دهد؛ این رقم می تواند قابل وصول باشد. ارزیابی هفتگی فست ‌مارکت در خصوص نرخ شمش صادراتی ایران در تاریخ ۱۹ ژوئن، ۳۸۰ الی ۳۹۰ دلار به ازای هر تن فوب بود، که نسبت به ارزیابی هفته گذشته در دامنه قیمتی ۳۸۵ الی ۳۹۵ دلار به ازای هر تن، کاهش قیمت را نشان می دهد.

یک تولیدکننده عمده تختال، محصول تولیدی خود برای تحویل ماه جولای را با نرخ ۳۸۵ دلار به ازای هر تن فوب پیشنهاد داد که نسبت به پیشنهاد محموله ‌های تحویلی ماه ژوئن، کاهش ۵ دلاری را نشان می دهد. ارزیابی هفتگی فست ‌مارکت در خصوص نرخ تختال صادراتی ایران در تاریخ ۱۹ ژوئن، ۳۸۰ الی ۳۸۵ دلار به ازای هر تن فوب بود که نسبت به ارزیابی هفته گذشته در تاریخ ۱۲ ژوئن، در دامنه قیمتی ۳۸۰ الی ۳۹۰ دلار به ازای هر تن، به سمت نرخ های پایین ‌تر محدود شده است.

قیمت های متفاوت متاثر از معاملات ضعیف و عدم پشتیبانی از بازار

ماه گذشته بازارهای خاورمیانه و قسمتی از آفریقا و آسیا، متاثر از ماه رمضان، ساکت بودند. فصل بارانی پیش رو هم عامل پشت پرده دیگری در خصوص چرایی تقاضای ضعیف آسیاست. خوشبینی ها در بازار دریای سیاه هم طی هفته گذشته کم رنگ شده است. بر خلاف انتظارات، کاهش تعرفه وارداتی فولاد در آمریکا برای محصول وارداتی از ترکیه هم نتوانست حوزه های خرید را تحریک نماید. برخی موفقیت های کسب شده در فروش محموله هایی از بیلت CIS، ترکیه و مصر به آفریقای شمالی در محدوده قیمتی ۴۳۰ الی ۴۳۵ دلار به ازای هر تن فوب دریای سیاه؛ موجب تحریک روسیه و اکراین در جهت افزایش قیمت های پیشنهادی خود در دامنه جدید قیمت ها در بازه ۴۴۰ الی ۴۵۰ دلار به ازای هر تن فوب دریای سیاه برای تحویل ماه جولای  در هفته منتهی به ۳۱ ماه می، گردید. اما در این دامنه قیمت ها، پیش خرید تازه ‌ای گزارش نشده است. شرکت کنندگان بازار، معتقد هستند ‌که با توجه کاهش نرخ وارداتی قراضه آهن به ترکیه؛ این سطوح جدید قیمت های پیشنهادی خیلی بالا هستند. آخرین رصدهای صورت گرفته از بازارهای جهانی فولاد در خصوص بازار منطقه آسیا و اروپا، طی چند روز گذشته، از بازارهایی آرام، کم خبر و به طور کلی کم رمق در این روزها حکایت دارد.

به طور مثال در قسمتی از گزارش متال بولتن در خصوص تختال می خوانیم :

نماینده یک نوردکار ایتالیایی عنوان نمود : “گر چه جو حاکم بر بازار به آرامی در حال تغییر به سمتی است که انتظار می رود مثبت باشد؛ اما اگر به بازتاب رفتار واقعی بازار رجوع شود؛ روند شفاف نیست، چرا که تقاضا ضعیف دیده شده و احتمال کاهش بیشتر تختال وجود دارد… “

ارزیابی نرخ هفتگی Fastmarkets در تاریخ سوم ژوئن در خصوص شاخص میانگین نرخ هفتگی تختال CIS در محدوده ۴۴۵ الی ۴۵۰ دلار به ازای هر تن فوب دریای سیاه بود که نسبت به اواخر آوریل کاهش ۲۵ الی ۳۰ دلاری را نشان می دهد؛ که متاثر از کاهش قیمت ها در خصوص نرخ محصول نهایی تخت فولادی در بازارهای اصلی فروش ترکیه و اروپا بوده است.

منابع اروپایی، نرخ جدیدی در خصوص پیشنهاد تختال تولیدی از CIS در این هفته نشنیدند، اما انتظار پیشنهادات ارزان تری برای مصرف ماه جولای از سمت این تولیدکنندگان را دارند، اما فعالیت برنامه ریزی شده CIS و کاهش خروجی تختال می تواند به این معنی باشد که خریداران اروپایی نمی توانند به تخفیفات مورد نظرشان دست پیدا کنند.

نظرات شما عزیزان در خصوص بازار آهن به تحلیل هرچه بهتر ما از این بازار کمک شایانی خواهد نمود. خواهشمندیم با ارائه دیدگاه خود و امتیازدهی در ادامه این خبر ما را در خدمت رسانی بهتر یاری نمایید.

3.8/5
4رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0