0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

آمریکا جنگ تجاری با چین را عملا کلید زد

نرمش های اخیر چین در برابر آمریکا نیز نتوانست مانع از تصمیم ترامپ مبنی بر اعمال تعرفه بر روی اقلام وارداتی از جمله آهن آلات از چین به ایالات متحده شود و امروز کاخ سفید ۲۵ درصد تعرفه بر روی ۸۱۸ قلم کالای چینی به ارزش ۵۰ میلیارد دلار را اعلام نمود که از ۶ جولای لازم الاجرا می باشند.

رئیس جمهور امریکا اعلام کرده در صورتی که چین اقدام تلافی جویانه ای را انجام دهد، لیست ۱۰۰ میلیارد دلاری جدیدی از کالاهای چینی را تحت تعرفه قرار خواهد داد.

به گزارش پلنر چین پس از قبول کاهش مازاد تراز تجاری خود با آمریکا به تولیدکنندگان آهن آلات خود پیشنهاد داده بود که بخشی از زغال سنگ و سنگ آهن مورد نیاز خود را علی رغم هزینه بالاتر از ایالات متحده وارد نمایند. مسئله ای که حسن نیت چین را در حل و فصل جنگ تجاری نشان می دهد.

حال چین متعهد به دادن پاسخی مساوی به آمریکا شده است و گفته به زودی لیست کالاهای آمریکایی تحت تعرفه از جمله آهن را منتشر خواهد نمود که در میان آنها احتمالا سویا مهم ترین محصول آمریکایی خواهد بود.

بازارهای سرمایه تحت این تنش ها هفته آینده را با نگرانی شروع خواهند نمود. بازار وال استریت در معاملات امروز خود کاهش یافت که نشان از افزایش نگرانی سرمایه گذاران از ریسک سرمایه های خود می باشد.

البته این فرض نیز متصور است که ترامپ همچنان امتیازات بیشتری از پکن می خواهد و ضرب الاجل ۶ جولای نیز احتمال این امر را تایید می کند، و الا ترامپ می توانست از فردا اعمال این تعرفه ها را عملی نماید.

قیمت آهن آلات

علیرغم اتخاذ سیاست مالی انقباضی، فدرال رزرو به آینده اقتصاد آمریکا خوش بین است

نشست دیشب فدرال رزرو آمریکا با افزایش نرخ بهره از ۱/۷۵ به ۲ درصد پایان یافت و نگرانی ها درباره افزایش تعداد دفعات رشد نرخ بهره بیش از پیش قوت گرفت.

این مسئله در عین حال بیانگر این مطلب است که اقتصاد آمریکا حداقل برای زمان حال در دوران شکوفایی قرار دارد. پاول دیشب اعلام کرد که نهاد تحت مدیریت وی قصد ندارد با سیاست انقباض شدید مالی ترمز رشد اقتصاد را بکشد.

با افت نرخ بیکاری و نزدیک شدن تورم به نرخ ۲ درصد، انتظارات برای افزایش مجدد نرخ بهره بیشتر شد. هشت عضو از اعضای فدرال رزرو معتقد به ۴ بار افزایش نرخ بهره در سال جاری می باشند، در حالی که در مارس امسال تنها هفت عضو معتقد به این مسئله بودند.

اگرچه سرمایه گذاران معتقد به افزایش ۲۵ واحدی نرخ بهره می باشند، اما نمودار نقطه ای منتشره توسط فدرال رزرو سرعت بیشتری را نشان می دهد که ترس سرمایه گذاران را برانگیخته است. تحت همین هراس، وال استریت دیشب را با افت پشت سر گذاشت و نرخ بازده اوراق خزانه آمریکا کمی بالاتر از ۲/۹۷ درصد متوقف شد.

اقتصاد آمریکا تحت قانون افزایش مخارج دولت ترامپ تا ۱/۵ تریلیون دلار و دولت فدرال تا ۳۰۰ میلیارد دلار روزهای خوبی را تجربه می نماید. همچنین نرخ بیکاری در کشور به پایین ترین سطح از ۱۹۶۹ رسیده است. با این وجود، این قانون می تواند دولت آمریکا را با کسری بودجه مواجه نموده و آسیب پذیری بزرگترین اقتصاد جهان را افزایش دهد.

افزایش بهای نفت در پی کسری موجودی آمریکا

چهارشنبه ۱۳ ژوئن بهای نفت خام تحویل ماه جولای در بازار بورس نیویورک با ۲۸ سنت افزایش به بشکه ای ۶۶ دلار و ۶۲ سنت رسید.

گزارش هفتگی اداره اطلاعات انرژی آمریکا هم که امروز در ساعت ۱۹ به وقت تهران اعلام شد و نشان داد موجودی ذخائر نفت خام ایالات متحده با کسری ۱۴۳ / ۴ میلیون بشکه روبه رو شده که میزان کسری حتی بیش از تخمین تحلیلگران است و تقویت بهای نفت و تولیدات نفتی را در پی داشت.

بهای نفت خام برنت هم برای تحویل در ماه آگوست در بازار بورس لندن با ۴۲ سنت افزایش به ۷۶ دلار و ۳۲ سنت / بشکه رسید. این روند در بازار آهن نیز مشاهده خواهد شد.

جدای از تاثیر گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا که باعث افزایش بهای نفت شد تجار برآورد کرده اند که جلسه اعضای اپک در اواخر ژوئن هم می تواند بر میزان تولید و بدنبال آن بهای نفت تاثیر گذار باشد . پیش از این کشورهای عضو و غیر عضو اپک به میزان ۸ / ۱ میلیون بشکه / روزانه تولید نفت را کاهش دادند که همین امر قیمت های جهانی را افزایش داد.

بهرحال به تازگی عربستان سعودی و روسیه اعلام کرده اند بعد از دریافت سیگنال هائی از خریداران آمریکائی ، چینی و هندی شاید روند کاهش تولید متوقف شود تا بتوان کاهش تولید ایران و ونزوئلا را پوشش داد .

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0