0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

ثبات در بازار مقاطع در نیمه ابتدایی ماه رمضان

طی هفته گذشته بازار مقاطع طویل از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد با نوسانات اندکی روبرو گردید. قیمت میلگرد آجدار در سومین هفته اردیبهشت ماه بنابر رصدهای صورت گرفته روند نزولی را سپری کرد.

قیمت این محصول به طور میانگین برای سایزهای ۳۲-۸ میلی متر در نخستین روز هفته گذشته به میزان ۲۸۵۰۴ ریال گزارش شد. کاهش نرخ میلگرد از ساعات پایانی روز شنبه آغاز گردید و در روز سه شنبه قیمت آن در بازار به کم ترین میزان و در محدوده ۲۸۰۹۷ ریال رسید.

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در بورس کالا در روز دوشنبه هفته گذشته به میزان ۲۶۲۰۰ ریال اعلام گردید و این امر سبب ایجاد آرامش نسبی در بازار فولاد گردید.

برداشت همگان از عرضه ذوب آهن اصفهان طی هفته گذشته بدین صورت بود که حداقل نرخ تمام شده این محصول به طور متوسط به میزان ۲۸۰۰۰ ریال خواهد بود که نرخ مناسبی برای فعالان بازار به شمار می رفت.

از آن جا که ذوب آهن اصفهان به عنوان مهم ترین صنعت تولیدکننده میلگرد به شمار می رود بهبود قیمت گذاری آن طی هفته گذشته سبب کاهش چشمگیر نرخ میلگرد در اکثر مبادی گردید.

هم چنین لازم به ذکر است که پس از آن در روزهای سه شنبه و چهارشنبه میزان تقاضا در بازار افزایش یافته و همین امر جو روانی ایجاد شده طی هفته های قبل را اندکی کم رنگ کرد و سبب بهبود در قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر مقاطع گردید.

امید به بازگشت رونق در بازار در نیمه دوم ماه رمضان

با توجه به روند هر ساله بازار در ماه مبارک رمضان مشخص است که در نیمه ابتدایی این ماه میزان فعالیت در بازار فولاد به حداقل میزان ممکن می رسد و پس از آن در نیمه دوم این تحرک و تقاضا مجددا به بازار بازگشته و قیمت تیرآهن و سایر مقاطع مجددا روند صعودی را در پیش خواهند گرفت.

بنابراین پیش بینی می شود که طی دو هفته آتی میزان فعالیت در بازار به حداقل میزان خود برسد. قیمت تیرآهن طی هفته گذشته هم چون نرخ میلگرد روند نزولی را در پیش گرفت.

قیمت این محصول به طور میانگین برای اندازه های ۱۸-۱۴ میلی متر به میزان ۳۱۱۶۷ ریال گزارش گردید و این نرخ تا روزهای پایانی هفته کاهش یافته و به میزان ۳۰۷۳۳ ریال رسید.

با این حال میزان تقاضا برای خرید تیرآهن نیز متاثر از روند کند روزهای اخیر در بازار فولاد چندان مناسب نبوده و تعداد معاملات انجام شده در بازار در حداقل میزان ممکن مشاهده گردید.

نرخ شمش نیز طی هفته گذشته به طور میانگین برای اندازه های ۱۵۰-۱۲۵ میلی متر تغییرات چندانی نداشت. در نخستین روز هفته گذشته قیمت شمش در برخی کارخانجات خصوصی به میزان ۲۴۶۵۷ ریال اعلام شد و در روز یک شنبه عرضه ای برای این محصول متاثر از کاهش قیمت های پیشنهادی مشاهده نگردید.

قیمت تیرآهن اصفهان

عرضه شمش هم چنان تعیین کننده قیمت تیرآهن و میلگرد

هم چنین در روز دوشنبه نرخ شمش کاهش یافته و به میزان ۲۴۳۸۶ ریال رسید. این نرخ تا روزهای پایانی هفته متغیر بوده و مجددا به قیمت ۲۴۶۷۱ ریال بازگشت.

قیمت تیرآهن و میلگرد کارخانجات نیز از این روند در هفته گذشته پیروی کردند. در نخستین روز هفته گذشته قیمت شمش نیشابور به میزان ۲۲۴۰۰ ریال در بورس کالا اعلام گردید که این قیمت گذاری تعجب فعالان بازار را به همراه داشت.

عرضه شمش نیشابور با استقبال خوبی مواجه گردید و میزان تقاضای بالایی به ثبت رسید. هم چنین افت نرخ شمش برای کارخانجات بزرگ نیز طی هفته گذشته مشاهده گردید و کارخانجات برای قیمت گذاری با یکدیگر در رقابت بودند و این امر زمینه ساز رقابت کارخانجات برای تعیین قیمت تیرآهن و میلگرد در بازار داخلی گردید.

به طور کلی طی هفته گذشته با توجه به روند ثابت قیمت آهن اسفنجی در بازار فولاد  و کاهش میزان عرضه این محصول نرخ شمش نیز به حداقل میزان خود رسید.

با توجه به شروع ماه مبارک رمضان مشاهده این روند قیمت گذاری و کف قیمت برای محصولات چندان هم دور از انتظار نمی باشد و امید است با ورود به نیمه دوم ماه رمضان مجددا شاهد بهبود بازار باشیم.

در بازار جهانی مقاطع چه گذشت

نرخ میلگرد در بورس شانگهای چین طی هفته گذشته با افت مواجه گردید و به میزان ۵۷۶ دلار به ازای هر تن رسید. هم چنین قیمت میلگرد صادراتی چین نیز طی هفته گذشته روند صعودی را در پیش گرفت و به میزان ۵۵۲ دلار به ازای هر تن رسید.

هم چنین نرخ این محصول در بازار صادراتی CIS نیز به میزان ۵۶۹ دلار به ازای هر تن گزارش شد که نسبت به قیمت اعلام شده قبلی به میزان ۱۴ دلار به ازای هر تن افزایش یافت.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری