0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

ثبات در بازار مقاطع در نیمه ابتدایی ماه رمضان

طی هفته گذشته بازار مقاطع طویل از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد با نوسانات اندکی روبرو گردید. قیمت میلگرد آجدار در سومین هفته اردیبهشت ماه بنابر رصدهای صورت گرفته روند نزولی را سپری کرد.

قیمت این محصول به طور میانگین برای سایزهای 32-8 میلی متر در نخستین روز هفته گذشته به میزان 28504 ریال گزارش شد. کاهش نرخ میلگرد از ساعات پایانی روز شنبه آغاز گردید و در روز سه شنبه قیمت آن در بازار به کم ترین میزان و در محدوده 28097 ریال رسید.

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در بورس کالا در روز دوشنبه هفته گذشته به میزان 26200 ریال اعلام گردید و این امر سبب ایجاد آرامش نسبی در بازار فولاد گردید.

برداشت همگان از عرضه ذوب آهن اصفهان طی هفته گذشته بدین صورت بود که حداقل نرخ تمام شده این محصول به طور متوسط به میزان 28000 ریال خواهد بود که نرخ مناسبی برای فعالان بازار به شمار می رفت.

از آن جا که ذوب آهن اصفهان به عنوان مهم ترین صنعت تولیدکننده میلگرد به شمار می رود بهبود قیمت گذاری آن طی هفته گذشته سبب کاهش چشمگیر نرخ میلگرد در اکثر مبادی گردید.

هم چنین لازم به ذکر است که پس از آن در روزهای سه شنبه و چهارشنبه میزان تقاضا در بازار افزایش یافته و همین امر جو روانی ایجاد شده طی هفته های قبل را اندکی کم رنگ کرد و سبب بهبود در قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر مقاطع گردید.

امید به بازگشت رونق در بازار در نیمه دوم ماه رمضان

با توجه به روند هر ساله بازار در ماه مبارک رمضان مشخص است که در نیمه ابتدایی این ماه میزان فعالیت در بازار فولاد به حداقل میزان ممکن می رسد و پس از آن در نیمه دوم این تحرک و تقاضا مجددا به بازار بازگشته و قیمت تیرآهن و سایر مقاطع مجددا روند صعودی را در پیش خواهند گرفت.

بنابراین پیش بینی می شود که طی دو هفته آتی میزان فعالیت در بازار به حداقل میزان خود برسد. قیمت تیرآهن طی هفته گذشته هم چون نرخ میلگرد روند نزولی را در پیش گرفت.

قیمت این محصول به طور میانگین برای اندازه های 18-14 میلی متر به میزان 31167 ریال گزارش گردید و این نرخ تا روزهای پایانی هفته کاهش یافته و به میزان 30733 ریال رسید.

با این حال میزان تقاضا برای خرید تیرآهن نیز متاثر از روند کند روزهای اخیر در بازار فولاد چندان مناسب نبوده و تعداد معاملات انجام شده در بازار در حداقل میزان ممکن مشاهده گردید.

نرخ شمش نیز طی هفته گذشته به طور میانگین برای اندازه های 150-125 میلی متر تغییرات چندانی نداشت. در نخستین روز هفته گذشته قیمت شمش در برخی کارخانجات خصوصی به میزان 24657 ریال اعلام شد و در روز یک شنبه عرضه ای برای این محصول متاثر از کاهش قیمت های پیشنهادی مشاهده نگردید.

قیمت تیرآهن اصفهان

عرضه شمش هم چنان تعیین کننده قیمت تیرآهن و میلگرد

هم چنین در روز دوشنبه نرخ شمش کاهش یافته و به میزان 24386 ریال رسید. این نرخ تا روزهای پایانی هفته متغیر بوده و مجددا به قیمت 24671 ریال بازگشت.

قیمت تیرآهن و میلگرد کارخانجات نیز از این روند در هفته گذشته پیروی کردند. در نخستین روز هفته گذشته قیمت شمش نیشابور به میزان 22400 ریال در بورس کالا اعلام گردید که این قیمت گذاری تعجب فعالان بازار را به همراه داشت.

عرضه شمش نیشابور با استقبال خوبی مواجه گردید و میزان تقاضای بالایی به ثبت رسید. هم چنین افت نرخ شمش برای کارخانجات بزرگ نیز طی هفته گذشته مشاهده گردید و کارخانجات برای قیمت گذاری با یکدیگر در رقابت بودند و این امر زمینه ساز رقابت کارخانجات برای تعیین قیمت تیرآهن و میلگرد در بازار داخلی گردید.

به طور کلی طی هفته گذشته با توجه به روند ثابت قیمت آهن اسفنجی در بازار فولاد  و کاهش میزان عرضه این محصول نرخ شمش نیز به حداقل میزان خود رسید.

با توجه به شروع ماه مبارک رمضان مشاهده این روند قیمت گذاری و کف قیمت برای محصولات چندان هم دور از انتظار نمی باشد و امید است با ورود به نیمه دوم ماه رمضان مجددا شاهد بهبود بازار باشیم.

در بازار جهانی مقاطع چه گذشت

نرخ میلگرد در بورس شانگهای چین طی هفته گذشته با افت مواجه گردید و به میزان 576 دلار به ازای هر تن رسید. هم چنین قیمت میلگرد صادراتی چین نیز طی هفته گذشته روند صعودی را در پیش گرفت و به میزان 552 دلار به ازای هر تن رسید.

هم چنین نرخ این محصول در بازار صادراتی CIS نیز به میزان 569 دلار به ازای هر تن گزارش شد که نسبت به قیمت اعلام شده قبلی به میزان 14 دلار به ازای هر تن افزایش یافت.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0