4.5/5
2رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

شایعات فعلی حاکم بر بازار تیرآهن

طی مدت دو ماه گذشته شایعات متعددی در بازار و در خصوص مشکلاتی که در حوزه تیرآهن به وجود آمده است شنیده ایم که به سمع و نظر شما بزرگواران می رسد :

گروهی همدستی عرضه کننده با کانال های مونوپول توزیع خروجی بورس کالا، و عرضه قطره چکانی را عامل این وضعیت می دانند.

گروهی کمبود مواد اولیه و افزایش فعالیت عرضه کننده در حوزه های صادراتی و کم توجهی به تامین نیاز بازار داخلی را عامل این التهاب می‌ شناسند. گروهی هم تمرکز در تولید ریل ملی و به تبع آن کاهش توان تولیدکننده در حوزه تیرآهن را از جمله دلایل اصلی این مشکل دانسته اند.

گروهی هم ترکیبی از این شایعات را از جمله عوامل اصلی افزایش قیمت ۶۰۰ تومانی تیرآهن در بازار داخلی می دانند.

گروهی هم مدعی هستند که هیچ مشکلی در حوزه تولید و توزیع تیرآهن در بازار داخلی وجود ندارد و این ها شایعاتی بی اساس است.

حقیقت این است که این شایعات اکثرا بدون پشتوانه کافی و مدرک لازم و کافی هستند و لذا ما از آن ها با تاکید تنها به عنوان شایعه یاد می ‌کنیم؛ اما “افزایش حدودا کیلویی ۶۰۰ تومانی نرخ تیرآهن متوسط” در بازار داخلی حقیقتی تلخ برای مصرف کننده نهایی در بازار داخلی است؛ گویی قرار است که نرخ تیرآهن پس از سال ها گوی سبقت را از بازار ورق بگیرد و این دو در حال تعویض جایگاه خود در بازار داخلی هستند.

صادرات لوله و پروفیل فولادی

تحریک حوزه میلگرد بر اثر افزایش قیمت تیرآهن

با انجام معاملات روز شنبه سبدهای ذوب آهن در بورس فلزات، چند نکته قابل توجه است. اول قیمت تیرآهن سبک و سنگین ذوبی به ماکزیمم منحنی (حتی بالاتر از خرداد امسال) رسیده است. عمده خریداران سبدهای ذوبی، خریداران سبدهای ۲۲۰۰ تنی هستند  که از قیمت های پایین حدود ۴۱۰۰ تا حدود ۴۴۰۰ اقدام به خرید کرده اند، پس از آن لحاظ که صاحبان کالا یکدست و هماهنگ هستند و در صورتی که تغییر عمده ای در نحوه فروش ذوب آهن اعمال نشود  قیمت تیرآهن در نوعی حاشیه امن است و کاهش قیمت تیرآهن در ماه های روبرو بعید است. طبق احتمالات افزایش بی رویه قیمت تیرآهن موجب تحریک حوزه میلگرد هم شده است.  با توجه به عدم تغییر در حجم مصرف داخلی فولاد و با توجه به نظریه همبستگی بازارها، باید دید که آیا افزایش قیمت مجموعه تیرآهن و میلگرد موجب تحریک حوزه شمش هم خواهد شد یا نه؟

در شرایط رکود، پایدارترین و کم ریسک ترین حالت ممکن برای بازارها، افزایش قیمت بر مبنای افزایش تقاضا است یعنی از سمت تقاضا به سمت عرضه. در شرایط فعلی روند کار معکوس است. تحریک بازار نه از سمت تقاضا که از سمت عرضه در حال انجام است. با شرایط موجود روز شنبه شاهد افزایش حجم تقاضا روی محصول میلگرد متفرقه و ذوبی و تیرآهن غیر ذوبی و کاهش حجم تقاضا روی محصول تیرآهن ذوبی بودیم. به نظر می رسد، رقبای ذوب آهن (تولید کنندگان تیرآهن) در حال حاضر حداکثر استفاده را از شرایط موجود انجام می دهند به نظر میرسد، شرایط در حال تغییر است.

قیمت محصول تیرآهن ذوبی از حد توان مصرف کننده خارج شده است. به عنوان مثال فاصله قیمت تیرآهن ۱۴ ذوبی با محصول مشابه به حدود شاخه ای ۲۰۰ هزار تومان رسیده است. شرایط فعلی به هیچ وجه متطقی و پایدار نیست، در حال حاضر فاصله میانگین سبد میلگرد مبادی (۴۲۰۰تومان) با میانگین سبد تیرآهن ذوبی (۵ هزار تومان) در حداکثر یک سال گذشته است. این شرایط طبیعی نیست. به نظر میرسد بازار مقاطع دو راه در پیش دارد.

  • اول؛ افزایش ملایم میانگین قیمت سبد میلگرد
  • دوم؛ کاهش میانگین قیمت سبد تیرآهن ذوبی

قیمت محصول صادراتی میلگرد ایران در ۳۵۰ دلار ثابت است و با احتساب کسر ۹ درصد مالیات کالای صادراتی، قیمت میلگرد داخلی و صادراتی همخوانی دارد. آیا در صورت ثبات قیمت محصول  میلگرد و  کاهش قیمت ارز، محصول تیرآهن داخلی توان ایستایی در کانال های فعلی را دارد؟

زمان پاسخ خواهد داد، فراموش نکنید بازار تیرآهن به علت آن که مبتنی بر اصل عرضه و تقاضا نیست و دارای شرایط خاص می باشد قابل تحلیل و پیش بینی نیست.

صادرات نبشی و ناودانی

4.5/5
2رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0