0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

انگیزه اقتصادی روند نزولی قیمت ها در روزهای اخیر

به گزارش شاخص بازار این روزها، بازار آهن شاهد کاهش قیمت در تمام حوزه ها از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد و محصولات تخت و به نوعی تبدیل کالا به پول است که این امر بیشتر در سمت انبارها و بنکداران دیده می‌شود اما  انگیزه اقتصادی این فعالیت چه می تواند باشد ؟

انگیزه داد و ستد، آن نقدینگی است که برای مقابله با مخارج جاری نیاز می ‌باشد.

انگیزه احتیاط، آن نقدینگی است که به منظور رفع نیازمندی‌ های آینده یا برخوردهای احتمالی و سخت پیش ‌بینی می ‌شود.

انگیزه سوداگری، یعنی کسب حاشیه سود فعلی و امیدوار به آینده ‌ای کوتاه مدت با موقعیت بهتر برای سرمایه ‌گذاری در بازار.

این روایت به نوعی رجحان نقدینگی در اقتصاد نامیده می ‌شود و شاید بتوان گفت فعالیت امروز بازیگران بازار فولاد در این راستاست.

بر این اساس، نتایج گفتگوها با برخی فعالان که در پی بررسی شرایط بازار برای خرید محموله‌ های فولادی با تناژهای قابل قبول بودند می ‌تواند نشانه ‌هایی از تایید این موضوع باشد. این افراد تصمیم به خرید را موکول به تعدیل بازار و دریافت قیمت‌ های مناسب برای قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات کرده و خود را آماده خرید نشان می‌ دهند.

قیمت تیرآهن

مطلبی در خصوص مزایده شمش فولاد کاوه

اما از طرفی فروش حواله ‌های آتی در بازار فولاد با قیمت ‌های مناسب برای قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد راه‌ کار حال حاضر برخی فعالان است. به عنوان مثال شمش فولاد خوزستان در بازار روزهای گذشته در دامنه قیمتی ۳۰۶۰ تا ۳۰۳۰ تومان با احتساب مالیات بر ارزش افزوده پیشنهاد می‌شد. ( تحویل کالا ۳۰ تیر ماه )

یک مطلب هم در خصوص برگزاری مزایده شمش فولاد کاوه جنوب که در پیگیری ‌های مستمر از منابع آگاه مطلع شدیم، نرخ مقبول مزایده رقم ‌های ۲۷۰۰ و ۲۷۲۰ تومان پایه بوده که پرونده این معامله با تثبیت نرخ های فوق بسته شده است. ( از ۱۰ هزار تن عرضه مزایده به میزان حدود ۷ هزار تن آن معامله شده است).

همچنین پس از فرازهای متوالی در خصوص مارجین حوزه شمش، طی 5 روز طوفانی و ابتدایی تیر ماه؛ بعد از نقطه اوج و نزدیک شدن به مارجین 4 رقمی در تاریخ 97/04/05؛ مجددا شاهد عقب ‌نشینی و بازگشت پی در پی مارجین این حوزه بودیم تا این که مجددا به مارجین آخرین روز از خرداد ماه این حوزه برگشتیم.

بررسی بازار شمش فولادی

با اعلام خبر الزام شرکت ‌های بزرگ فولادی به عرضه شمش در بورس کالا، بازار محصولات فولادی در انتظار اصلاح و تعدیل قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر مقاطع کمی عقب نشسته است. بر این اساس قیمت بیلت نیز متاثر از شرایط خاص بازار، از اواخر هفته گذشته روند نزولی به خود گرفته است.

قیمت شمش فولادی القایی از محدوده ۳۰۵۰ تا ۳۱۰۰ تومانی هفته گذشته با کاهش قیمت به محدوده ۲۹۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان رسیده است. روز گذشته، شمش القایی بدون فاکتور رسمی در محدوده ۲۹۰۰ تا ۲۹۲۰ تومان و با فاکتور رسمی در محدوده ۲۹۳۰ تا ۲۹۹۰ تومان معامله گردید.

اما امروز خبرهای جسته و گریخته ‌ای از اعلام قیمت شمش بدون فاکتور رسمی در محدوده ۲۸۶۰ تا ۲۹۰۰ تومان به گوش می ‌رسد. با توجه به امکان عرضه بیشتر تولیدکنندگان شمش قوسی در بازار داخلی و شاید ادامه روند نزولی قیمت ‌ها که بر قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات تاثیرگذار می باشد، تولیدکنندگان شمش القایی از روز جاری کاهش قیمت خرید ضایعات آهن را در دستور کار خود قرار داده ‌اند.

قیمت شمش فولادی

زمان بندی استفاده از برق مشکل بزرگ کارخانجات فولاد

کارخانه‌ های تولید کننده شمش از طرفی با محدودیت زمان بندی استفاده از برق مواجه هستند و از سوی دیگر در حال تحویل تعهدات قبلی خود بوده و به نظر می ‌رسد با اتمام تعهدات و مواجهه با قیمت ‌های جدید، کاهش بیشتر قیمت خرید ضایعات آهن را تا آخر هفته جاری اجرایی نمایند.

طبق اطلاعات به دست آمده از تولید کنندگان شمش قوسی، ایشان نیز در حال تحویل تعهدات داخلی و صادراتی خود هستند. آخرین قیمت فروش در محدوده ۳۰۶۰ تا ۳۱۰۰ تومانی با احتساب مالیات بر ارزش افزوده بوده است.

همچنین از روز گذشته مزایده ۱۰ هزارتنی شمش کاوه جنوب کیش آغاز شده و نیز خبرهای “احتمالی” مبنی بر عرضه شمش فولاد خوزستان در روز چهارشنبه یا اوایل هفته آینده به گوش می‌رسد.

قابل توجه فعالان بازار ورق

بنا بر اطلاع واصله از گمرکات شمال کشور ، بارگیری محموله ها از این محل مشروط به اعلام کد انبار می باشد یعنی خریدار ( کارخانه تولیدی یا شرکت بازرگانی ) می بایست برای بارگیری کد انبار خود را به فروشنده و شرکت حمل و نقل اعلام کند.

در سامانه جامع مدیریت کالا و خدمات پس از ترخیص آمده است که :

انبارها یا حقوقی هستند و یا صنفی که در هر دو مورد می بایست پس از ثبت نام در سامانه در اختیار افراد متقاضی قرار می گیرد.

با این روند به نظر می رسد فروش غیر فاکتوری کالا فعلا از مبادی گمرکات کشور ملغی می گردد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری