0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بررسی بازار شمش و میلگرد و تفاوت قیمت ها

مقایسه نرخ های ابرازی و مورد پذیرش فولادسازان در مواجه با نرخ های کنونی در بازار داخلی در خصوص محصول شمش فولادی و میلگرد و تحلیلی بر چرایی این تفاوت ها

محاسبه تقریبی قیمت شمش فولادی

بر اساس آخرین نرخ میانگین موزون حواله دلار نیمایی و بر اساس ۹۰ درصد نرخ شمش CIS فوب دریای سیاه

شمش فوب دریای سیاه : ۴۲۴ دلار به ازای هر تن فوب

(۴۲۴ × ۹۳،۳۴۲ ÷ ۱۰۰۰) × ۹۰٪ ~= ۳۵،۶۲۰

محاسبه تقریبی نرخ میلگرد آجدار

بر اساس ۱۱ درصد بالاتر از نرخ شمش مفروض :

۳۵،۶۰۰ + ۱۱٪ ~= ۳۹،۵۰۰

آخرین نرخ معاملاتی شمش در بورس کالا به صورت رقابتی و مربوط به روز گذشته و بالاتر از ۳۹،۰۰۰ ریال بوده است. همچین آخرین نرخ معاملاتی میلگرد آجدار در بورس کالا مربوط به روز گذشته و بالاتر از ۴۳،۰۰۰ ریال انجام گردیده است . به عبارت دقیق تر حدود کیلویی ۳۵۰ تومان بالاتر از نرخ مورد پذیرش فولادسازان ! این در حالی است که آخرین شنیده ها از بازار خارج از بورس کالا ( بازار تحویل فوری spot) در روز گذشته در خصوص میانگین نرخ شمش القایی حدود ۳۹،۳۰۰ ریال به ازای هر کیلو ( ۴۲،۹۰۰ +VAT) و در خصوص میلگرد آجدار حدود ۴۵،۱۰۰ ریال به ازای هر کیلو ( ۴۹،۲۰۰ +VAT) بوده است.

در واقع متوسط نرخ محصول نهایی در بازار داخلی و خارج از بورس کالا، حدود کیلویی ۵۵۰ تومان بالاتر از نرخ ابرازی فولادسازان توسط نوردکاران بخش خصوصی و برخی از بنکداران صاحب حواله های خریداری شده در بازار و به مصرف کننده نهایی توزیع می‌گردد .

تحلیل بازار فولاد

در ادامه کنکاش و واکاوی در چرایی این تفاوت قیمت ها در بورس کالا و بازار خارج از آن؛ به طور خلاصه می توان به برخی از موارد زیر اشاره نمود :

۱) هزینه های بالای تولید در زنجیره تامین بخش واقعا خصوصی در دو حوزه تولید شمش القایی و نورد به دلایل متعدد از جمله کرایه حمل های مضاعف و seamless یا یکپارچه نبودن خط تولید این مجموعه ها، یکی از  اصلی ترین عوامل بالاتر تمام شدن نرخ محصول نهایی در این حوزه ها دیده می شود.

۲) وجود برخی نقطه ضعف ها در قوانین فعلی سیستم مالیاتی کشور، به خصوص در حوزه اصناف موجب شده؛ تا بخش وسیعی از جریان مویرگی شاخه های انتهایی زنجیره توزیع فولاد کشور که بر عهده اصناف می باشد؛ از بستر شفاف بورس کالا فاصله گرفته و به اجبار به بازارهای زیر زمینی متمایل گردد و همین موضوع یکی از عوامل اصلی حیات معاملات زیر زمینی علی رغم نرخ های بالاتر و غیر منطقی و فاصله گرفتن بخشی از تقاضا از بورس کالا گردیده است.

۳) عدم تامین سایزهای عمدتا ۱۲ به پایین در خصوص تولید میلگرد آجدار

یکی از دلایل اصلی اقبال تقاضا به نرخ های بالاتر، در زنجیره توزیع بازار خصوصی ها به دلیل فقدان زنجیره تامین بزرگ فولادسازان دولتی در تامین سایزهای ریز است که موجب شده تا بخشی از تقاضا مجبور باشد به واسطه تامین سایزهای میلگرد ۸ تا ۱۲ در کنار سایر سایزهای مورد نیاز خود، متوجه بازار بخش خصوصی گردد و در نرخ های بالاتر کالای مورد نیاز خود را تامین نماید .

۴) ماهیت کل فروشی زنجیره تامین بخش نیمه دولتی

زنجیره تامین بخش نیمه دولتی با ساز و کار تقریبا موفق تسهیل و شفاف سازی در بورس کالا در شرایط کنونی بازار، علی رغم برخی نقطه ضعف ‌ها؛ عمدتا ماهیتی کل فروشی و مورد اقبال بنکداران را دارا می باشد و به دلیل کم توجهی به حوزه اصناف، این بخش وسیع زنجیره توزیع مویرگی کشور متاسفانه مغفول باقی مانده است.

۵) ترس از قوانین مالیاتی حاکم به سبب برخی نقطه ضعف های موجود و همچین برخی کم ‌اطلاعی ها و بالاخره برخی موانع در دسترسی اصناف به بستر بورس کالا، موجب شده تا اصناف آهن فروش عمدتا شخصیت حقیقی؛ تامین موجودی خود را به جای معطوف نمودن از بستر سالم و شفاف بورس کالا، متوجه برخی بنکداران و زنجیره تامین بخش خصوصی نماید که نتیجه آن طبیعتا سوق داده شدن بخشی از معالات به بازارهای زیر زمینی و افزایش واسطه ها و به تبع افزایش نرخ تمام شده محصول نهایی برای مصرف کننده شاخه انتهایی خواهد بود.

روشن است که بخش وسیعی از تقاضا به دلیل ماهیت عمدتا خُرد آن، قابلیت و توانایی خرید از بورس کالا را نداشته و اصناف و بنگاهها به عنوان تبدیل کالای عمده به خُرد، این وظیفه مهم را به عنوان کاتالیزور یا تسهیل کننده معاملات خُرد بازار را به عهده گرفته است .

لذا ضروری است که مجریان و ناظران بازار ضمن آنالیز دقیق رفتار و ماهیت پلکانی بازار فولاد؛ با توجه و اهتمام به اصلاح قوانین مالیاتی اصناف؛ کوشش در جهت فراهم نمودن شرایطی مناسب برای ورود و دسترسی اصناف به بورس کالا و همچنین توجه به توسعه تولید سایزهای ۸ تا ۱۲ میلگرد آجدار در زنجیره تولید بخش دولتی در کنار میلگرد سایز پایه ( ۱۴ به بالا)؛ بستر معاملاتی برای این بخش وسیع و فعال در کشور را تسهیل نموده تا شاهد اقبال تقاضای این بخش از بازار کشور به سمت بورس و کاهش هزینه ها و در نهایت کاهش نرخ محصول نهایی در بازار باشیم.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0