0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

آرامش پس از طوفان در اولین روز از دومین هفته فعالیت بازار داخلی فولاد در سال جدید

با توجه به شرایط حاکم بر بازار داخلی و همچنین برخی دلایل بنیادین تاثیرگذار بر این بازار از جمله تخلیه پتانسیل تقاضای بازار در هفته اول و همچنین عقب ‌گرد دلار و فروکش نمودن شرایط هیجانی متاثر از اخبار سیاسی و با توجه به روند کاهشی غالب بازارهای جهانی و نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان و تاثیر قابل توجه آن بر کلیه بازارهای داخلی و خارجی به خصوص خاور میانه؛ و همچنین انتشار خبر الزام فولادسازان به اولویت قرار دادن تامین نیاز داخلی و موظف شدن آن ها به عرضه های مشخص ماهانه در بورس کالا؛ حداقل تا اواسط ماه مبارک رمضان، هر گونه القاء هیجان و پالس افزایشی در بازار آهن آلات ، دور از منطق و استدلال دیده شده و غیر موجه خواهد بود.

شنبه بیست و چهارم فروردین ماه؛ پس از افزایش قیمت ‌های طوفانی هفته اول شروع به کار بازار فولاد متاثر از افزایش هیجانی دلار در هفته‌ ای که گذشت؛ اکنون پس از عقب ‌گرد دلار و فروکش نمودن فضای هیجانی افزایش قیمت های کاذبی که متاثر از افزایش برخی جبهه ‌گیری ‌های خصمانه آمریکا بر علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به وجود آمد؛ آخرین شنیده ها از اولین روز شروع از هفته دوم فعالیت این بازار در خصوص بازار میلگرد آجدار در حوزه تولیدکنندگان بخش خصوصی تا این لحظه، از مقاومت در نرخ اسمی روز پنج شنبه هفته گذشته و بیشتر توام با ثبات حکایت دارد.

بنا بر برخی شنیده ها، پنجشنبه آخر وقت مقارن با کاهش کیلویی ۵۰ تا ۱۰۰ تومانی از سمت صاحبان حواله میلگردهای خریداری شده از بورس کالا؛ برخی از مبادی حوزه خصوصی نیز به صورت موردی و زیر پوستی پیشنهاد افزایش تخفیفات در معاملات توافقی می دانند؛ ولی در کل بازار در روز پنجشنبه بسیار آرام دیده شد، به طوری که معاملات به حداقل ممکن تقلیل پیدا کرد و بازار مجددا وارد فاز رکود گردید.

از طرفی بنا بر رصد برخی رسانه ‌های خارجی و همچنین برخی از فعالان بازار داخلی، با توجه به سیل ‌های اخیری که در اقصی نقاط کشور آمده؛ امید به بهبود تقاضا و افزایش قیمت ها در برخی از صاحبان کالا و برخی مبادی وجود دارد که این نوع نگاه خیلی جالب و جوانمردانه نیست، کما این که این موضوع را به امید به وجود آمدن یک پالس مثبت به خبرنگار متال بولتن هم گزارش داده ‌اند؛ غافل از این که سهمیه بندی و الزام به اولویت قرار دادن تامین نیاز بازار داخلی اگر از سوی فولادسازان رعایت شود که باید بشود؛ دلیلی برای افزایش قیمت ها باقی نخواهد ماند مگر این که مجددا دلار خیز بردارد یا این که فولادسازان به سهمیه ای که برای آن ها اختصاص داده شده، به هر طریق، عمل نکنند که این موضوع دیگری است؛ اما گمان برخی از تحلیل گران بازار بر این است که حداقل تا اواسط ماه مبارک رمضان، اگر اتفاق یا تنش سیاسی جدیدی رخ ندهد، هرگونه افزایش قیمت ها در بازار داخلی فولاد، دور از انتظار و منطق فعلی باشد .

قیمت آهن آلات

قسمتی از آخرین گزارش متال بولتن مرتبط با تغییرات نرخ بازار صادراتی  شمش و تختال ایران

نرخ پیشنهادی تولید کنندگان تختال صادراتی ایران در هفته جاری ۳۷۵ الی ۳۸۵ دلار به ازای هر تن فوب بود؛ شنیده شد محموله ‌ای از تختال تولیدی ایران، در آسیا با نرخ ۳۸۵ دلار به ازای هر تن فوب پیش خرید شده است. ارزیابی نرخ هفتگی فست ‌مارکت در خصوص تختال صادراتی ایران ۳۷۵ الی ۳۸۵ دلار به ازای هر تن فوب در ۱۰ آوریل بود که نسبت به نرخ قبلی ۳۸۰ الی ۳۹۰ دلار به ازای هر تن فوب، کاهش را نشان می دهد.

در همین حال، طبق اظهار منابع بیلت صادراتی ایران در آسیا ۳۹۰ الی ۴۰۰ دلار به ازای هر تن فوب فروخته شد. شنیده شد معامله دیگری با نرخ ۴۰۵ دلار به ازای هر تن فوب هم صورت گرفته است که در زمان انتشار این گزارش تایید نشد. ارزیابی نرخ هفتگی فست ‌مارکت در خصوص قیمت شمش فولادی صادراتی ایران در تاریخ ۱۰ آوریل ۳۹۰ الی ۴۰۰ دلار به ازای هر تن فوب بود که نسبت به میانگین نرخ قبلی در محدوده ۳۹۵ الی ۴۰۵ دلار به ازای هر تن فوب، کاهش قیمت را نشان می دهد.

در خلال هفته گذشته، نرخ صادراتی شمش CIS هم کاهشی بود، به طوری که شاخص روزانه نرخ صادراتی CIS در تاریخ ۹ آوریل با نرخ ۴۴۰ دلار به ازای هر تن فوب؛ نسبت به ارزیابی ۳ اوریل با نرخ ۴۴۵ دلار به ازای هر تن فوب، کاهش را نشان می دهد. کاهش نرخ وارداتی قراضه آهن در ترکیه هم عامل مهم دیگری در کاهش نرخ صادراتی شمش CIS دیده می شود.

شاخص نرخ روزانه قراضه آهن سنگین با ترکیب (۸۰ درصد درجه ۱ و ۲۰ درصد درجه ۲) با مبدا اروپای شمالی، در تاریخ ۹ اوریل؛ ۳۰۴.۰۳ دلار به ازای هر تن cfr ترکیه بود که نسبت به تاریخ سوم آوریل با نرخ ۳۰۹.۰۶ دلار به ازای هر تن cfr؛ کاهش داشته است.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0