0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

افزایش ناگهانی قیمت میلگرد آجدار در روز گذشته

به گفته گزارشگر فولاد روز گذشته برای نخستین بار متوسط قیمت میلگرد آجدار داخلی به طور تقریبی از مرز 3000 تومان به ازای هر کیلو فراتر رفت و این در حالی است که متوسط تقریبی آخرین شاخص قیمت میلگرد آجدار چین و ترکیه به صورت فوب بین 540 تا 550 دلار به ازای هر تن اعلام شده است.

با این حساب خواهیم داشت :

545 × 42000 ÷ 1000 ~= 23000 Rls/Kg

به عبارت واضح تر رقمی حدود کیلویی 700 تومان بالاتر از نرخ جهانی با در نظر گرفتن دلار مصوب 4200 تومانی دولت.

اجازه دهید بررسی کنیم که شاخص تقریبی قیمت میلگرد آجدار داخلی با چه دلاری در مقایسه با نرخ بین ‌المللی این کالا برابری می نماید :

545 × X ÷ 1000 ~= 30000

X = 30000 ÷ 545 × 1000 ~= 55000 Rls

قابل توجه دولتمردانی که مدعی بهره مندی مردم از کالای داخلی با نرخ 4200 تومانی هستند؛ میلگرد آجدار در حال حاضر و در مقایسه با نرخ های بین ‌المللی همسایگان ایران؛ با دلار تقریبی 5500 تومانی به مردم فروخته می شود.

مروری بر قیمت میلگرد کارخانجات مختلف هفته جاری

همچنین در روز گذشته به گفته برخی منابع خبری قیمت آهن اسفنجی علی رغم معامله افزایشی روز گذشته در بورس کالا فعلا تغییر نرخ محسوسی نسبت به روز شنبه نداشته است اما قیمت شمش نسبت به روز گذشته افزایش قیمت داشته به طوری که نرخ شمش در بازار بین 2640 تا 2730 تومان شنیده می شود که البته تقاضا بنابر اظهار معامله گران بیشتر در مناطق غرب و شمال غربی بوده است.

قیمت میلگرد بافق یزد در روز گذشته به دنبال اتفاقات اخیر به میزان 10 تومان افزایش یافت و قیمت میلگرد ابهر نیز با افزایش قیمت مواجه شد. به طور کلی در روز گذشته شاهد افزایش نرخ مقاطع فولادی خصوصا قیمت میلگرد آجدار بودیم. همچنین در روز گذشته مشاهده کردیم که تقاضا برای ورق 2 رول افزایش یافته و قیمت محصول وارداتی آن افزایش چشمگیری یافته است. قیمت ورق 2 رول در روز گذشته در بنادر شمالی به میزان 3150 تومان اعلام گردید.

قیمت میلگرد اصفهان

فرصت هایی که دود می شوند:

اجلاس سران G7 روز شنبه به پایان رسید. دامنه اختلافات این گروه به قدری گسترده شده که کاخ سفید امضای خود را از بیانیه پایانی پس گرفت. عمده اختلافات بر سر برجام و اعمال تعرفه فولاد و آلومینیم از سوی آمریکا است که می تواند بر قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت میلگرد آجدار نیز تاثیر بسزایی داشته باشد.

این یک فرصت طلایی برای اقتصاد ایران است. یعنی فتح باب مذاکرات جدید با کانادا و اروپا و استفاده از شکاف ایجاد شده برای دور زدن تحریم ها فرصتی که مسئولین اقتصادی ما کمتر روی آن متمرکز شده اند. قطعا اگر ایران با یک بسته پیشنهادی جدید برای مذاکرات جدید به اروپا چراغ سبز نشان دهد. بسیاری از پس لرزه های تحریم های جدید آمریکا خنثی شده و یک کریدر جدید برای صادرات محصولات نفتی و پتروشیمی و کلیه اقلام گشوده خواهد شد.

از طرفی اجلاس سران شانگهای امروز در حال برگزاری است و ایران به عنوان عضو ناظر در این گروه حضور دارد. حضور سه اقتصاد بزرگ دنیا یعنی چین، روسیه و هند فرصت مغتنم دیگری برای دور زدن وکم اثر کردن تحریم هاست. دامنه اختلاف این سه اقتصاد بزرگ به خصوص روسیه با آمریکا بسیار عمیق است. به روایتی این آب گل آلود بهشت ایران برای صید ماهی های بزرگ است. البته به یک شرط

 لازمه گفتگوهای جدید اجلاس سران یک نکته مهم و کلیدی است

  • طرف های گروه شانگهای و هم چنین گروه G7 قبل از آن که سیاست مداران خبره باشند.

کاسبان و اقتصاد دانان بزرگی هستند. به این معنی که در قبال هر امتیازی که به ایران می دهند خواهان امتیازاتی هستند که هم از لحاظ سیاسی و هم از لحاظ اقتصادی آنان را تشویق به مقابله با تحریم های کمر شکن آمریکا بنماید.

به عبارتی فرصت ایجاد شده بهترین زمان ممکن برای چرخش سیاسی ایران و تعدیل سیاست های منطقه ای و در قبال آن گرفتن امتیازات بزرگ از اروپا و طرف های آسیایی است.

اما تا وقتی که پیشنهاد جذابی برای طرفین گفتگو رو نکنند امید هیچ گونه گشایش سیاسی و اقتصادی و ایجاد روزنه های امید برای عبور از تحریم ها وجود ندارد. باید دید نتیجه نهایی این اجلاس چه خواهد شد و مهمتر آن که چه تاثیری بر صنعت فولاد کشور خواهد داشت.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0