0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بازار مقاطع در روزهای ابتدایی خرداد 97

قیمت تیرآهن و میلگرد بازار داخلی طی هفته گذشته روند مشابهی را طی کردند. این در حالی است که فعالان بازار انتظار داشتند نرخ این محصول طی در هفته قبل بهبود یابد و میانگین قیمت تیرآهن اصفهان در روزهای ابتدایی هفته به میزان 30783 ریال برای اندازه های 18-14 اعلام گردید ولی در اواسط هفته نرخ این محصول افزایش یافته و به قیمت 30950 ریال رسید.

با این حال هیچ معامله ای برای این محصول در بازار مشاهده نگردید بنابراین در روزهای پایانی هفته نرخ پیشنهادی کارخانجات ثابت اعلام گردید. به دنبال این روند قیمت ناودانی و نبشی نیز در روزهای پایانی هفته ثابت گزارش شد.

بنابر رصد نرخ های پیشنهادی طی هفته گذشته قیمت میلگرد کارخانجات نیز تقریبا ثابت اعلام گردید. در نخستین روز هفته گذشته قیمت روز میلگرد به طور میانگین به میزان 28198 ریال پیشنهاد شد و در روز یک شنبه برخی کارخانجات قیمت های پیشنهادی خود را اندکی افزایش دادند و این روند تا روزهای میانی هفته به اوج خود رسید.

در روز سه شنبه نرخ میلگرد پیشنهادی کارخانجات به طور میانگین به میزان 28263 ریال رسید. با این حال از دقایق پایانی روز سه شنبه با انتشار خبر اعتراض رانندگان کامیون و باربری ها بازار فولاد کاملا در سکوت فرو رفت.

در پی این اقدام برخی از کارخانجات قیمت میلگرد و تیرآهن خود را تعدیل کردند ولی با این حال همچنان معامله ای در بازار منعقد نگردید.

درخواست افزایش کرایه رانندگان قیمت مقاطع را تحت تاثیر قرار داد

به هر حال مهم ترین خبری که طی هفته گذشته در بازار فولاد مخابره گردید اعتراض رانندگان کامیون و درخواست آن ها برای افزایش نرخ کرایه بود. حال شنیده شد که با افزایش کرایه این صنف به میزان 20 درصد موافقت گردید.

هرچند به نظر می رسد این اعتراض به پایان رسیده است ولی در هر صورت تاثیراتی را بر قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد خواهد گذاشت.

ظرفیت صنعت ایران در حال حاضر 40 درصد می باشد. هم چنین میزان سرمایه در حال گردش نیز  بسیار کاهش یافته است. هم چنین با توجه به رکود بازار طی 6 سال گذشته امید سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در بخش خصوصی بسیار کاهش یافته است.

بنابراین به نظر می رسد که نخستین راه برای نجات از شرایط کنونی حل کردن مشکلات نقدینگی می باشد. طبق سیاست موجود، واحدهای تولیدی میزان ظرفیت مواد اولیه خود را  کاهش داده اند که برای یک هفته تولید در کارخانجات تولید شمش و میلگرد کافی می باشد.

قیمت تیرآهن اصفهان

هم چنین در حال حاضر رقابت شدیدی در میان کارخانجات تولیدی برای فروش محصولات خود به وجود آمده است. در سراسر دنیا شبکه حمل و نقل و باربری نقش مهمی را در اجرای سیاست گذاری های بازار داشته و با متوقف شدن این صنف مشکلات زیادی در بازار ایجاد می گردد.

با این تفاوت که در کشورهای واقع در غرب چنان چه یک تولیدکننده بر اثر اعتصاب یکی از واحدهای مهم ضرر و زیانی ببیند این ضرر توسط بیمه جبران می گردد. ولی متاسفانه در ایران این قانون وجود نداشته و زیان وارد شده به تولیدکننده نه تنها جبران نمی گردد بلکه بر قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات تاثیرگذار خواهد بود.

تعطیلی برخی واحدهای تولیدی در صورت تداوم اعتصاب رانندگان

در ایران چنانچه یک واحد تولیدی نتواند در زمان تعیین شده مواد اولیه مورد نیاز خود را تامین کند بایستی به دولت پاسخگو باشد. مشکلات به وجود آمده در باربری در نهایت سبب بر هم زدن سررسیدهای پرداخت شده و تولیدکننده بدهکار خواهد شد.

چنانچه این روند ادامه یابد تولیدکنندگان باید برای جبران خسارت های وارد شده بر آن ها دست به دامان بانک مرکزی شوند. در صورتی که بانک مرکزی نیز توان جبران این خسارت را نداشته باشد به تعطیلی کارخانه منجر خواهد شد.

هم چنین برخی از فروشندگان نیز با امیدهای واهی به مشتری قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد پیشنهادی خود را به آسانی افزایش داده و به نوعی از آب گل آلود ماهی می گیرند.

در کل فعالان بازار امیدوارند که این اعتصابات هرچه زودتر به پایان رسیده و بازار به حالت آرامش برسد. هم چنین امید است که مشکل اعتصاب و تاثیری که بر قیمت محصولات و واحد تولید و هم چنین نقدینگی خواهد داشت به زودی بررسی گردد.

طولانی شدن روند بارگیری و فلج شدن چرخه فولاد کشور

هرچه بررسی بیشتری در این زمینه صورت گیرد می توان از تکرار آن در آینده جلوگیری کرد. برخی گمانه زنی ها نیز حکایت از تداوم این اعتصابات تا نیمه دوم ماه رمضان خواهد داشت و چنانچه این روند ادامه یابد بسیاری از واحدهای تولیدکننده فولاد تعطیل خواهند شد.

هم چنین ادامه این روند به زیان خود رانندگان نیز خواهد بود. به دنبال آن اقتصاد کشور نیز صدمات زیادی را متحمل خواهد شد. باید توجه داشت که کشور و خصوصا مردم در شرایط بحرانی تحریم به سر برده و چنین اعتصاباتی تنها مردم را در برابر دولت قرار خواهد داد و چرخ اقتصاد کشور را فلج خواهد کرد.

امید است که در روزهای آتی این مشکل رفع گردیده و قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات متعادل گردد. با این حال در روز شنبه با توجه به طولانی شدن روند بارگیری و ارسال کالای خریداری شده در برخی از مبادی به دلیل اعتصابات رانندگان؛ اطلاعیه زیر در برخی از مبادی فروش، امروز منتشر شده است :

“با توجه به اعتصاب سراسری رانندگان و همچنین ناتوانی شرکت های حمل و نقل در بحث انتقال بار، خواهشمند است با درک کلی موضوع و رفع کامل مشکلات  پیش آمده، بردبار و شکیبا باشید.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0