0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

نرخ دستوری و رانت و انحصار طلبی

روز سه شنبه در اکثر خبرگزاری ها نامه رسمی وزارت صمت مبنی بر الزام انبارها بر تعیین قیمت میلگرد و قیمت تیرآهن حداکثر تا محدوده ۳۴۵۰۰ ریال منتشر گردید. واقعیت این است که هر گاه دولت و یا سازمان دولتی نرخ را برای کالایی اعلام می کند موجب انحصار گری و رانت و افزایش قیمت می گردد. به طور مثال اعلام قیمت دستوری دلار ۴۲۰۰ تومانی موجب رانت و افزایش قیمت آن تا ۸۱۰۰ تومان کنونی شد و تنها دست آورد آن از دست رفتن سرمایه بیت المال به نفع عده ای خاص گردید. اکنون که سازمان حمایت از مصرف کننده سقف قیمت تیرآهن و میلگرد ۳۴۵۰ تومان را برای بازار فولاد کشور اعلام کرده مطمئناً در صورت اجرایی شدن آن در روزهای آتی موجب افزایش قیمت این محصولات خواهد شد و بس.

کاش می شد دولت و سازمان حمایت از مصرف کننده راه مناسب و کارشناسی شده ای برای کنترل قیمت در نظر می گرفت چرا که هیچگاه نرخ دستوری راه‌ گشا نخواهد بود.

فشار از بالا، کنترل از پایین

به گزارش عباس اکبریان تحلیل گر بازار فولاد ظاهرا وزارت محترم علاوه بر نقض قوانین تجارت آزاد ، قوانین اولیه فیزیک را هم نادیده می گیرند.

قانون پاسگال در مورد انتقال فشار در سیستم ها می گوید؛ هرگونه افزایش فشار در ورودی سیستم ها منجر به افزایش فشار در خروجی ها می شود. اگر مجموعه بازار فولاد را یک سیستم در نظر بگیریم؛

در حال حاضر سیستم توزیع آهن آلات از بالا و یا به عبارتی از طریق بورس کالا در فشار قیمتی است و وزارت سعی دارد این فشار را در خروجی یعنی انبارها کنترل کند‌. این حرکت موجب افزایش فشار و در نهایت مختل شدن عملکرد سیستم خواهد شد.

به عنوان مثال می توان بسیاری از موارد دیگر، از جمله مبارزه با رانت و فساد که به جای برخورد با مهره های اصلی بازار ارز با برخورد قهری با دلال ها سعی در کنترل بازار داریم، مثل کنترل بازار موبایل و خودرو که با انتشار لیست شرکت هایی که ارز دولتی گرفته اند سعی در کنترل داریم و هزاران نمونه دیگر…

قیمت تیرآهن

در روز گذشته در حالی که قیمت تیرآهن های ذوبی به طور میانگین در بازار توسط نماینده رسمی ذوب آهن۳۵۰۰ تومان و قیمت سبد میلگرد ذوبی ۳۷۰۰۰ تومان و قیمت تیرآهن یکی از کارخانجات خصوصی ۳۷۳۰۰ تومان اعلام می شد وزرات محترم از انبارها خواست که این کالاها را با قیمت ۳۴۵۰۰ در انبار توزیع کنند. معادله ای که هیچ جواب منطقی ندارد.

گویی عامل همه این گرانی انبارها و انباردان هستند و یا این گونه تصور کرده اند که انبار داران محصولات فولادی را در انبار کشت و پرورش می دهند!

واکنش انبارداران به مصوبه جدید وزارت صمت

با این روش، فشار مجموعه نهایتا به انبار دار منتقل می شود و انبار دار دو راه بیشتر ندارد.

اول؛ تخلف

دوم؛ تعطیلی

و تعطیل شدن انبارها به معنای ابتر شدن حلقه توزیع و مشکلات بعدی است.

به راستی این سبک مدیریت ( فشار از بالا و مدیریت از پایین ) در دنیا نمونه ندارد.

باز بر می گردیم به همان اشتباه فاحشی که چند سال گذشته در اقتصاد ایران رواج پیدا کرده است.

به جای تنظیم بازار با استفاده از افزایش عرضه و یا کاهش قیمت محصولات عرضه شده اعم از قیمت تیرآهن و میلگرد ، سعی در کنترل دستوری آن هم با روش بگیر و ببند داریم. سیاستی که بارها و بارها در بازار ارز آزمودیم و نتیجه اش را دیدیم.

برای کنترل بهتر بازار فولاد و بهبود قیمت محصولات فولادی تنها راه چاره در شرایط کنونی تغییر سیاست های اخذ شده می باشد. کلیه هرم های اقتصادی و مدیریتی از بالا به پایین قابلیت تغییر و کنترل دارند و نه بالعکس .

بهتر آن است که وزارت محترم برای کنترل بازار بر نحوه فعالیت شرکت های خصولتی در بورس کالا و نوع عرضه های خاص و انحصاری و رانت گونه این شرکت ها نظارت کند و با کاهش قیمت تیرآهن و میلگرد در مبدا و یا ایجاد فضای رقابتی برای کلیه فعالین اقتصادی و نه فضای انحصاری فعلی، بازار فولاد را مدیریت کند. امید است در روزهای آتی با تغییر سیاست های وزارت صمت شاهد بهبود بازار فولاد و کنترل هر چه بیشتر قیمت محصولات فولادی در بازار داخلی کشور باشیم.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری