مرکزآهن

خط ویژه 35155-031

خبرهای خوبی از اقتصاد ایران به گوش می رسد !

کاهش موج اخبار منفی در روزهای پایانی هفته

موج اخبار منفی در روزهای گذشته نه تنها بازار فولاد و قیمت میلگرد و تمامی محصولات فولادی را در برگرفته است بلکه به سایر بازارهای کالایی نیز سرایت کرده است. حال در روز گذشته اخباری منتشر گردید که سبب امیدواری فعالان این حوزه به بهبود شرایط و تعدیل قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی شد.  شاید پس از سه ماه موج اخبار منفی روز گذشته از معدود روزهایی بود که حجم اخبار مثبت بیش از اخبار منفی گزارش شد.

در یادداشت دیروز عباس اکبریان تحلیلگر بازار فولاد دو احتمال مهم را بررسی کردیم

  • اول؛ فروکش کردن تنش ارزی تا نیمه مرداد
  • دوم؛ احتمال مذاکرات پشت پرده

بررسی اخبار در دو روز گذشته

 با بررسی اخبار دو روز گذشته ، در خواهید یافت که هر دو احتمال در حال تقویت شدن است. رئوس خبرها را بررسی می کنیم.

۱- پیشنهاد مذاکره بدون شرط از سوی ترامپ هر چند که پومپئو ساعاتی بعد این پیشنهاد را مشروط کرد و هرچند که رفتار ترامپ نشان می دهد که وی در موقعیت های مختلف تصمیمات مختلف اتخاذ می کند. اما نوع رویکرد  ترامپ جدید و در خور توجه است.

۲- بسته جدید ارزی جهانگیری که احتمالا منجر به بازگشایی صرافی ها و تعمیق بازار ثانویه خواهد شد.

۳- تصمیمات جدید فولادی ها و پتروشیمی ها و دولت که منجر به ورود حدود ۱۸ میلیارد دلار از سوی پتروشیمی ها و حدود ۸ میلیارد دلار از سوی فولادی ها به بازار ثانویه خواهد شد و در نهایت بر بازار داخلی و قیمت میلگرد تاثیرگذار خواهد بود.

حتما بخوانید :  انتظارات برای افزایش قیمت ناودانی

ورود این حجم دلار به بازار ثانویه ( البته به شرط بازگشت) خود به خود منجر به کاهش قیمت ارز خواهد شد که در نهایت بر قیمت میلگرد و سایر کالاها نیز تاثیر خواهد داشت.

قیمت میلگرد

احتمال کاهش موج هیجانات بازار فولاد در نیمه دوم مرداد ماه

اگر خاطر شریفتان باشد چند روز مانده به خروج آمریکا از برجام التهابات ارزی به اوج خود رسید. ولی یک روز پس از خروج آمریکا برخلاف تصور عموم بازار ارز و سکه به ثبات قابل توجهی رسید.

احتمالا این بار هم پس از نیمه مرداد و اجرایی شدن فاز اول تحریم ها شاهد همین رفتار در بازار سکه و ارز خواهیم بود. که این رفتار ناشی از دو عامل است.

اولا: این که ما ملتی هستیم که در همه موارد به پیشواز حوادث رفته و به اصطلاح پیش خور می کنیم.

ثانیا؛ برخی افراد و گروه ها در شرایط آشوب این چنین حداکثر استفاده را برده و منابع مالی خود را به حداکثر رسانده و قبل از وقوع اتفاق و در ماکزیمم منحنی از بازار سکه و ارز خارج می شوند.

امیدواریم در پس این حجم زیاد اخبار شاهد خبرهای خوبی برای ملت ایران باشیم.

شرایط نسبتا خوب است

همچنین در مقاله دیگری در تشریح وضعیت اقتصادی ایران و پیش بینی بازار چنین بیان شده است: شرایط نسبتا خوب است. دو مساله مهم در حال وقوع است که به آن ها بسیار توجه کنید:

۱) آزاد سازی نرخ دلار فلزی – معدنی و پتروشیمی ها باعث می شود تا فضا برای افزایش نرخ سایر صنایع مهیا شود. صنعت سیمان و لبنی افزایش نرخ گرفته اند، چه کسی در مقابل افزایش نرخ سایر گروه ها خواهد ایستاد! رویداد بسیار با اهمیتی است و اثر سود بسیار مهمی خواهد داشت. تقریبا نرخ توافقی باعث می شود تا سود خالص شرکت ها دو برابر نسبت به گذشته رشد کند لذا رشد قیمت سهام به همین میزان منطقی است!

حتما بخوانید :  تحلیل بازار ورق فولادی کشور چین

۲) سیاست ترامپ همین است که دقیقا در زمان آغاز درگیری مواضع خود را تغییر می دهد و منعطف می شود. کاملا قابل پیش بینی بود اما تصور این است که ایران حاضر به مذاکره نباشد. اتفاقی مهم در حال وقوع است که نشان می دهد شاید تصور ما درست نباشد. وزیر خارجه عمان که به آمریکا سفر کرده بود، روز جمعه به تهران می آید! تمام تصوراتی که در نفی مذاکره با آمریکا بود، با خبر آمدن وزیر خارجه عمان به ایران، دقیقا ۲ روز مانده به آغاز تحریم ها، رنگ می بازد!

بررسی بازارهای کالایی با احتمال مذاکرات

بهتر از این چه باید می شد که هم ریسک سیاسی کاهش یافت و احتمال مذاکره فراهم شد و در طرف دیگر دلار شرکت ها آزاد شد و نرخ های فروش بالا رفت اما در این مسیر صعودی، فلزی – معدنی و پتروشیمی ها تنها نیستند! ارزش جایگزینی کارخانه ها افزایش یافته است! نباید فراموش کنیم که احتمال مذاکرات و کاهش ریسک سیاسی پالس مثبتی به صنعت خودرو می دهد! لذا تصور نکنید اگر دلاری ها رشد می کنند، مثلا خودرویی ها درجا می زنند! کم و زیاد دارد اما در مسیر صعودی به پشتوانه دلار و کاهش ریسک سیاسی، تمام بازار شریک و مهمان خوهد بود. امید است در روزهای آتی شاهد بهبود بازار فولاد و قیمت میلگرد و سایر محصولات نیز باشیم.

این مقاله چقدر برای شما مفید بود ؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

میانگین / ۵٫ تعداد رای:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button