0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

خلاصه تغییرات بازار فولاد هفته نخست پاییز

روز پنج شنبه بنا بر رصد بازار و شنیده ها از حوزه قیمت میلگرد آجدار و قیمت تیرآهن ؛ علی رغم این که شاهد افزایش ۰ تا ۳۰۰ تومانی قیمت ها و به نوعی وجود بی نظمی و آشفتگی بازار در این حوزه بودیم؛ حداقل نیمی از مبادی این حوزه به دلایلی همچون اعتصاب رانندگان و نبود مواد اولیه؛ نوسانات ارزی و التهابات بازارهای کالایی؛ و بالاخره روز نیمه تعطیل پنجشنبه؛ در بازار حضور فعال نداشتند؛ به طوری که به نظر می رسد ترجیح آن ها بازگشایی فعالیتشان در روز شنبه هفته آتی بوده است. در حوزه قوطی و پروفیل هم اوضاع به مراتب وخیم تری از این گوشه از بازار شنیده شد که در نهایت با افزایش ۱۵۰ الی ۲۰۰ تومانی فروش در معدود مبادی که جرات فروش داشتند؛ بسته شده و به روز شنبه موکول گردید.

انتشار خبرهای مثبتی همچون :

 •  ۹ اقدام برای مدیریت بازار ارز
 •  عدم حمایت شورای امنیت سازمان ملل متحد از ایران ستیزی ترامپ و تاکید بر حفظ برجام
 •  اعلام رونمایی از بسته حمایتی ایران توسط حامیان برجام از جمله چین و روسیه و اروپا در آبان ماه

از جمله مهم ترین خبرهایی بودند که باعث شد تا دلار حاشیه بازار در میانه روز به عقب رانده شده و متعاقب آن تقریبا فعالیت بازار فولاد متوقف و به روز شنبه موکول گردید. در مورد تایید نشدن معاملات محصولات ذوبی روز ۴شنبه، طبق اطلاعات کسب شده چون عمده خریدار سبدهای بزرگ روز ۴شنبه یکی از شرکت های تجاری زیر مجموعه ذوب آهن (که در چند سال گذشته عمده خریدار محصولات ذوبی است) بوده است این معاملات توسط سازمان بورس تایید نشد. طبق قانون عرضه کننده نمی توان خود خریدار  محصول عرضه شده باشد.

خبر آخر:

افزایش ها و کاهش های بی دلیل  بدون توجیه و بدون شرط بارگیری. به رغم شایعات موجود هنوز هیچ خبر و گشایشی در امر بارگیری انجام نشده است. موجودی انبارهای اصفهان در بسیاری از موارد به خصوص تیرآهن رو به اتمام است. و به همین دلیل برخی از اقلام با افزایش قیمت مواجه هستند.

قیمت تیرآهن

شنیده های اوضاع و احوال ترابری کشور

اعتصاب رانندگان حمل و نقل جاده ای در کشور در شرایطی وارد روز پنجم می شود که دولت هیچ برنامه ی مشخصی برای حل این مشکل ارائه نکرده است. هیچ جلسه ای با نمایندگان این صنف برگزار نشده و ظاهرا سیاست صبر و انکار مهمترین استراتژی آن هاست! متاسفانه تعدادی از کارخانجات فولاد به دلیل کمبود مواد اولیه تعطیل شده اند و ادامه ی این اعتصاب که معلوم نیست کجا و کی ختم به خیر می شود می تواند علاوه بر تعطیلی دیگر کارخانه ها منجر به نایاب شدن بسیاری از کالاهای مصرفی مورد نیاز مردم و افزایش قیمت تیرآهن و سایر محصولات نیز بشود.

اگر خاطر شریفتان باشد هفته گذشته از عدم تطابق قیمت میلگرد و قیمت تیرآهن و شمش در بورس کالا گفتیم که تقریبا در یک رنج معامله می شد. با معامله هفته گذشته قیمت تمام شده میلگرد تحویل انتهای برج ۸ با توجه به میزان نرمال آن ۴۵۰۰ تمام می شود که نسبت به هفته گذشته افرایش حدود ۳۰۰ تومانی دارد. با احتساب این معامله اکنون فاصله منطقی شمش تا محصول تقریبا اصلاح می شود. به شرط آن که دامنه رقابت شمش در روز شنبه افزایش شدید نداشته باشد.

وضعیت حال حاضر بازار

هرج و مرج کامل متاثر از خلاء های نظارتی؛ به وضعیتی رسیده ایم که بنا بر منطق اقتصاد آزاد مورد حمایت ایالات متحده و در راس آن آقای ترامپ و حامیان داخلی آن؛ هر کسی به هر قیمتی که دلش بخواهد و تا جایی که هیجان مردم و بازار آشفته یاری کند؛ فروش می کند؛ جای تاسف دارد که در شرایط آشفته کنونی که دلار برای زنجیره تامین کشور ما به عنوان میزان و معیار، نقش اصلی و اساسی فعالیت را ایفا می نماید.

نوسانگیران بازار حداقل به جای در نظر گرفتن ارز تجاری کشور یا دلار نیمایی؛ با پر رنگ نمودن نرخ دلار ۱۸ هزار تومانی حاشیه بازار یا همان بازاری که تنها کمتر از ۱ درصد از سهم کلی گردش ارز کشور را به عهده داشته و توسط سوداگران ارز عموما با کانال های اطلاع رسانی برون مرزی کنترل و هدایت می شود؛ در حال تلاش برای دستیابی به قیمت تیرآهن و میلگرد نه چندان منطقی هستند.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری