1/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بازار فولاد هم چنان با دو مشکل عمده دست به گریبان است

 • اول؛ کمبود تقاضا به دلایل مختلف
 • دوم؛ افزایش قیمت مواد اولیه؛ اعم از شمش و قراضه و الکترود و….

کاهش فاصله شمش و محصول منجر به افزایش رکود در بازار خواهد شد. با توجه به شرایط دو روز گذشته و حجم تقاضای موجود در بازار، پیش بینی می شد روند بازار روز چهارشنبه، ثبات قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت تیرآهن همراه با تخفیفات بیشتر در مبادی باشد. روز گذشته بازار سکه و ارز متاثر از دو عامل ذیل روند افزایشی گرفت.

اول، افزایش نرخ صرافی ملی

افزایش تنش ها و تهدیدهای سیاسی و منطقه ای

به تبع این افزایش، و به رغم نبود تقاضای واقعی، از ظهر روز چهارشنبه هم شاهد برخی افزایش های جزئی در برخی مبادی بودیم. در صورتی که شاهد تداوم افرایش نرخ دلار توسط بانک مرکزی باشیم و در دو روز آینده با تزریق مجدد نرخ دلار وارد فاز اصلاح نشود افزایش مرحله ای و هماهنگ، قیمت کلیه محصولات، از جمله قیمت آهن آلات در روزهای آینده بعید نیست.

قیمت تیرآهن

نکته قابل تامل در خصوص عرضه های هفته جاری

حجم تقاضا روی سبدهای ذوبی کمی بیش از عرضه عمده تقاضا روی سبد حاوی تیرآهن ۱۴ با حدود ۱۳ هزار تن تقاضا (جهت ۸۸۰۰ تن عرضه) بود و احتمال رقابت جزئی در محصولات ذوبی پیش بینی می شد.

قیمت تیر آهن ۱۴ در حال حاضر در انبارهای تهران شاخه ای حدود ۷۶۰،۰۰۰ هزار تومان یا حدود کیلویی ۴۸۵۰ تومان ( توام با مالیات ارزش افزوده ) معامله می شود و این در حالی است که نرخ پایه عرضه این محصول در بورس کالا حدود ۳۴۵۰ تومان به ازای هر کیلو ( توام با مالیات ارزش افزوده ) صورت می گیرد !

سوال اینجاست :

اختلاف حدود کیلویی ۱۵۰۰ تومان بورس و بازار از چه عواملی متاثر شده است ؟

عرضه محدود فولاد ساز در بورس کالا؟ یا خریداران و عوامل خاص توزیع یا به طور خلاصه کاتالیزه شدن عرضه این محصول در بازار غیر رسمی از بورس کالا ؟ یا کوچک شدن بازار مصرف تیرآهن در بازار رکود داخلی و از دور خارج شدن بسیاری از فعالان توزیعی این رسته و فرصت مناسب برای باقی فعالان محدودی که در این حوزه هنوز فعالیت می کنند یا بالاخره موارد دیگری که از چشم ما پنهان است.

به هر حال علت جذابیت این کالا در سبد ۱۲۷۷ که موجب شد تا پس از یک وقفه طولانی از رینگ بورس کالا حذف شود همین ۱۵۰۰ تومان بود .

برخی گزارشات در خصوص آخرین تحولات بازار شمش و قراضه آهن

با توجه به ضعف پروژه‌ های عمرانی و کاهش ساخت و ساز، از طرفی کاهش تولید خودرو، عرضه ضایعات آهن به صورت چشمگیری کاهش یافته و این کمبود موجب افزایش قیمت‌ ها شده است. متاسفانه وضعیت قراضه آهن در کشور بحرانی است و کمبود آن به شدت در صنعت آهن آلات احساس می‌شود تا جایی که حجم ضایعات عرضه شده در بازار کفاف مصرف تولیدکنندگان شمش را نمی‌‌دهد. قیمت خرید ضایعات توسط کارخانه ‌ها در مناطق مختلف کشور، متناسب با درجه و کیفیت آن از کف ۲۵۰۰ تومان تا سقف ۲۷۵۰ تومان در بازار عرضه شده است.

ضمناً اکثر مصرف ‌کنندگان و کارخانه ‌های تولید شمش برای جذب بیشتر ضایعات اقدام به ارایه پاداش و کمک کرایه از ۳۰ تا ۱۵۰ تومان می‌ نمایند. امروز آهن اسفنجی نیز با قیمت پایه ۱۲۹۰ تا ۱۳۳۰ تومان در بازار عرضه می شد. برخی عرضه ‌کنندگان بر اساس فاصله حمل در قیمت ‌ها تعدیل و تخفیف اعمال می ‌کردند.

در بازار شمش القایی قیمت سایز ۱۲۰، ۱۲۵ و ۱۳۰ در محدوده ۳۰۳۰ تا ۳۰۷۰ تومان و برای سایز ۱۵۰ در محدوده ۳۰۸۰ تا ۳۱۳۰ تومان اعلام شده است. بر همین اساس شمش قوسی نیز در محدوده قیمتی پایه ۲۸۹۰ – ۲۹۰۰ تومان اعلام شده بود.

در بازار کم عمق محصولات فولادی، با ادامه روند رو به رشد هزینه تولید ناشی از افزایش قیمت ضایعات و مواد اولیه و همین طور افزایش قیمت محصول نهایی، از طرفی ضعف تقاضا در بخش مصرف ‌کننده، به نظر می ‌رسد تعمیق رکود و سکون اجتناب ناپذیر است.

۱
۱رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری