0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

گرانی جسته گریخته در بازار فولاد

بنا بر اطلاعات کسب شده از حوزه قوطی پروفیل به نظر می رسد که برخی از مبادی این حوزه امروز پیشاپیش به استقبال گرانی رفته باشند. بنا بر شنیده ها تا این لحظه از این حوزه، به صورت جسته و گریخته تعداد معدودی از مبادی نرخ اسمی محصول تولیدی خود را بین ۵۰۰۰ تا ۵۱۰۰ تومان در خصوص محصول بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلی متر اعلام نموده ‌اند و این یعنی افزایش ۱۰۰ تا ۲۰۰ تومانی قیمت ها در برخی از مبادی قبل از تعیین و تکلیف معاملات بورس کالا !؟ شاید تخمین آن ها رقابت بیش از ۱۲ درصدی برای ورق کلاف گرم B باشد؛ شاید هم صرفا سوار بر موج و جو افزایشی بازار شده باشند ؟! به طور کلی در حوزه قوطی و پروفیل روز گذشته افزایش قیمت دیده شد و برخی شنیده‌ ها از دامنه نرخ اسمی بین ۵۰۰۰ تا ۵۱۵۰ حکایت می کند.

میانگین رقابت صورت گرفته در سمت نرخ موزن رقابتی ورق کلاف گرم B حدود ۱۱.۵ درصد انجام شد و لذا همه چیز شفاف و مشخص است. رسیدیم به نقطه ای که مجددا تاکید می کنیم بر اساس معاملات صورت گرفته روز گذشته ورق کلاف گرم B  افزایش قیمت نسبت به قیمت های قبلی در این حوزه بی مورد و صرفا جوسازی بازیگران این بازار است.

شنیده ها از بازار میلگرد آجدار تا این لحظه از اعلامی های حدود ۳۵۰۰ تا ۳۷۵۰ حکایت می کند. افزایش قیمت های صورت گرفته در این حوزه بین ۲۰ تا ۱۰۰ تومان از عمومیت بیشتری برخوردار بوده است؛ نرخ های پر رنگ دیده شده روز گذشته در میانه جدول بیشتر در بازه ۳۶۰۰ تا ۳۶۵۰ تا این لحظه بوده است.

قوطی پروفیل ضخامت 2

بررسی منحنی تکنیکال قیمت میلگرد

دوستان و همکاران می توانند داده های هر ماه را به صورت منحنی تکنیکال ثبت کنند چون  روند بازار میلگرد براساس حجم طبیعی عرضه و تقاضا می باشد به خوبی انجام می پذیرد و خروجی آن به خوبی قابل استفاده است. همان گونه که در هفته پیش با استفاده از خروجی همین منحنی و تطابق آن با منحنی سکه و دلار و بازگشت به دوره مشابه سال های قبل استناد کردیم که در هفته جاری و با ورود به دی ماه حدود ۵۰ درصد فاز زیان باز خواهد گشت که محقق شد.

اما در مورد بازار تیرآهن چون روند عرضه و توزیع طبیعی نیست و کاملا بسته به رفتار ذوب آهن است به هیچ وجه نمی توان به منحنی استناد کرد. برای درک بهتر بازار مقاطع در سه ماه پیش رو به یک بازه زمانی دو هفته ابتدای دی ماه برای ثبت داده ها و ارزیابی بازار ارز پس از تصمیم جدید شورای پول و اعتبار در مورد حذف سود روز شمار و اثر آن بر موج نقدینگی و نتیجه گیری نیاز داریم.

البته همه این تحلیل ها در صورت ثبات بازار سکه و ارز و ثبات شرایط سیاسی معتبر است و این روش یکی از روش های معمول برای درک بهتر شرایط بازار است اما آیا می توان به این ابزار اتکا کرد؟

بازاری کاملا اشباع توام با خلاء تقاضای بالقوه و یا حتی بالفعل

آرام و آرام و کم کم فرش قرمزی که طی این چند روز پهن شد؛ حالا شاهد عرضه ها خواهیم بود. منتها بازارساز از یک موضوع غافل است این که به شدت در نبود تقاضای مصرفی در بازار تاکید داریم و بر آن پافشاری می کنیم. این مانیتورینگی است که فقط شاخه های انتهایی شامل آهن فروشان قادر به لمس آن هستند و بازار ساز از درک این موضوع به دلیل ماهیت بالاسری که دارد عاجز است .

این موضوع وقتی به طور مشهود توسط بازارساز لمس خواهد شد که تقاضای انباری هم به حد اشباع برسد که به نظر می رسد آخرین تیر در ترکش این سناریو امروز شلیک شد و بنا بر شواهد و قرائن، انبارها هم روز گذشته به اشباع رسیدند… از امروز آرام آرام شاهد تعییر شرایط و احتمالا تغییر روند خواهیم بود.

بازاری کاملا اشباع توام با خلاء تقاضای بالقوه و یا حتی بالفعل. البته در نرخ های پایین تر و نرخ پایه عرضه امروز؛ تقاضای سفته بازی هست ولی در نرخ هایی بالاتر از نرخ پایه؛ هر چه رقابت بیشتر شود؛ ریسک بنکدار هم بیشتر می شود چون به خوبی می داند که کالای خریداری شده او خواب خواهد داشت؛ خوابی به مراتب سنگین  ….!

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری