0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بررسی جهش ارزی در سال 98

جهش ارزی سال گذشته، بسیاری از بازارها مثل طلا، خودرو، لوازم خانگی و… را که با بازارهای خارجی به صورت مستقیم مرتبط هستند به صورت دفعی تغییر داد و در حال تغییر بسیاری از بازارهای متکی به تولید داخل؛ مثل، مسکن، مواد غذایی ، آهن آلات ، پتروشیمی و…. به صورت تدریجی است. با توجه به جهش ۴ برابری نرخ ارز در سال گذشته؛ و با توجه به قانون همبستگی بازارها؛ جهش ۴ برابری دیر یا زود در همه بازارها اعمال می شود. طبق سیستم معاملاتی ایچی میکو، سطوح قبلی قیمت که در اوج جهش ارزی در بازارها درک شده (اوج منحنی)، پس از افت موقت منحنی، به زودی قابل درک مجدد است. مثل قیمت سکه که در پاییز پارسال تا مرز ۵۴۰۰۰۰۰ پیشروی داشت و در چند روز گذشته مجدد تا نزدیک همین عدد پیشروی کرد در مرحله بعدی جهش، این مرز مجددا درک خواهد شد. آهن آلات به دلیل مازاد تولید و بحث تحریم ها با سرعت کمتری مرزهای قبلی را درک خواهد کرد.

قیمت ارز با شیب تورم هماهنگ است به عنوان مثال؛ اگر قیمت دلار در اولین روز کاری سال را ۱۳ هزار و حداقل شیب تورم را ٪۲۵ در نظر بگیریم به صورت منطقی قیمت کلوز دلار در پایان سال حدود ۱۶ هزار تومان خواهد بود. هرگونه فشرده سازی قیمت ارز نسبت به تورم موجب جهش مجدد ارزی خواهد شد. قیمت کلیه کالاهای وارداتی (خودرو، لوزم یدکی، لوازم خانگی و….) با شیب تورم و حتی بیش از آن رشد خواهد کرد؛ دقت کنید که قیمت دلار کالایی (دلاری که وارد کننده جهت واردات استفاده می کند) به علت مشکلات ناشی از انتقال ارز تا حدود ۳۰ درصد بیش از دلار صرافی خواهد بود قیمت کلیه کالاهای تولید داخل که قابلیت صادرات دارند، با همین شیب تغییر خواهد کرد.

عمده مقصد صادراتی آهن آلات ایران؛ کشور عراق است، هدف تحریم ها کاهش صادرات نفتی و غیر نفتی ایران است. فشار سیاسی بر کشور عراق از طرف ائتلاف سعودی، آمریکایی، اسرائیلی در جهت کاهش واردات از ایران رو به افزایش است. (همچنان که در صنعت برق شاهد رقابت سعودی با ایران هستیم). کالاهایی که با مازاد تولید داخل مواجه هستند و شامل  لیست تحریم هستند (مثل آهن آلات ) از این قاعده (افزایش قیمت متناسب با شیب تورم) مثتنی هستند.

پس تطبیق قیمت آهن آلات بر منحنی تورم اصولا صحیح نیست، به عبارت ساده تر اگر شرایط اقتصادی موجود تغییر نکند در پایان سال قیمت فولاد داخلی از شیب تورم عقب خواهد بود، هم چنان که سال گذشته هم شاهد همین روند بودیم. (افزایش حداقل دو برابری قیمت فولاد در مقابل افزایش ۴ برابری قیمت ارز). اما چرخش سریع سرمایه و تعداد دفعات چرخش پول در این بخش به سبب صادرات خوب: این عقب ماندگی قیمت را جبران خواهد کرد.

بازار آهن آلات

دستورالعمل جدید صادراتی (صادرات توسط تولید کننده) بسیاری از فعالان داخلی چرخه فولاد اعم از تاجر و انباردار و… و صادر کنندگان خرد را از گردونه حذف می کند. معاونت فلزی می بایست تمهیدی برای این مجموعه هم بیاندیشد. طرح کاهش مالیات بر ارزش افزوده بنگاه های اقتصادی ( طبق وعده آقای پور ابراهیمی رئیس کمسیون اقتصادی مجلس) در صورت تصویب و اجرا، برگ برنده فولادی ها در سال جدید خواهد بود.

صنعت فولاد ایران قابلیت بالقوه و غیر قابل رقابت در جهت تسخیر بازار های همسایه دارد؛ امسال سال طلایی فولادی ها خواهد بود اگر مقاصد صادراتی جدید (مثل سوریه، لبنان، قطر و….)  از طریق حمل دریایی به این مجموعه اضافه شود. روزهای خوب در پیشند.‌

همان طور که از روز پنج شنبه گفتیم بازار میلگرد به سرعت سطوح بالای قیمت را پس زد و در حال کشف سطوح جدید قیمت و کف منحنی است، به نظر می رسد بیشترین حجم کاهش مربوط به میلگرد نیشابور با میانگین فروش ۴۸۵۰ تومان باشد. هفته قبل و در اوج هیجان در مورد دو پالس کاهشی به بازار فولاد (کاهش نرخ ارز و تعیین کف عرضه ۲۸۰ هزار تنی میلگرد) گفته بودیم.

آمار میلگرد در هفته جاری

میلگردهای سایزهای ۱۸ و  ۲۲ ذوبی در حدود ۴۹۰۰

میلگرد ۱۶ در حدود ۵ هزار تومان

میلگرد ۱۴ در حدود ۵۰۵۰ تومان

تیرآهن ۱۴ ذوبی در حدود ۵۳۵۰

تیرآهن 16 در حدود ۴۴۵۰

و تیرآهن ۱۸ در حدود ۴۴۰۰

تومان اعلام قیمت می شود.

شنیده ها حکایت از عرضه مجدد شمش کارخانجات دولتی در هفته جاری حکایت دارد‌. تعیین سطوح جدید قیمت، منوط به انجام معاملات جدید شمش و محصولات ذوبی در هفته جاری است. دقت بفرمایید ماه مبارک رمضان در پیش است. در این ماه فعالیت اکثر بازارها در کشور عراق به علت گرمای زیاد عملا تعطیل است که قطعا بر حجم صادرات آهن آلات در کوتاه مدت موثر خواهد بود.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری