3/5
2رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

شروط آمریکا برای لغو تحریم ها چیست؟

در روزهای اخیر تحریم های آمریکا علیه ایران و تاثیر آن بر بازارهای کالایی موضوع بحث بسیاری از خبرگزاری ها می باشد. بازار فولاد نیز از این امر مستثنی نبوده و بسیاری از تحلیل گران در خصوص تاثیر اقدامات اخیر ترامپ بر قیمت لوله فولادی ، میلگرد تیرآهن و سایر کالاهای مورد نیاز صحبت های زیادی کرده اند.

آمریکا می گوید به دنبال سخت ترین تحریم های تاریخ بر ضد اقتصاد ایران بوده و انتظار دارد مابقی کشورها نیز به آن بپیوندند…  در صورتی که ایران شرایط زیر را مدنظر قرار دهد، آماده برقراری مجدد رابطه سیاسی و لغو تحریم ها و انتقال فناوری پیشرفته است:

1- توقف کامل غنی سازی و عدم اجازه برگشت به آن تا ابد

2- خروج کامل نیروی نظامی از سوریه

3- خروج از عراق و اجازه ادغام نیروهای مردمی در ارتش عراق

4- توقف حمایت از شیعیان یمن

5- عدم حمایت از طالبان

6- قطع حمایت از حزب الله و جهاد فلسطین

7- توقف برنامه موشکی با قابلیت پرتاب کلاهک هسته ای

واکنش بازار به اتفاقات اخیر چه خواهد بود؟

به گفته وی، آمریکا به زودی تیم هایی به کشورهای مختلف می فرستد تا موضع آمریکا را در این خصوص شفاف نماید. فعالان بازار با وجود تمامی این مشکلات امیدوارند این تحریم ها بر نرخ محصولاتی هم چون قیمت لوله و تیرآهن و سایر محصولات مورد نیاز تاثیر چندانی نداشته باشد.

مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا روز گذشته به 12 شرط آمریکا جهت رفع کامل تحریم ها بر علیه ایران اشاره کرد اما موارد اصلی آن دقیقا مطابق با آنچه خبرگزاری ها قبلا اعلام کرده اند بود.

خواسته های آمریکا از ایران واضح است. حذف موشک های بالستیک یا نظارت بر آن، خروج از کشورهای منطقه ( خصوصا سوریه ) و کاهش سطح غنی سازی هسته ای و عدم تولید آب سنگین.

آمریکا در موقعیت خاصی قرار گرفته است. واکنش موگرینی در قبال سخنان پامپئو از سخنان وزیر مهم تر بود! موگرینی در آغاز سخنان گفت با دقت کامل در اتحادیه اروپا به سخنان وزیر خارجه آمریکا گوش دادیم چون مخاطب اصلی صحبت های او، اتحادیه اروپا است!

این شراکت به آن دلیل ایجاد شده که اروپا قصد دارد از حیثیت و آبروی خود دفاع کند و خوشبختانه این بار قرعه شانس به نام ایران افتاده تا برجام با آبروی اتحادیه گره بخورد.

موگرینی گفت اتحادیه اروپا متعهد به اجرای کامل و موثر برجام بوده و خواهد ماند، مادامی که ایران به تمامی تعهدات هسته‌ای خود پایبند باشد و چنین کاری می‌کند.

تحریم بازار داخلی

افزایش هیجانی نرخ دلار در واکنش به سخنرانی روز دوشنبه

تحلیل گران سیاسی می گویند آمریکا از نقش بسیار مهم روسیه و چین قافل مانده است. تجار و اقتصادیون می دانند تحریم اقتصادی ایران بدون این دو قدرت بزرگ سیاسی و اقتصادی کم اثر است خصوصا اگر اتحادیه اروپا با آن شدیدا مخالف باشد.

باید بگوییم اگر کشورمان در مسیر درستی گام بردارد و بتواند تحریکات عربستان و امارات را خنثی کند، قطعا تحریم های آمریکا بی اثر می ماند و آن ها به مرور زمان در مواضع خود برای بازگشت به برجام نرم می شوند.

شب گذشته بهای دلار در بازار داخلی افزایش یافت که در پی سخنان وزیر خارجه آمریکا بود اما به نظر می رسد سخنان موگرینی و عدم پشتیبانی چین و روسیه از تحریم های آمریکا، جای هیچ نگرانی باقی نمی گذارد.

شرایط نسبت به ماه های قبل بدتر شده اما دلار به اندازه یک بحران بزرگ رشد کرده و بورس به اندازه یک نگرانی نظامی عقب نشینی کرده است. باید دید افزایش نرخ دلار در روزهای آتی چه تاثیراتی بر قیمت مقاطع از جمله قیمت لوله استیل و نبشی ناودانی و سایر محصولات خواهد داشت.

اگر همین شرایط باقی بماند، فضای سیاسی آرام می شود و تعادل به بازارها باز می گردد و تنها یک نکته می ماند. پامپئو و مجموعه دولت ترامپ به نکته درستی پی برده اند. آنها می دانند رشد نرخ دلار در بازار داخلی ایران تا چه حد فضای روانی را تخریب می کند.

جنگ اصلی بر علیه ریال است!

وزیر خارجه آمریکا مشخصا گفت جنگ ما بر علیه ریال است! دقیقا نقطه درستی را برای هدف گیری تشخیص داده و دولت باید تمام تلاش خود برای حفظ نرخ ارز در بازار آزاد را به کار ببندد.

در سایه تمام تحریم ها و تهدیدها، مادامی که دماسنج ارزی کشور رفتار معقولی داشته باشد، عامه تصور می کنند این تهدیدها پوشالی و بی اثر است لذا آن ها تشخیص خوبی برای ضربه زدن یافته اند و جمهوری اسلامی باید تدبیری برای فقط نرخ ارز داشته باشد.

با این حال بازار فولاد و نرخ محصولات از جمله قیمت لوله گالوانیزه و پروفیل قوطی در روز سه شنبه تحت تاثیر تصمیم پمپو وزیر خارجه امریکا قرار خواهد داشت. فعالان این حوزه بایستی در نظر داشته باشند که از اعلام قیمت های احساسی و غیر منطقی دوری کنند.

در نهایت واکنش ایران و اتحادیه اروپا نسبت به این صحبت ها با مخالفت روبه رو شد. باید دید در این آشفته بازار چه بلایی بر سر بازار فولاد کشور و قیمت لوله و تیرآهن و سایر مقاطع خواهد آمد.

3/5
2رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0