0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

چه کسی پاسخگوی حقوق تضییع شده سهامداران  شرکت های فولادیست؟

امسال را می توان یکی از عجیب ترین دوران چند سال گذشته در مدیریت بازار نام نهاد ؛ رشد افسار گسیخته قیمت کالاها که عمدتا هیجانی و تحت تاثیر نوسانات شدید نرخ ارز بود دولت را بر آن داشت تا بر خلاف ادعای خود و علی رغم هشدارهای متعدد کارشناسان و فعالان اقتصادی،  به صورت دستوری در بازارهای مختلف وارد شود. در این شرایط، بازار فولاد نیز از رشد شدید قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات و متعاقب آن دخالت های آسیب زای وزارت صمت بی نصیب نماند!

بخشنامه هایی که یکی پس از دیگری صادر می شد و علاوه بر ناکارآمد بودن، ثبات تصمیم گیری را برای مجموعه فولاد کشور به بازی گرفته بود؛ تعیین قیمت تیرآهن و میلگرد به صورت دستوری و بسیار پایین تر از نرخ های بازار، تعیین سهمیه عرضه برای تولیدکنندگان بزرگ فولادی،  مشروط نمودن صادرات به عرضه داخلی در بورس کالا و… تنها بخشی از محتوای بعضا متناقض بخشنامه های صادر شده بود.

این گونه دخالت ها و بخشنامه ها نه تنها تاثیری بر کنترل و کاهش قیمت روز تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات فولادی در بازار نداشت بلکه موجب هجوم سفته بازان به بازار شد و زمینه توزیع هزاران میلیارد تومان رانت ناشی از اختلاف قیمت ها در بورس کالا (که به صورت دستوری تعیین شده بود!) و بازار را نیز فراهم نمود تا جایی که بالاخره از نیمه های شهریور ماه شاهد ابطال و اصلاح برخی دستورالعمل ها بر اساس اصول اقتصاد بودیم و در نتیجه پس از چند عرضه قیمت تیرآهن و میلگرد در بازار و بورس روندی کاهشی در پیش گرفت.

نکته ای که اما در همه بخش نامه ها نادیده گرفته شد، سرنوشت کالاهای میانی فروخته شد به ویژه اسلب و شمش و الزام خریداران این کالاها به عرضه محصولات تولید شده از آن در بورس کالا بود! که شائبه جدی برای همگان ایجاد نمود.

قیمت تیرآهن

در حالی که مطابق آمارهای منتشره تقریبا تمامی شرکت های نوردی بزرگ و کوچک، شمش مورد نیاز خود را بر اساس قیمت های رانتی طی سال جاری از بورس کالا تأمین کرده اند، این شرکت ها یا هیچ عرضه ای در بورس نداشته اند و یا بخش بسیار ناچیزی از تولیدات خود را در این بازار عرضه کرده اند؛ به عنوان نمونه یکی از شرکت های بزرگ نوردی که همواره بیشترین مظلوم نمایی را در کانال های وابسته به خود داشته است، علی رغم این که از ابتدای امسال بیش از ۷۰۰۰۰   تن شمش از  بورس کالا خریداری نموده، آمار محصولات معامله شده آن در بورس کالا تا پایان هفته گذشته کمتر از ۵۰۰۰ تن است که نشان دهنده حجم گسترده سوءاستفاده و بهره مندی از رانت بخشنامه های وزارت صمت می باشد و البته این مورد، مشتی از خروار است!!!

این درحالی است که حتی نامه شماره ۱۷۷۱۲۰ مورخ ۴ مهر ماه معاون معدنی در جهت اصلاح رویه غلط اجرا شده و بازگشت بخشی از رانت توزیع شده و با مضمون الزام خریداران محصولات فولادی در بورس از تاریخ ۹۷/۵/۱ تا ۹۷/۶/۲۰ به تسویه حساب نهایی کالای خریداری شده بر مبنای اولین قیمت تیرآهن و میلگرد کشف شده پس از ۲۰ شهریور ماه، نیز چندان جدی گرفته نشد و تقریبا هیچ گونه شواهدی مبنی بر اجرای آن و پرداخت مابه التفاوت قیمت  از طرف خریداران دیده نشد.

در آخرین مورد از بخشنامه های غیر موثر، شاهد دستورالعمل وزارت صمت برای تعیین قیمت تحت عنوان  فرمول افزایشی-کاهشی بودیم که بر اساس آن در صورتی که عرضه ای روی تابلوی بورس بدون تقاضا بماند، فروشنده در عرضه بعدی بایستی ۱۰ درصد از قیمت پایه را کاهش دهد که این به نوعی بازگشت رانت تحت عنوان و نامی دیگر است! این موضوع در شرایطی است که انبارهای تولیدکنندگان پایین دستی از کالای خریداری شده پر است و در نتیجه طی عرضه های اخیر شمش شاهد عدم رقابت برای خرید بوده ایم! ضمن این که از گوشه و کنار شنیده شده که برخی از همان تولیدکنندگان انتهای زنجیره فولاد در اقدامی هماهنگ قصد دارند تا با عدم خرید از تابلو باعث کاهش قیمت شمش در معاملات بعدی شوند و این طریق کنترل نرخ مواد اولیه مورد نیاز خود را به دست گیرند.

آیا وقت آن نرسیده که مراجع نظارتی روند مشکوک قیمت گذاری دستوری را علی رغم اثبات ناکارآمدی آن، بررسی کنند؟ چرا متولیان امر پیگیر عرضه ۱۰۰ درصدی محصولات فولادی تولید شده توسط واحدهای نوردی در بورس کالا نشده و نمی شوند؟!

چه کسی پاسخگوی حقوق تضییع شده سهامداران مظلوم و بی دفاع فولاد سازان خواهد بود که تحت فشار وزارت صمت و با بخشنامه های متعدد مجبور به عرضه محصولات خود در بورس کالا با قیمت های پایین شدند!

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری