0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تاخیر در بازگشایی پروژه ها و متعاقب آن شروع فعالیت حوزه فولاد در بازار داخلی

با توجه به این که در این روزها شاهد بارش های پر حجم و کم سابقه در اقصی نقاط کشور هستیم، و بنا بر پیش بینی های صورت گرفته، در خصوص ادامه بارش ها تا پایان تعطیلات نوروزی حداقل تا روز شانزدهم فروردین ماه؛ بعید به نظر می رسد که فعالیت خرید و فروش محسوسی در این روزهای بارانی تقریبا تعطیل اتفاق بیافتد. اکثر فعالان بازار آهن آلات و همچین فعالان مرتبط با پروژه های ساختمانی، این روزها به واسطه تعطیلات نوروزی در تعطیلات یا سفر هستند که به نظر می رسد با این وضعیت بارش ها، اراده ‌ای برای از سرگیری ساخت و سازها و متعاقب آن بازگشایی بازار وجود نداشته‌ باشد و لذا به نظر می رسد که امسال، بارش های پر حجم و متوالی موجود؛ مزید علت خواب سنگین بازار تا بعد از اتمام تعطیلات نوروزی باشد.

بازار ششم فروردین هم مقارن با ادامه نزولات رحمت الهی؛ تقریبا تعطیل سپری شد

در حالی که در برخی از نواحی کشور، مردم در خلال بارندگی ها با سیلاب ها دست و پنجه نرم می کنند و در تلاش برای حفظ جان و مال و خانه و زندگی خود هستند؛ بازار آهن آلات هم هفته جاری در سکوت ادامه تعطیلات نوروزی و ماتم از دست دادن برخی از هموطنان عزیزمان در شیراز و برخی دیگری از نواحی کشور؛ و بالاخره با توجه به ممنوعیت تردد کامیون ها؛ تقریبا بدون تحرک و معاملات محسوس سپری شد. در بازار روزهای پایانی هفته نیز بنا بر شواهد و شنیده ها چندان خبری نبود به جز برخی اعلام های جسته و گریخته تعداد معدودی از کارخانجات خصوصی که چندان تغییراتی هم نداشت.

به هر حال با توجه به محدودیت های تردد و به احتمال قوی بنا بر شنیده های هواشناسی، شروع مجدد بارندگی های پر حجم از روز شنبه و یکشنبه هفته آتی و آغاز دور دوم تعطیلات نوروزی؛ به نظر نمی رسد که فعالیت محسوسی تا قبل از هفدهم فروردین ماه در این بازار داخلی آهن آلات دیده شود.

تحلیل بازار آهن

دردسرساز شدن فولاد ارزان قیمت صادراتی ایران برای برخی از کشورهای همسایه

موضوع دیگری که در خلال چند روز گذشته، به خصوص تعطیلات ۵ روز ابتدایی سال، در برخی از رسانه های خارجی بازتاب داشت؛ نگرانی فولادسازان هندی از واردات ارزان قیمت آهن آلات ایرانی به این کشور بوده است که متال بولتن نیز این موضوع را بازتاب داد که البته تسنیم هم این خبر را چند روز پیش منتشر نمود. فولادسازان افغانی هم مدتی پیش، در کنار گلایه از عدم حمایت دولت آن ها از صنعت فولادسازی، از ورود فولاد ارزان قیمت به این کشور شکایت داشتند. به نظر می رسد که فولادسازان بزرگ کشور می بایست در موضوع صادرات، قدری محتاط تر عمل نمایند تا بهانه لازم به دست دولت ها و به خصوص همسایگان ایران، در مواجه با محدودسازی صادرات ایران با وضع تعرفه های ضد دامپینگی برای محصولات ایرانی، تحت فشار سیاست های ضد ایرانی آمریکا را ندهند.

آخرین گزارش متال بولتن از بازار شمش فولادی ایران و هند، مربوط به ششم فروردین ماه ۱۳۹۸

صادرکنندگان بیلت ایرانی در نیمه دوم ماه مارس کاملا فعال ظاهر شده و تلاش کردند، تا جایی که ممکن است، قبل از [اتمام] تعطیلات نوروزی که شروع آن ۲۳ مارس بود؛ محصولات تولیدی خود را به فروش برسانند. پس از فروش اخیر آن ها به شمال آفریقا در محدوده قیمتی ۴۰۰ الی ۴۰۵ دلار به ازای هر تن فوب، شنیده شد محموله بزرگ تر دیگری از شمش ایران به مقصدی مشابه با نرخ ۳۹۵ دلار به ازای هر تن فوب فروخته شده است. علاوه بر فروش به اندونزی با نرخ ۴۴۵ دلار به ازای هر تن cfr، گزارش شده که اوایل هفته جاری در تایلند، شمش ایرانی در محدوده قیمتی ۴۴۵ الی ۴۵۰ دلار به ازای هر تن cfr پیشنهاد شده است.

از طرفی تولیدکنندگان فولاد هند، از دولت خود خواستند تا از واردات فولاد تولید شده ایران جلوگیری به عمل آورد. فولادسازان داخلی هند بر این باور هستند که خریداران محصولات ایرانی، تحریم های اعمال شده توسط ایالات متحده را دور زده ‌اند. مطابق با گزارش انجمن تولیدکنندگان فولاد هند (ISA)؛ هندوستان حدود ۶۵،۰۰۰ تن از محصولات تخت فولادی تولیدی ایران را در دو ماهه ابتدایی سال ۲۰۱۹ وارد کرده است. گفته شده که این محصولات از طریق امارات متحده عربی وارد این کشور شده است.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0