2.7/5
6رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

گمانه ‌زنی هایی در خصوص چرایی تغییر جهت نرخ تیرآهن ذوبی و روند افزایشی آن

  • روند کانالیزه شدن توزیع یا خرید تیرآهن ذوبی از بورس کالا چگونه شکل گرفت و چطور نرخ این کالا طی یک ماه و نیم بیش از کیلویی ۵۰۰ تومان گران شد ؟

بازار تیرآهن ذوبی مدتی است که در اختیار گروه محدودی خریدار مشخص و پای ‌ثابت بورس کالا قرار گرفته و با روندی که پیش گرفته شده، به نوعی توزیع این کالا توسط این ها کانالیزه شده است. از سوی دیگر کاهش تعهدات عرضه این کالا از سوی تولیدکننده طی دو سه ماه گذشته هم مزید علت گردیده است.  (مراجعه شود به حجم تعهد کالا در تاریخ سررسید تحویل کالا، مطابق با گزارش معاملات بورس کالا طی دو الی سه ماه گذشته). ماجرا از زمانی شروع شد که گروهی نام آشنا و شهره به عنوان کانال‌ های اصلی توزیع این محصول در بازار؛ تصمیم به در اختیار گرفتن توزیع این محصول گرفته و در واقع مصمم شدند که این محصول را مجددا کانالیزه نمایند به طوری که بتوانند سکان جهت‌ گیری نرخ  و کانال توزیع برای بازار این کالا را در اختیار خود داشته باشند؛ برای این کار لازم بود که حجم مشخص و قابل قبولی از این محصول در ابتدا در اختیار این کانال توزیع قرار بگیرد اما چگونه ؟!

سناریو این طور تعریف شد که در شرایطی که بازار آرام بود و قبل از شروع طوفان؛ این گروه با یک برنامه‌ ریزی صورت گرفته مشخص و با توجه به اینکه شرایط خرید از بورس کالا برای این محصول متاسفانه بدون محدودیت و سقف خرید برای هر کد مشتری می ‌باشد؛ شروع کردند به جمع ‌آوری این محصولی که هم تولید آن انحصاری است و هم محدودیت در عرضه دارد؛ این خواسته با افزایش پلکانی پیشنهاد خرید در تالار بورس کالا؛ آن هم در شرایطی که آرامش حاکم بر بازار جرات این ریسک خرید را به بقیه خریداران نمی داد؛ تا حد زیادی میسر گردید.

بازار تیرآهن ذوبی

این افزایش پلکانی نرخ رقابتی خرید به تدریج قدرت تصمیم گیری سایر مشتریان در خرید قیمت ‌های بالاتر را در عرضه‌ های بعدی از آن ها سلب نمود به طوری که مشتری که قبلا با قیمت های پایین تری خرید کرده بود، با پذیرش ریسک بیشتر و برای حفظ حاشیه سود خود، به راحتی و با پیشنهاد قیمت های بالاتر به منظور برنده شدن در خرید از بورس کالا؛ گوی سبقت را از سایر رقبا ربود و کار به اینجا رسیده که تقریبا اکثر خریداران ضعیف از صحنه رقابت حذف شده یا می ‌شوند و جا مانده ‌اند و بازار این محصول در حال حاضر به گونه ‌ای تغییر وضعیت داده که کسی به غیر از خریداران مشخص؛ جرات خرید در این قیمت های رقابتی را ندارد.

در حال حاضر با توجه به اینکه در یک برهه زمانی کوتاه مدت متاثر از روند صعودی قیمت های رقابتی بورس کالا؛ فعالیت و به طور کلی سرمایه گذاری روی این محصول برای خریداران رده دوم به بعد این محصول که عمدتاً شامل توزیع کنندگان سطح خُرد در شبکه های مویرگی کشور هستند؛ توجیه نداشته و تنها در صورت پا پیش گذاشتن مصرف ‌کننده نهایی فعالیت بر اساس درخواست این مصرف ‌کننده و با اکراه صورت خواهد گرفت. این کمبود در انبارها و فاصله گرفتن این نوع خریداران از محصولات ذوبی و ‌کانال های انحصاری توزیع، در واقع باعث شده تا بر شدت کمبود این کالا در سطح کشور افزوده گردد. از سوی دیگر این وضعیت به نوعی فضا را برای فعالیت فروشندگان ضعیف ‌تر تیرآهن روی کالای مشابه و رهایی از انحصار موجود در بازار برای این کالا، باز کرده و این فعالان در تلاش برای پیشنهاد جایگزینی محصول ذوبی به سایر محصولات مشابه با نرخ منطقی تر برای مشتریان خود هستند.

راه‌ حل : هر چند خیلی دیر اما حداقل برای بازار شب ‌عید اگر اراده‌ ای برای کنترل این روند هیجانی وجود داشته باشد؛ می بایست علاوه بر کوچک نگه داشتن سبدهای عرضه؛ در خصوص این کالای انحصاری؛ برای هر کد مشتری محدودیت و سقف خرید قرار داده شود تا به نوعی انحصار کانال توزیع شکسته شود.

2.7/5
6رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0