0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

گزارش مختصری از تغییرات بازار امروز بنا بر آخرین شنیده ها

بازار فولاد روز سه شنبه، پس از تقریبا ۴ روز تعطیلی، شروعی نسبتا هیجانی داشت، به طوری که تقریبا در بیشتر حوزه ها اعم از قیمت روز میلگرد و تیرآهن ، کارخانجات در افزایش قیمت ها در حال رقابت با یکدیگر بوده و برخی از آن ها به دفعات قیمت های پیشنهادی خود را تغییر دادند، به طوری که شاهد افزایش لجام گسیخته قیمت ها در بازار مقاطع طویل فولادی بودیم. در حوزه قوطی و پروفیل ، افزایش حدودا کیلویی ۱۰۰ تومانی شنیده شد، به طوری که در خصوص محصول بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلی متر، شنیده ها بیشتر در دامنه قیمتی ۵۴۵۰ الی ۵۵۰۰ تومانی با احتساب مالیات ارزش افزوده حکایت می کرد؛ هر چند قیمت های بالاتری حتی تا ۵۵۵۰ هم‌ شنیده شد اما موردی و اندک بود.

در خصوص قیمت روز میلگرد آجدار، شنیده های ما از بازار در بازه قیمتی ۴۳۰۰ تا حدود ۴۶۵۰ بود که بنا بر آخرین اطلاعات جمع آوری شده از سطح بازار و اعلامی برخی از کارخانه ها به شاخص متوسط تقریبی ۴۴۶۰ تومان به ازای هر کیلو با احتساب مالیات ارزش افزوده رسیدیم.

بازار میلگرد آجدار روز سه شنبه آن روی خشن و بی رحم خودش را به نمایش گذاشت، به طوری که افزایش قیمت بین ۱۰۰ تا نهایتا ۴۰۰ تومانی را نسبت به روز پنجشبه هفته گذشته در برخی مبادی به دنبال داشت.

برخی از ناظمین یا ناظرین بازار، افزایش لجام گسیخته کنونی بازار را منطقی ندانسته و با توجه به آخرین قیمت های کشف شده معاملات صورت گرفته در بورس کالا، این وضعیت را نا متعادل و غیر موجه می دانند. از جمله عوامل بنیادین تاثیر گذار بر سمت و سوی بازار؛ حداقل از لحاظ روانی؛ موضوع افزایش قیمت های جهانی و نرخ حواله دلار نیمایی است که به نوعی به التهاب بازار کمک نموده است.

در خصوص انطباق اصلاحیه جدید دستورالعمل تنظیم بازار فولاد بر روند بازار، بنا بر توضیحاتی که امروز از زبان برخی از ناظرین بازار شنیدیم؛ متاسفانه ابهاماتی وجود دارد که می بایست هر چه زودتر برطرف شود، به طوری که متوجه شدیم عنوان شد که این دستورالعمل تنظیم بازار فولاد مختص نرخ پایه بورس کالا و با رعایت ضوابط خاصی و بر پایه مکانیزم رقابت های پلکانی تقاضای بورس است و نمی توان آن را به بازار فروش نقدی یا نقطه ای (spot) تعمیم داد. ناظم بازار در حال حاضر معتقد به وجود حباب قیمت روز میلگرد و سایر محصولات حدودا ۴۰۰ الی ۶۰۰ تومانی فاصله بین بورس تا بازار است.

قیمت میلگرد

متاسفانه در اصلاحیه جدید دستورالعمل تنظیم بازار فولاد، تمرکز اصلی در جهت کنترل بازار حول محور نرخ های کشف شده بورس کالا قرار گرفته، در حالی که راهکار یا ابزار مشخصی برای مهار یا تنظیم زنجیره تامین بخش واقعا خصوصی موازی با زنجیره تامین خصولتی و فعال در خارج از بورس کالا در نظر گرفته نشده است، این موضوع خود به نوعی باعث دوگانگی بازار شده، به طوری که امروز به جایی رسیده ایم که متوسط نرخ های اعلامی خارج از بورس کالا و فروش مستقیم برخی از کارخانجاتی که بالاتر از نرخ کشف شده در بورس کالا اقدام به فروش می کنند؛ حداقل حدود ۴۰۰ تا ۷۰۰ تومان بالاتر از نرخ کشف شده بورس کالاست.

آخرین نرخ کشف شده موزون بورس کالا ۳۶۰۰ تومان ( بدون مالیات ارزش افزوده ) در تاریخ هفدهم بهمن ماه در خصوص قیمت روز میلگرد آجدار فولاد خراسان به ثبت رسیده، در حالی که متوسط نرخ کنونی بازار خارج از بورس کالا، بنا بر شنیده ها بین ۳۹۵۰ تا حدود ۴۲۵۰ تومان اعلام شده است.

با توجه به این که افزایش قیمت ‌ها و به نوعی التهاب آفرینی ها از قاعده و عرف بازار خارج شده و تا حد زیادی از بعد از بازگشایی بازار در هفته جاری بدون پشتوانه منطقی و به صورت مهندسی شده در حال انجام است سعی ما بر این است که در این التهاب آفرینی ها مشارکت نکرده و لذا تلاش می شود که تا زمان ثبات و بازگشت منطق به بازار، گزارشات بازار تا حد ممکن، به صورت کلی تری تقدیم شما بزرگواران ارائه گردد.

پیشنهاد می شود با کنترل هیجانات خود، به نوعی در کنترل بازار لجام گسیخته بازار، سهیم باشید، چرا که روشن است در این سطوح قیمتی بازار که به نظر می رسد خارج از هر گونه چارچوب منطقی و به منظور هدف ‌گذاری های عده خاصی در جریان است؛ بهتر است که تا حد ممکن از تصمیم گیری‌ های هیجانی و غیر منطقی فاصله گرفته شود چرا که بنا بر یک اصل کلی، این مشتری است که همواره ولی نعمت و تعیین کننده سمت و سوی بازار است.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری