0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

جوسازی ها در بازار فولاد ادامه دارد

روز گذشته هم برخلاف برخی جوسازی ها شاهد ثبات قیمت در بازار مقاطع خصوصا قیمت میلگرد بودیم. شنیده ها حکایت از عرضه شمش اهواز در روز شنبه دارد. طبق  شنیده ها تا این لحظه هر گونه افزایش قیمت پایه منتفی است.

در هفته جاری با چند خبر موثر بر حوزه فولاد مواجه هستیم.

۱- افزایش احتمالی قیمت بنزین و فرآورده های نفتی

۲- افزایش نسبی قیمت قراضه نسبت به هفته های قبل

۳- وضعیت بلاتکلیف وزارت صمت

۴- کشمکش بین خریداران و عرضه کنندگان در مورد دریافت مابه التفاوت

همه این عوامل دست به دست هم داده است تا عرضه های هفته جاری با کمی تاخیر مواجه شود.

از طرفی  هرچند برخی از کانال ها خبر از افزایش احتمالی قیمت روز میلگرد به دلایل فوق را می دهند اما هرگونه افزایش نرخ پایه محصولات فولادی در بورس کالا نیاز به مجوز دولت و سازمان حمایت دارد که در یکی دو هفته اخیر و با توجه به حجم تعطیلات هفته آینده و وضعیت مبهم وزارت صمت صدور هرگونه مجوز جدید بعید به نظر می رسد. البته بروز برخی التهابات در دو هفته اخیر به علت کمبود عرضه ها بعید به نظر نمی رسد. که هیچ دلیل و پشتوانه خاصی ندارد. همان طور که بارها اشاره کرده ایم حجم عرضه محصولات فولادی در ماه های پیش رو بر حجم تقاضا پیشی دارد.

قیمت میلگرد

آخرین شنیده های بازار آهن

در حوزه قیمت قوطی و پروفیل تا این لحظه اعلامی های محصول بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلی متر بیشتر در محدوده ۶۰۰۰ الی ۶۱۵۰ تومان شنیده می شود؛ روند این بازار ثبات و توام با برخی کاهش قیمت ها در روز گذشته دیده شد.

در حوزه قیمت ناودانی و نبشی هم ظاهرا اوضاع و شرایط فعلا آرام و توام با ثبات دیده می شود کما این که فولاد ناب تبریز هم ثابت اعلام کرده است.

شنیده ها از برخی از انبارهای تهران در خصوص تیرآهن ذوب آهن اصفهان ؛ تا این لحظه حکایت از عدم تغییرات محسوس؛ در برخی از این مبادی دارد؛ برخی مبادی هم اندکی کاهش قیمت را در این خصوص لحاظ کرده ‌اند.

در حوزه قیمت میلگرد آجدار هم ظاهرا تا این لحظه؛ اکثریت با طرفداران ثبات قیمتی دیده می شود هر چند که در این میان عده‌ای هم نسبت به کمی افزایش قیمت مبنی بر اعلام عدم تمایل به عقب ‌نشینی؛ بی میل نیستند.

در حالی چهارمین روز هفته را پشت سر می‌گذاریم که هیچ کدام از شرکت ‌های فولادی حاضر به عرضه محصولات خود در بورس کالا نشده اند!

اگر نگاهی موشکافانه به افزایش قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی در طول این چند ماهه گذشته بکنیم به غیر از عامل افزایش نرخ ارز، عاملی جز کاهش عرضه در بازار نبود، عاملی که به عمل نپیوست و کماکان عرضه ها به صورت قطره چکانی و محدود انجام می گردد در حالی که در هفته جاری هیچکدام از شرکت ‌ها حاضر به عرضه در بورس کالا نشدند.

در دو روز گذشته شاهد کاهش عرضه تیرآهن ۱۴ ذوبی به بازار هستیم که باعث افزایش قیمت این محصول در کارخانه و انبارها شده است. از طرفی به علت عدم تولید تیرآهن های ۱۸ به بالا توسط شرکت های نوردی به سبب عدم توانایی رقابت با محصولات ذوبی شاهد کاهش تیرآهن های متفرقه ۱۸ به بالا در بازار هستیم.

تا این لحظه از مجموع ۲۶ نرخ مبدا شنیده شده در بازار میلگرد آجدار ؛ ۵۰ درصد ثابت اعلام کرده اند؛ ۵۰ درصد هم افزایشی بین ۱۰ تا ۶۰ تومان را اعمال نموده اند که میانگین این افزایش حدود ۲۰ تومان دیده می شود. وضعیت تقاضای بازار بر اساس شنیده ها و گزارشات رسیده؛ علی رغم تحریک دیروز آخر وقت بازار؛ ضعیف دیده شده و در کل از هیجان خبری نیست.

گرچه افزایش قیمت ها در ۵۰ درصد بازار دیده می شود؛ ولی با این وضعیتی که تا این لحظه رصد شده، قطعا می بایست انتظار افزایش تخفیف به جهت حفظ توان رقابتی و سهم بازار در این مبادی را داشت. در یک جمله برداشت ما از وضعیت کنونی بازار مقاطع  به نوعی مصداق ” قفل شدن ” و ” به کُما رفتن ” این بازار است. اوضاع به حدی منجمد است که حتی برخی خبرهای تحریک کننده ای هم که دیروز به گوش می رسید؛ کما این که امروز دیده می شود، اثر گذار نشد . تقریبا اکثر المان های منفی اعم از تحریم ها و ارز و … پیشخور شده است .

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری