0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تحلیل بازار سنگ آهن چین

به گزارش متال بولتن تمایل به مصرف سنگ آهن از نوع سیلیکات پایین به سمت آلومینای پایین تغییر کرده است. در قیمت گذاری بر اساس میزان سیلیس و آلومینای موجود در سنگ اهن وارداتی، حساسیت خریداران چینی را به سمت میزان آلومینای موجود در سنگ آهن وارداتی سوق داده است در حالی که به طور معمول بر میزان سیلیس متمرکز بودند.

شاخص ماهیانه VIU متال بولتن نشان می دهد جریمه موجودی 1 درصدی آلومینا در سنگ اهن وارداتی از 2.80 دلار بر تن در 2 ماه ژانویه به 3.24 دلار در 2 ماه می افزایش یافته است. در مقابل میزان جریمه برای 1 درصد سیلیسیم در سنگ اهن از 4.03 دلار در ماه دوم ژانویه به 2.73 دلار در دوم ماه می کاهش یافته است.

علت این تغییر ذایقه خریداران سنگ اهن چین این است که عرضه سنگ اهن با درصد سیلیس بالا  به دلیل کاهش عرضه از سوی برزیلی ها نسبت به سال قبل کمتر شده است.

در سال 2017 به دلیل بالا بودن قیمت کک متالوژی تولید با سنگ اهن با درصد سیلیس بالا برای تولیدکنندگان آهن آلات هزینه بیشتری در بر داشت و از این رو به دنبال دریافت تخفیف از تامین کننده های سنگ اهن بر آمدند.

انتظار می رود تقاضای سنگ اهن با درصد آلومینای پایین تا زمانی که حاشیه سود فولادسازها بالاست باقی بماند اما ممکن است باعث ایجاد تغییراتی در بازار گردد. به نقل از یکی از کارشناسان عرضه سنگ اهن به درصد سیلیس پایین از سوی برزیلی ها ممکن است تا پایان سال افزایش یابد.

البته افزایش قیمت کک می تواند منجر به کاهش تقاضای فولادسازهای چینی برای سنگ اهن سیلیس بالا را کاهش دهد.

اقدامات تعرفه ای آمریکا علیه چین پس از توافق هفته پیش، افزایش اهرم فشار برای ترامپ

به گزارش پلنر پس از آنکه پکن و واشنگتن در 19 می طی بیانیه مشترک اعلام نمودند که به توافقی برای پایان دادن به تنش های تجاری دست یافته اند، تنها ده روز بعد یعنی دیروز دونالد ترامپ که پیشتر از نتیجه مذاکرات ابراز ناخوشایندی کرده بود اعلام کرد به انجام اقدامات تجاری علیه چین ادامه خواهد داد.

در گام اول، شرکت های تکنولوژی آمریکا از فروش قطعات به شرکت های چینی منع شده و سرمایه گذاری ها توسط اشخاص و نهادهای چین در ایالات متحده محدود گردیده است.

کاخ سفید اعلام کرده که لیست نهایی  به ارزش 50 میلیارد دلار تعرفه واردات بر روی کالاها و خدمات چینی که تحت تعرقه 25 درصدی قرار خواهند گرفت 15 ژوئن اعلام خواهد شد.

بازار صادراتی آهن

در واکنش به این سخنان ترامپ، وزارت تجارت چین اعلام نموده که انتظار چنین حرکتی را از سوی ایالات متحده نداشته و این اقدام برخلاف توافق اخیر با واشنگتن می باشد. با این حال، چین آماده هرگونه عکس العملی بوده و تمهیدات لازم برای مقابله با آمریکا را خواهد اندیشید.

این سخنان واشنگتن در حالی اعلام شده که وزیر تجارت آمریکا در آستانه سفر به چین برای انجام مذاکرات تجاری با این کشور می باشد. تحلیل گران معتقدند که صحبت آمریکا مبنی بر اعمال تعرفه 25 درصدی بر کالاهای چینی تنها حرکتی برای افزایش فشار بر طرف مقابل می باشد تا شرایط بهتری در مذاکرات پیش رو پیدا نماید.

در حال حاضر، بازارهای سرمایه در سایر نقاط دنیا تحت فشار این تنش ها می باشد، با این حال احتمال دارد که به زودی اوضاع به روال سابق بازگردد.

مشکلات اخیر بازار آهن آلات ترکیه

علیرغم تقویت ارزش لیر در برابر دلار طی دو روز گذشته، تقاضا همچنان در بازار داخلی ترکیه برای زنجیره فولاد در پایین ترین سطح می باشد. از این رو، قیمت بیلت در بازار داخلی ترکیه نزدیک به ۱۵ دلار در مقایسه با هفته گذشته افت داشته است.

قیمت های پیشنهادی فولادسازان ترک برای بیلت در محدوده ۵۲۰ تا ۵۳۰ دلار به ازای هر تن تحویل درب کارخانه می باشد، در حالی که خریداران تنها برای خرید های ضروری حاضر به خرید در محدوده ۵۱۰ تا ۵۱۵ دلار به ازای هر تن می باشند.

از سوی دیگر، فشار فولاد سازان ترک بر قراضه وارداتی همچنان ادامه دارد. امروز یک محموله قراضه وارداتی از انگلستان متشکل از ۲۱ هزار تن قراضه ۸۰ درصد توسط یک فولادساز ترک به قیمت ۳۳۱/۵ دلار به ازای هر تن سی اف آر خریداری شد که نسبت به معامله قبلی از این منطقه بدون تغییر مانده اما در مقیاس هفتگی کاهش ۷ دلاری را ثبت نموده است.

بازار میلگرد ترکیه طی هفته گذشته

امروز همچنین فولاد سازان ترک قیمت میلگرد داخلی خود را با افزایش ارزش لیر کاهش دادند. ایکداس لیست جدید قیمت خود را با ۹۰ لیر و باشتوگ متالورژی با ۷۵ لیر کاهش منتشر نمودند.

این در حالیست که قیمت میلگرد این شرکت ها در مقیاس دلاری تنها ۱ تا ۲ دلار افت را ثبت نموده است. تقاضا برای میلگرد در بازار داخلی ترکیه چندان مناسب نیست و انتظار می رود قیمت ها در دوره پیش رو بیشتر تابع نرخ برابری لیر در برابر دلار باشند.

تامین کنندگان بیلت در منطقه سی آی اس نیز با توجه به این تحولات مجبور به دادن تخفیفات بیشتر به خریداران خود در ترکیه شده اند. برآورد قیمت برای بیلت سی آی اس هم اکنون ۵۰۰ تا ۵۰۵ دلار به ازای هر تن فوب می باشد، در حالی که خریداران بیش از ۵۱۰ دلار سی اف آر حاضر به خرید نیستند. برخی از منابع پلنر معتقدند شاید با نزدیک شدن به پایان ماه رمضان تقاضا در بازارهای صادراتی بیلت از جمله ترکیه و شمال آفریقا بهبود یابد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0