0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

فعالیت تولیدکنندگان میلگرد و وضعیت مارجین آنها

مدتی است که پس از شروع مجدد عرضه و معاملات شمش فولادی ؛ شاهد معاملات نرخ رقابتی شمش در دامنه تقریبی ۳۸۵۰ الی ۳۸۷۰ تومان ( با احتساب مالیات ارزش افزوده ) در بورس کالا هستیم. از طرفی با توجه به آخرین گزارش نرخ باکس از تغییرات قیمت شمش آهن القایی؛ برآورد میانیگن نرخ این حوزه حدود ۳۸۲۰ تومان دیده شد. لذا به نظر نمی رسد که در حال حاضر شمش فولادی زیر نرخ ۳۸۲۰ الی ۳۸۷۰ تومان در دسترس نوردکاران مقاطع طویل فولادی بخش خصوصی قرار داشته باشد.

با توجه به برآورد میانگین نرخ میلگرد آجدار در بازار داخلی و در هفته جاری با رقم حدود ۴۲۴۰ تومان؛ به محاسبه مارجین ناخالص ۱۰ درصدی تقریبی نورد خواهیم رسید :

۴۲۴۰ × ۱۰۰ ÷ ۳۸۵۰ ~= ۱۰ %

بررسی برخی از راهکارهای خوب و بد موجود برای نوردکاران؛ در تلاش برای ادامه حیات با افزایش مارجین ناخالص تولید

۱) فعالیت در حوزه‌ های صادراتی

بنا بر آخرین شنیده های تایید نشده؛ حداکثر حدود ۳۰ درصد از فعالان حوزه نورد از لحاظ شمار مبادی تولیدکننده بخش خصوصی در حال حاضر در حال فعالیت در حوزه‌ های صادراتی همسایگان ایران هستند؛ بنا بر آخرین اطلاعات کسب شده؛ ارزش گذاری گمرک برای میلگرد آجدار صادراتی حدود ۳۸۵ دلار به ازای هر تن ثبت شده که با توجه به دلار نیمایی حدودا ۱۱۵۰۰ تومانی به نرخ برابری ریالی ۴۴۳۰ تومان خواهیم رسید :

تحلیل بازار آهن

۳۸۵ × ۱۱۵۰۰۰ ÷ ۱۰۰۰ ~= ۴۴۳۰

از طرفی با توجه به نرخ شمش خریداری شده ممتاز قوس حدود ۳۵۵۰ تومانی (VAT-) به مارجین ناخالص حدود ۸۸۰ تومان به ازای هر کیلو یا حدود ۲۵ درصدی برای این ها خواهیم رسید که رقم قابل توجهی دیده می شود :

۴۴۳۰ – ۳۵۵۰ ~= ۸۸۰

۸۸۰ × ۱۰۰ ÷ ۳۵۵۰ ~= ۲۵%

۲) تولید محصولات خاص مثل میلگرد ۸ و ۱۰ و یا میلگرد کلاف و همچین تیرآهن سبک به خصوص سایز ۱۴ سبک

در حال حاضر حداقل نرخ محصول میلگرد کلاف و یا تیرآهن ۱۴ سبک حدود ۴۶۰۰ الی ۴۷۰۰ تومان در بازار دیده می شود؛ و یا این که نرخ فروش میلگرد آجدار ۸ حداقل ۴۴۰۰  الی ۴۵۰۰ تومان در بازار داخلی معامله می شود؛ که از همین شمش بلوم خریداری شده از بورس کالا تولید شده و به نوعی می تواند حاشیه سود بیشتری برای تولیدکننده به ارمغان آورد. فعلا تولیدکنندگان دولتی در این حوزه ها به طور اساسی ورود نکرده اند.

۳) تولید محصول سبک وزن؛ خواستگاه شاخه فروشان داخلی

متاسفانه دیده شده برخی از نوردکاران داخلی؛ برای نجات خود از دریای قرمز فعلی حاکم بر بازار داخلی؛ به تولید محصول سبک وزن پناه آورده ‌اند که متاسفانه مدتی است با استقبال برخی از خُرده فروشان داخلی هم مواجه گردیده است.

به طور مثال وزن میلگرد آجدار ۱۶ بنا بر استاندارد تولید ملی ISNO3132 ملی حدود ۱۹ کیلوگرم با اختلاف ۲۰۰ الی ۳۰۰ گرم تعریف می شود.

( وزن میلگرد آجدار سایز ۱۶ خروجی کارخانجات نیمه دولتی معتبری مثل خراسان؛ اصفهان؛ ابرکوه و میانه به طور عملی و شهودی حدود ۱۹ کیلوگرم ±۳۰۰ گرم توسط ما توزین شده و تایید می شود.)

فرض کنیم میلگرد ۱۶ با وزن سبک ۱۷ کیلو هم در بازار داخلی توزیع گردد؛ در این صورت به عنوان مقایسه نرخ محصول نهایی برای یک شاخه خواهیم داشت :

۱۷ × ۴۵۰۰ = ۷۶۵۰۰

۱۹ × ۴۲۰۰ = ۷۹۸۰۰

با وجود اختلاف کیلویی ۳۰۰ تومان لحاظ شده در میلگرد آجدار سبک وزن؛ حداقل حدود ۳۰۰۰ الی ۳۵۰۰ تومان؛ میلگرد آجدار خریداری شده در واحد شاخه برای شاخه فروش ارزان تر تمام می شود؛ لذا این خُرده فروش با اخذ شاخه‌ ای حدود ۷۹۸۰۰ تومان؛ میلگرد آجدار سبک وزن را با سود بیشتر به جای میلگرد ۱۹ ‌کیلویی به مصرف کننده نهایی به صورت شاخه فروشی عرضه می کند که در نوع خود نوعی کم فروشی محسوب می گردد.

در همین حال انبوه ‌ساز هم اگر بخواهد شیطنت کند؛ با مصرف میلگرد آجدار ۱۶ سبک علی رغم محاسبات صورت گرفته بر اساس میلگرد ۱۶ با وزن ۱۹ کیلویی تعریف شده در جدول محاسبات ملی بر اساس استاندارد ISNO3132؛ هزاران کیلو صرفه جویی خواهد کرد که البته این هم کم فروشی محسوب می شود؛ کم فروشی که ممکن است بعدها به بهای جان عده ای تمام شود.

۴) خرید شمش بدون مالیات ارزش افزوده از بازار شمش القایی و فروش محصول نهایی با لحاظ مالیات ارزش افزوده

متاسفانه راه شیطنت در این خصوص تا حدودی و به سختی اما باز است؛ هر چند که با توجه به تنگ تر شدن حلقه نظارتی در هنگام صدور بارنامه ها این موضوع این روزها سخت تر از گذشته قابل انجام است؛ تولیدکننده میانی می تواند با خرید قسمتی از شمش مصرفی خود از بازار القایی؛ محصول تولیدی خود را بدون صدور فاکتور رسمی به مصرف کننده نهایی با نرخ متعارف بازار بفروشد؛ که در این صورت عملا مالیات ارزش افزوده ‌ای به دولت پرداخت نشده و در جیب تولید کننده میانی باقی خواهد ماند. راه فرار تولیدکننده شمش القایی برای انجام این فعل هم در بازار بی در و پیکر معاملات قراضه آهن خلاصه می شود.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0