0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

تکرار خطا این بار در بازار فولاد

متاسفانه تصمیمات خلق الساعه و بدون کار کارشناسی مدتی است دامنگیر فضای ایران شده به طوری که خیلی از اساتید اقتصاد ، سیاست و حتی اهالی فرهنگ آن را تعبیر به عملیات آزمون و خطا می کنند و معمولا پیامد و تبعات چنین تصمیماتی عدم پایداری دستورالعمل هاست. این که چرا چنین وضعیتی حاکم است خود نیاز به کنکاش و جستجوی بیشتری دارد. تلاش می کنیم وضعیت فعلی را با هم کمی مرور کنیم

به گزارش جناب مرامی آخرین خطایی که در چند وقت اخیر دیده شد حذف صرافی ها از گردونه بازار ارز به منظور ساماندهی این بازار بود گرچه نفس این عمل منطقی است ولی دستپاچگی در این خصوص موجب شد که صرافی مجاز و غیر مجاز هردو به یک چوب رانده شوند و در نهایت کار به آنجا رسید که مجددا دولت دست به دامن صرافی ها شد تا بتواند مشکلات انتقال ارز را حل کند.

این اشتباه محاسباتی در بازار فولاد نیز در حال وقوع است مدتی پیش دولت برای کنترل قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل قوطی میلگرد و سایر محصولات دستورالعملی صادر کرد که طی آن شرکت های بازرگانی امکان خرید از داخل و سپس صدور کالای فولادی به کشورهای همسایه را با پیچیدگی همراه کرد الزام ارائه گواهی تولید هنگام صادرات سبب شد که این شرکت ها عملا فعالیت خود را متوقف کنند.

قیمت پروفیل

این در حالی است که به اذعان برخی کارشناسان مطلع فولادی همزمان با اجرای تحریم های جدید ، وضعیت صادرات فولاد ایران با مشکلات و مصائبی همراه خواهد بود نمونه دیگر از تصمیمات غیر کارشناسی عدم فروش برخی از کالاهای اولیه تولید مانند آهن اسفنجی به شرکت های بازرگانی ( حلقه واسط زنجیره تامین ) است که با توجه به ضعف نقدینگی در گردش حوزه تولید مقاطع سبب می شود تولید فولاد مشکلات دیگری را به سلسله معضلات خود اضافه کند در تمامی دنیا حلقه واسط تامین کننده نیاز است.

البته قبول داریم که عدم ساماندهی و نظارت در این بخش موجب می شود که فضا برای سودجویان متخلف فراهم شود اما آیا می توان به بهانه این فعالیت مخرب ، ضعف نظارتی سیستم را نادیده گرفته و بر روی آن سرپوش گذاشت مصوبه اخیر دولت محترم در عرضه مستمر تولید کنندگان بزرگ به بازار داخل نیز برگرفته از همین خطاهاست و عده ای از فعالان اذعان می کنند که این مصوبه ناپایدار است البته گفتن مشکلات بسیار راحت تر از بیان راهکار است ولی ناممکن نیست راهکارهای زیادی می توان برای وضعیت فعلی فولاد اجرایی کرد مشروط به  روشن شدن شفاف پرسش زیر خواهد بود :

هدف واقعی  دولت از تنظیم  نرخ بازار فولاد در شرایط فعلی چیست ؟

بررسی رفتار دولت را پی خواهیم گرفت و در روزهای آتی در این خصوص صحبت خواهیم کرد

ماحصل تصمیمات ارزی دولت

خلاصه تصمیمات ارزی دولت در هفته جاری به شرح ذیل است:

تعریف چهار گروه کالایی؛

۱- گروه اول کالاهای اساسی مثل مواد غذایی و دارو که از ارز دولتی استفاده می کنند. این ارز حاصل از فروش نفت است

۲- گروه دوم کالاهای ضروری که شامل مواد اولیه کارخانجات است‌.

این گروه از ارز حاصل از فروش نفت و پتروشیمی با نرخ مصوب و به صورت مشترک استفاده می کنند.

۳- گروه سوم کالاهای غیر ضروری این گروه از بیست درصد از ارز نفت و پتروشیمی به صورت مصوب و۸۰ درصد ارز حاصل از فروش مواد دیگر از جمله فولاد به صورت توافقی و کنترل شده استفاده می کنند.

۴- گروه چهارم هم که گروه کالاهای ممنوعه است

مطلب مهم همین ۸۰ درصد گروه سوم است.

یعنی فشار دولت مبنی بر استرداد ارز حاصل از فروش فولاد آن هم به قیمت ۴۲۰۰ تومانی و بازگشت آن به سامانه ارزی دولت برداشته شده است و این یعنی شناورسازی ارز در گروه سوم به صورت کنترل شده.

پیمان سپاری ارزی هم که قبلا برای دو کشور عراق و افعانستان منتفی بود.

به گفته سیف سامانه ای برای تبادل ارز بین وارد کنندگان و صادرکنندگان گروه سوم از چند روز آینده راه اندازی می شود. به عبارت دیگر صادر کننده می تواند ارز حاصل از صادرات را با قیمتی  چند درصد کمتر از ارز آزاد و نه ۴۲۰۰ تومان در داخل به فروش برساند. این اقدام قابل تحسین است و نوید بخش رونق مجدد صادرات از جمله فولاد و سرازیر شدن منابع خوب ارزی به کشور است.

امیدواریم که با اجرای صحیح این مصوبه شاهد کاهش قیمت ارز در چند روز آینده و رفع رانت فعلی در اختصاص دلار دولتی به وارد کنندگان باشیم.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0