0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بررسی بازار در هفته جاری و راهکارهای خرید بهتر

هفته جاری دستور العمل جدید فروش آهن آلات اعم از میلگرد و تیرآهن در بورس اعلام شد. این دستورالعمل دارای چند ابهام است :

منظور از ۲۰ درصد افزایش چیست نسبت به قیمت پایه با نرخ ۴۲۰۰ یا نسب به قیمت پایه در ۴ عرضه آخر؟

 اگر منظور نسبت به ۴ عرضه آخر است که با این روش مرتبا قیمت ها بالا می رود.

۲. چرا همه افراد مجاز به خرید از بورس شدند؟ با این کار کسی که کارش خرید و فروش خودرو هست هم وارد معامله آهن می شود و این افزایش تقاضا خود عامل افزایش قیمت می گردد. یا اشخاص حقیقی که دفاتر قانونی ندارند و گزارشی از عملکردشان به هیچ ارگانی ارایه نمی دهند چرا باید بتوانند آهن خرید کنند؟ اداره مالیات یا تعذیرات چگونه می تواند این افراد را کنترل کند؟

۳.چگونه با عرضه ۳۰ هزار تن میلگرد و ۳۰ هزار تن تیرآهن می خواهند بازار را کنترل کنند. این مقدار که مصرف نصف روز کشور هم نیست.

۴.کارخانه فولاد خراسان و ذوب آهن حدود یک ماه است که عرضه در بورس نداشته اند یعنی در این مدت فولاد خراسان فقط ۵۰۰۰ تن فولاد تولید کرده با ذوب آهن فقط ۲۰۰۰۰ تن میلگرد برای عرضه دارد ؟ قطعا نه . پس چرا اینقدر کم در بورس عرضه می کنند؟ قطعا نیتشان ایجاد انفجار در قیمت ها و پس از آن فروش موجودی انبارشان به قیمت های بالاست.

۵. سوال بعدی اینجاست که در این سیستم فرمولی برای کاهش قیمت نیست اگر با میانگین قیمت ۴ عرضه قبلی خریداری نبود چه؟ چگونه قیمت ها را کاهش می دهند؟

۶.اگر یک محصول کارخانه ای سقف قیمتی ۲۰ درصد را رد کرد و دیگری رد نکرد وزارت صمت در مورد مواد اولیه آن کارخانه چگونه تصمیم می گیرد؟

۷.اصولا برنامه وزارت صمت برای وقتی که قیمت ها بیشتر از ۲۰ درصد افزایش پیدا کرد چیست؟ آیا این یک تهدید توخالیست؟

قیمت میلگرد

توزیع میلگردهای احتکار شده به کجا رسید ؟!

در تقريبا يك ماهه اخير بحث احتكار ميلگرد و تيرآهن بسيار مطرح شده مقرر شده بودكه كالای توقيفی در بازار به نرخ مصوب توزيع گردد.

اين توزيع كالای مكشوفه از چند روز پيش بين مصرف كنندگان نهايي آغاز شده اما شنيده ها حاكي از آن است كه نه تنها كالاي موضوع بحث تماما عرضه نشده بلكه كالاهای آماده تحويل جزو سايزهای بدون مشتری بازار می باشد٢٢/٢٥/٣٢ به اضافه میلگردهای طول كوتاه!!!

ضمنا فقط متقاضيانی كه در سال ١٣٩٧پروانه ساختمانی خود را گرفته باشند باشند می توانند از حواله دولتی استفاده نمايند.

خبرهای تكميلی اعلام خواهد شد.

شنیده شد پس از  باز شدن سقف رقابت در بورس کالا ؛ هیات رییسه  اتاق ایران طی نامه ای به جهانگیری یاد آوری کرد که باید دو شرط دیگر نامه شافعی بلافاصله عملیاتی شود والا شاهد مشکلات جدید خواهیم بود:

دو خواسته مهم اتاق بازرگانی که در نامه شافعی به جهانگیری تاکید شده است :

1_ لغو معافیت مالیاتی صادرات مواد اولیه

2-   لغو استرداد ارزش افزوده مواد اولیه صادراتی

امید است زودتر این دو امر مهم عملیاتی شود تا از ارزان فروشی صادراتی مواد اولیه مورد نیاز داخل توسط خصولتی ها  به دلیل معافیت مالیاتی صادرات جلوگیری شود.

بالاخره پس از بیش از یک ماه چانه زنی و فعالیت بخش خصوصی وزارت صمت مجاب شد. طرح تنظیم بازار فولاد را تعطیل کرده و کشف قیمت میلگرد و سایر محصولات را مثل روال سابق به بورس کالا و میزان عرضه تقاضا واگذار کند. دیروز هم بازار در یک بازخورد منطقی اولین معامله پس از آزاد سازی قیمت ها را به خوبی مدیریت کرد و به نوعی معاملات انجام شده در بورس کالا موجب تایید سطوح فعلی قیمت ها در بازار آزاد شد.

در بحث آزاد سازی قیمت ها  به چند نکته توجه کنید

۱-با توجه به کاهش نسبی حجم صادرات،کارخانه های دولتی و خصولتی میزان بیشتری از تولید خود را به بازار داخل تزریق خواهند کرد که گاها بیش از نیاز داخلی است.

به عنوان مثال دیروز در مرحله اول ۱۵۰ هزار تن فولاد در بورس کالا به فروش رسید. پس احتمال ثبات یا کاهش قیمت جزیی بیش از افزایش قیمت روز میلگرد و سایر محصولات فولادی است.

۲-با توجه به اینکه وزیر محترم صمت در لبه تیغ استیضاح است. به منظور جلوگیری از هیجانی شدن بازار، احتمالا عرضه های هفتگی و مداوم و با همین سطوح قیمت ادامه خواهند داشت.

۳-با توجه به اوضاع نامساعد بازار مسکن و قدرت خرید محدود مردم  و هم چنین وضعیت نامساعد بودجه های عمرانی دولتی، نمی توان افزایش مصرف داخلی فولاد حداقل تا پایان سال پیش بینی کرد.

۴- با در نظر گرفتن سه عامل فوق ، هرچند احتمال افزایش تا ۲۵ درصدی دلار تا شروع تحریم های نفتی بعید نیست اما به نظر نمی رسد این افزایش موجب تغییر قیمت به همین میزان در قیمت فولاد شود. لطفا محاسبات خود را بر مبنای شیب افزایش قیمت دلار قرار ندهید و در خریدهای بعدی (احتمالا از بورس کالا) با در نظر گرفتن حقایق فوق گرفتار هیجان قیمتی نشوید.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری