0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

سنگ آهن باز هم كاهش يافت

به گزارش متال اكسپرت سه شنبه 14 آگوست شاخص سنگ آهن وارداتی به چين با 0.8 دلار كاهش به 67.2 دلار CFR رسيد. روز گذشته قيمت آهن آلات در چين افزايش يافت اما نگرانی از كاهش تقاضای سنگ آهن به دليل محدوديت های جديد توليد مانع از افزايش قيمت سنگ آهن شد. امروز خريد سنگ آهن وارداتی چندان زياد نبود اما در بنادر شرايط بهتری حاكم بود و خريد و فروش پر رونق بود.

رشد توليد آهن آلات چين در ماه جولای

توليد فولاد خام چين در ماه جولای بر افزايش 1.3 درصد نسبت به ماه قبل و 7.2 درصد نسبت به سال قبل به ركورد جديد 81.24 ميليون تن رسيد. با وضع محدوديت های توليد به خصوص در استان Hebei تولیدکنندگان آهن آلات نرخ بهره برداری از ظرفيت بالايی  توليد می كنند.

پس از چهار ماه ثبت ركورد توليد به نظر می رسد در ماه های آگوست و سپتامبر توليد فولاد خام چين كاهش يابد. به گفته يكی از تجار چينی فولادسازها در پيش بينی تقاضا اغراق كرده و بيش از حد توليد كرده بودند. به اين ترتيب به نظر می رسد قيمت ها و ميزان توليد آهن آلات به زودی كاهش يابد.

كاهش توليد آهن آلات در چين در ماه جاری و افزايش شاخص كلاف گرم صادراتی

كلاف گرم صادراتی چين به سطح قيمت در اوايل ماه آگوست بازگشت. تقاضا در بازارهای خارجی چندان مطلوب نيست و تنها عامل حمايت از قيمت آهن آلات كاهش توليد داخلی است. بيشتر توليد كننده های مطرح چين كلاف گرم را 580 تا 585 دلار FOB پيشنهاد می دهند كه 5 دلار بالاتر از هفته قبل است.

تقاضای بازارهای اصلی صادرات كلاف گرم چين مانند ويتنام، پاكستان و كره جنوبی چندان مطلوب نيست. ويتنامی ها ذخاير كافی در انبارهای خود دارند و در پاكستان با روی كار آمدن دولت جديد نوسانات ارزی افزايش يافته است. خريداران در كره جنوبی اطمينان دارند كه قيمت ها كاهش می يابد و از اين رو ترجيح می دهند منتظر قيمت های پايين تر بمانند.

در بازار داخلی چين نيز بهای كلاف گرم در طول هفته به طور ميانگين 4 دلار رشد داشته است. با اين حال كارشناسان در افزايش بيشتر قيمت در آينده نزديك ترديد دارند.

قیمت آهن آلات

اسلب آسيا در اختيار صادر كننده های CIS و ASEAN

تعميرات اجباری برخی توليد كننده های CIS و مشكلات خريد اسلب ايران باعث شد عرضه اسلب به بازار شرق آسيا كاهش يابد. با اين وجود به دليل كاهش فصلی تقاضا در آسيا اين كاهش عرضه ايجاد شده نتوانست قيمت اسلب را در اين منطقه در روند افزايشی قرار دهد.

آخرين فروش های گزارش شده اسلب به بازار های اندونزی، تايلند و تايوان به قيمت 530 تا 540 دلار CFR بوده است. طبق گزارش منابع بازار 40,000 تن اسلب از شركت NLMK به قيمت 530 تا 535 دلار CFR به شرق آسيا به فروش رسيد. به گفته برخی از تجار پيشنهاد فروشی از سوی برزيل در يافت نكرده اند و خريد اسلب از ايران نيز متوقف شده است.

شركت Eastern Steel در مالزی كه در ماه جولای توليد اسلب را آغاز كرد محموله ای به قيمت 530 دلار CFR به منطقه ASEAN به فروش رساند. ديگر مصرف كننده ها نيز تمايل به خريد از اين توليد كننده اسلب دارند اما ظرفيت حال حاضر اين شركت 700,000 تن در سال است.

يك قرارداد خريد از اسلب اندونزی به قيمت 540 دلار CFR منعقد شد. شركت Karakatau تنها 500,000 تن مازاد اسلب برای عرضه به بازار دارد و 2.5 ميليون تن توليد ديگر را مصرف می كند. عرضه اسلب كاهش يافته اما  تقاضا در شرق آسيا چندان زياد نيست تا جايی كه به گفته منابع داخلی در تايوان توليد كننده های كلاف گرم با 60 درصد ظرفيت اسمی توليد می كنند.

تقاضای پايين و ادامه فشار بر قيمت سنگ آهن

چهارشنبه 15 آگوست شاخص سنگ آهن وارداتی به چين با كاهش 0.6 دلار نسبت به روز گذشته به 66.6 دلار CFR رسيد. به گزارش متال اكسپرت، تقاضاي سنگ آهن تحت تاثير كاهش توليد آهن آلات در چين قرار گرفته است با اين وجود قيمت های بالای فولاد در چين مانع از افت شديد قيمت سنگ آهن می شود.

بيلت تانگشان برای سومين روز متوالی در بالاترين سطح 8 ماه اخير در 4000 يوان EXW معادل 578 دلار باقی ماند. امروز ميلگرد تحويل ژانويه در بورس شانگهای 30 يوان افزايش يافت. با اين كه به طور كلی تقاضای سنگ آهن وارداتی كاهش يافته، تقاضای سنگ آهن برزيل همچنان بالاست. محدوديت های توليد در چين باعث شده تولیدکنندگان آهن آلات با دنبال سنگ آهن با كيفيت بالای برزيل باشند تا بتوانند با راندمان بالاتری توليد كنند.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری