2.3/5
3رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بازتاب خبر تحریم حوزه فولاد ایران توسط آمریکا در دو رسانه معروف پلاتس و متال بولتن

طی روزهای گذشته رسانه های خبری زیادی از جمله متال بولتن و پلاتس خبر اعمال تحریم حوزه آهن آلات ، مس و آلومینیوم ایران توسط آمریکا را تحت پوشش خبری خود قرار داده و به تحلیل و بررسی ابعاد این موضوع پرداخته ‌اند که موضوعات مطرح شده عمدتا مشابه و تکراری بودند؛ عمده تحلیل ها بر کم اثر بودن این تحریم ها بر حوزه صادرات آهن آلات ایران تقریبا اتفاق نظر داشته اند. از جمله این گزارشات، گزارش منتشر شده پلاتس می باشد که با تنی چند از صاحب نظران حوزه فولاد کشور ما از جمله جناب آقای کاوه، دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی کشور، با عنوان تاثیر اندک تحریم‌‌ های جدید آمریکا در حوزه‌ صادراتی فولاد ایران اما موثر در حوزه واردات “ صورت گرفته که سندیکا ضمن ترجمه قسمتی از این گزارش، آن را منتشر نموده که تقدیم حضورتان می گردد :

 • “امیرحسین کاوه دبیر سندیکای تولید کنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران در مصاحبه با دیانا کینچ سردبیر نشریه پلتس:

بخش فلزات ایران از قبل تحت تحریم بوده و اسامی تولید کنندگان عمده در لیست تحریم قرار داشته است، بنابراین دور جدید تحریم های فلزات نوعی جنگ روانی علیه ایران محسوب می شود. در برابر تحریم های قبلی تولید کنندگان ایرانی بازارهای جدیدی در جنوب شرق آسیا ایجاد کرده اند و صادرات به کشورهای همسایه هم از آن زمان افزایش داشته است. کاوه گفت: امکان بروز برخی مشکلات در زمینه حمل و نقل مانند افزایش کرایه حمل و افزایش هزینه بیمه شرکت های فعال در ایران وجود دارد ولی این مسایل با کیفیت بالا و ارزان بودن محصولات ایرانی خنثی می شود.

این امکان هست که تولیدکنندگان و مصرف کنندگان ایرانی در دور جدید تحریم از کاهش در واردات متاثر شوند که این قبلا بر اثر تحریم های ثانویه اتفاق افتاده است این موضوع کارایی تولیدکنندگان داخلی را افزایش داده است. قبل از تحریم ها ما سالیانه در حدود ۳ میلیون تن واردات ورق فولادی داشتیم و به همین اندازه هم صادرات داشتیم ولی در حال حاضر این فرایند متوقف شده است و خود کفایی و ساخت محصولات فولادی با ارزش  یک ضرورت مهم است.”

قیمت آهن آلات

انتشار تیتری خلاف واقعیت در سایت خبری دویچه وله آلمان مرتبط با حوزه فولاد ایران در تاریخ ۹۸/۰۲/۱۹

رسانه دویچه وله آلمان در سایت خبری خود تحت عنوان خبری با تیتر

“با تحریم‌های آمریکا بازار آهن قراضه هم دچار شوک شده است خبری را منتشر نموده که کلا واقعیت ندارد!

طبق اظهار نظر این رسانه؛ عنوان شده که با یک خبرنگار به اسم آقای جمشیدی سردبیر روزنامه اقتصادی آسیا، مصاحبه ای صورت داده و مهم ترین پاراگراف این مصاحبه را به عنوان تیتر این گزارش برگزیده اند که اساسا واقعیت نداشته و کذب است.

در قسمتی از این گزارش آمده است که :

“… به عنوان مثال شوک قیمتی که دیروز به بازارهای داخلی ایران وارد شد واقعأ قابل توجه بود. در بازار آهن قراضه، جایی که ضایعات آهن -ماده اصلی مورد استفاده کارخانه‌ فولاد- عرضه می ‌شود یک باره قیمت هر کیلو آهن قراضه ۲۰۰ تومان گران ‌تر شد..‌.”

در صورتی که بازتاب خبر تحریم حوزه فولاد ایران در بازار داخلی نه تنها موجب افزایش قیمت ها در این حوزه نشد، بلکه نتیجه عکس داشت و التهاب بازار فولاد به شدت فروکش پیدا کرده و بازار آرام گرفت؛ چرا که ایران یک صادر کننده عمده فولاد در دنیا دیده شده و اساسا” واردات در خصوص این کالا در ایران ناچیز دیده شده و کم اهمیت است .

متوسط نرخ قراضه آهن در بازار داخلی در تاریخ پانزدهم اردیبهشت ماه بنا بر گزارش روزانه نرخ باکس حدود ۳۰۴۰ تومان برآورد گردید که نسبت به آخرین محاسبه نرخ میانگین قراضه آهن در روز گذشته؛ نوزدهم اردیبهشت ماه؛ با متوسط نرخ ۳۰۷۰ تومان، تغییرات طی این ۵ روز؛ نامحسوس دیده شده و علت افزایش متوسط حدود ۳۰ الی ۴۰ تومانی قراضه آهن داخلی طی این مدت هم متاثر از بالا بودن نرخ محصول نهایی و مارجین نامتعارف حوزه شمش القایی بوده و به خبر تحریم حوزه فولاد ایران ارتباطی نداشته است؛ مضاف بر این که عمده مواد اولیه تولید فولاد در ایران را آهن اسفنجی ( بیش از ۷۰ درصد) تشکیل می دهد نه قراضه آهن و به طور کلی مبحثی به نام واردات قراضه آهن در ایران مطرح نیست.

متال بولتن منتشر نمود : شمش و تختال فولادی ایران متاثر از کاهش هزینه ها، کاهش پیدا کرد

طبق اظهار نظر منابع به فست ‌مارکت در تاریخ ۸ می، قیمت شمش فولادی و تختال صادراتی ایران طی هفته گذشته به واسطه معاملات صورت گرفته با نرخ های پایین تر؛ کاهش یافت. پیش خریدهای صورت گرفته اخیر در خصوص شمش تولیدی ایران در آسیا در محدوده ۳۸۰ الی ۳۸۵ دلار به ازای هر تن فوب شنیده شد. کل حجم این صادرات صورت گرفته بیش از ۴۰،۰۰۰ تن بوده است. ارزیابی نرخ هفتگی شمش صادراتی ایران در تاریخ ۸ می، حدود ۳۸۰ الی ۳۸۵ دلار به ازای هر تن فوب بود که نسبت به ارزیابی قبلی در محدوده ۳۸۵ الی ۳۹۰ دلار به ازای هر تن فوب، کاهش قیمت را نشان می دهد.

یک تولید کننده‌ شمش ایرانی؛ مزایده‌ ای را در خصوص شمش تولیدی خود در این هفته برگزار نموده بود، اما شرکت های تجاری انتظار تغییر قابل توجه‌ قیمت ها را نداشتند. در همین حال تختال تولیدی ایران با نرخ ۳۹۰ دلار به ازای هر تن فوب در آسیا فروخته شد. ارزیابی نرخ هفتگی برای تختال صادراتی ایران ۳۹۰ دلار به ازای هر تن فوب بود که نسبت به هفته قبل آن در دامنه قیمتی ۳۹۰ الی ۴۰۰ دلار به ازای هر تن فوب، کاهش را نشان می دهد. طبق اظهار نظر منابع، دلیل اصلی کاهش قیمت ها، کاهش هزینه مواد اولیه عنوان شده است.

شاخص نرخ روزانه قراضه آهن سنگین اروپای شمالی درجه یک و دو با ترکیب ۸۰ و۲۰ ؛ به عنوان یک منبع معمول برای تولید شمش؛ در تاریخ ۸ می ۲۹۲.۵۹ دلار به ازای هر تن cfr بود که در مقایسه با نرخ ۲۹۷.۹۷ دلار به ازای هر تن cfr در تاریخ ۱ می، کاهش را نشان می دهد.

2.3/5
3رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0