0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

علل برقراری ثبات نسبی در بازار داخلی روز گذشته

با توجه به اعلام مبادی مختلف؛ ثبات نسبی در حوزه مقاطع طویل فولادی و قیمت میلگرد در روز گذشته مشاهده گردید که دلایل اصلی آن مربوط می شود به :

۱) تغییر جهت بازار دلار و طلا و نزولی شدن این بازارها

۲) فروکش نمودن عطش انبارها به جهت اتمام تقریبی پروسه تجدید موجودی در سیکل کاهش قبلی که پشت صف منتظر مانده بود.

۳) دستورالعمل وزارت صمت مبنی بر الزام آهن فروشان به فروش میلگرد آجدار با نرخ ۳۴۵۰ تومان به ازای هر کیلو؛ که با توجه به گستره قیمت های متنوع حوزه میلگرد آجدار و ادامه افزایش قیمت های رخ داده در بازار و بورس، بعد از تاریخ تدوین این دستورالعمل؛ که عملا قابل اجرایی نخواهد بود؛ اما به دلیل فشار روانی که ایجاد نمود؛ منجر به عقب ‌نشینی تقاضای صنف آهن فروشان گردید.

روند متفاوت قیمت گذاری در بازار میلگرد

بنا بر شنیده ها؛ در روز گذشته قیمت میلگرد نیشابور ثابت اعلام شد اما در حال حاضر سایز جور ندارد و در واقع می توان گفت که عملا سایزهای پر مصرف را در سبد پیشنهادی خود ندارد؛ یا شاید بهتر باشد بگوییم فعلا بازار روی میلگرد خراسان حساب نمی کند؛ شاید یکی از دلایل تاثیر افزایش قیمت ها همین خلاء نسبی نیشابور باشد…

قیمت میلگرد میانه هم در روز گذشته توافقی شنیده شد که به معنای افزایش تخفیفات در برخی از مبادی فروش است. باقی مبادی هم از جمله قیمت میلگرد تیکمه داش اکثرا ثابت اعلام شد؛ تعداد انگشت شماری هم افزایش ۱۰ تومانی داده اند؛ در کل تقاضا از اواسط روز دوشنبه به طور قابل ملاحظه ای کاهش پیدا کرده است.

قیمت میلگرد

اکنون؛ با رایزنی ‌های صورت گرفته در سطح بازار :

تردید؛ وحشت و بلاتکلیفی در بازار فولاد حکمفرما شده است.  بازار آهن فروشان تا تعیین تکلیف نامه اخیر وزرات صنعت؛ معدن و تجارت به کما رفته است از طرفی می توان گفت که منبع و منشا اصلی تلاطمات بازار آهن ، نه در انبارهاست ، نه در دفاتر بازرگانی بخش خصوصی ، نه دشمنان قسم خورده در کرانه های شرق و غرب …. منشا تحولات و رخدادها بغل گوش ماست در همین بورس کالا

در عین قانونی بودن موارد ، قانون دور زده می شود . تقاضای مصنوعی ، معاملات از قبل بسته شده ، عرضه های معنادار و جهت دار و شاید ده ها مورد دیگر …

نقش شمش در کارشکنی های بازار میلگرد

برخی نیز روند صعودی قیمت میلگرد و تیرآهن در هفته جاری را تا حد زیادی متاثر از نرخ شمش در هفته گذشته و هفته جاری می دانند. نرخ شمش طی هفته گذشته روند نزولی را طی کرد به طوری که قیمت این محصول در نخستین روز هفته به میزان ۲۸۹۵۰ ریال برای اندازه های ۱۵۰-۱۲۵ میلی متر اعلام گردید و تا روزهای پایانی هفته به ۲۸۴۷۶ ریال کاهش یافت. در روز یک شنبه شرکت فولاد خوزستان شمش تولیدی خود را با ظرفیت ۳۰ هزار تن در بورس کالا عرضه کرد.

این در حالی است که میزان تقاضا برای خرید میلگرد و سایر مقاطع در بازار داخلی کاهش یافته بود. با این حال پیش بینی می شد که نرخ شمش در همین محدوده قیمت باقی بماند ولی هفته جاری بازار این محصول به گونه ای دیگر رقم خورد. هفته جاری نیز عرضه شمش فولاد خوزستان و کاوه جنوب کیش را خواهیم داشت. همچنین با شروع بازار ثانویه ارز کم تر شاهد نوسانان ارزی خواهیم بود و این امر نیز بر کنترل قیمت میلگرد کارخانجات مختلف تاثیر مثبتی خواهد داشت.

بازار ثانویه ارز امید تازه بازار فولاد

پیش بینی های حاکی از آن است که نرخ ارز در بازار ثانویه به میزان ۷۶۵۰ تومان خواهد رسید و این امر سبب خواهد شد که نه تنها قیمت شمش بلکه قیمت مقاطع فولادی نیز روند متعادل تری را در پیش بگیرد. قطعی های مکرر برق در ماه جاری سبب کاهش شدید در تولید کارخانجات شده است و نگرانی بازار صادراتی فولاد را نیز دو چندان ساخته است.

در روزهای پایانی هفته گذشته جنبه های پایداری ثبات در هفته جاری بیش از پیش نمایان بود که از جمله آن ها می توان به کاهش نرخ ارز، ترس از خرید، قطعی های مکرر برق ، عرضه شمش و کاهش میزان صادرات محصولات فولادی اشاره کرد. به نظر می رسد این عوامل برای ایجاد ثبات قیمت میلگرد و سایر محصولات در هفته جاری کافی باشد ولی مشاهده شد که به طور حیرت انگیزی بازار در روزهای پایانی هفته گذشته و هفته جاری روند صعودی را در پیش گرفت و سبب تعجب فعالان این حوزه گردید.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری