0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تحلیل گزارش امروز متال بولتن از بازار ایران

قیمت شمش فولادی ایران در بازار آهن آلات همگام با کاهش روند جهانی، کاهش یافت؛ بازار تختال هم علی رغم حمایت، ضعیف است.

 • (بخش اول: شمش)

نرخ شمش فولادی در بازار آهن آلات ایران در هفته منتهی به روز چهارشنبه ۲۷ فوریه، به دلیل جو منفی حاکم بر بازار شمش، متاثر از روند کاهشی مواد اولیه قراضه آهن و سنگ آهن؛ کاهشی بود. پیشنهاد شمش ایران به نرخ ۴۰۰ دلار به ازای هر تن فوب، در آخرین هفته فوریه، در مقایسه با بررسی های صورت گرفته هفته قبل آن با دامنه قیمتی ۴۱۰ الی ۴۲۰ دلار به ازای هر تن فوب؛ کاهش یافت. یک محموله ۴۰،۰۰۰ تنی از شمش ایران، با شرایط تحویل ماه آوریل، با نرخ ۴۴۰ دلار به ازای هر تن cfr یا معادل با ۴۰۰ دلار به ازای هر تن فوب بنادر ایران به آسیای جنوب شرقی فروخته شد. این رقم کاهش ۵ الی ۱۰ دلاری نسبت به پیش فروش صورت گرفته هفته قبل از آن به همان مقصد را نشان می دهد.

منبعی از بازار عنوان نمود : ” بازار ایران به شدت از بازار CIS تبعیت نموده و اختلاف قیمت مواد اولیه ایران و CIS حدود ۴۵ الی ۵۰ دلار به ازای هر تن دیده شده، که متاثر از تحریم آمریکاست.” آمریکا مطابق با یک تحریم ثانویه، ،کشورها و کمپانی ها را از تجارت با ایران منع نموده است. ارزیابی نرخ هفتگی شمش صادراتی بازار آهن آلات ایران ۳۹۰ الی ۴۰۰ دلار به ازای هر تن فوب در ۲۷ فوریه بود، که نسبت به هفته گذشته در دامنه ۴۰۰ الی ۴۱۰ دلار به ازای هر تن، کاهش ۱۰ دلاری را نشان می دهد.

پیشنهاد شمش منطقه CIS در حال حاضر در محدوده ۴۵۵ الی ۴۶۰ دلار به ازای هر تن فوب دریای سیاه دیده می شود که در مقایسه با دامنه ۴۶۰ الی ۴۷۰ دلار به ازای هر تن فوب اواسط فوریه، کاهش را نشان می دهد. تولیدکنندگان شمش CIS به دلیل کاهش نرخ جهانی قراضه آهن، به خصوص در ترکیه، به منظور جذب مشتری، پیشنهادات خود به حوزه نورد در ماه آوریل را کاهش دادند.

تحلیل بازار آهن

نرخ قراضه آهن به دلیل محدود شدن تقاضای محصول نهایی، متعاقب آن عقب ‌نشینی تولیدکنندگان تُرک در خرید مواد اولیه؛ روند کاهشی را پیش گرفت. شاخص نرخ روزانه قراضه آهن ذوبی سنگین ( HMS ) اروپای شمالی با ترکیب ۸۰ درصد درجه یک و ۲۰ درصد درجه دو : (HMS 1&2 80:20) ۳۰۵.۱۰ دلار به ازای هر تن cfr ترکیه در تاریخ ۲۷ فوریه محاسبه شد که نسبت به روز قبل آن با شاخص ۳۱۵.۲۸ دلار به ازای هر تن کاهش را نشان می دهد.

شاخص روزانه قراضه آهن ذوبی ایالت متحده با همین ترکیب هم ۳۱۳.۵۶ دلار به ازای هر تن cfr در تاریخ ۲۷ فوریه بود که نسبت به شاخص قبلی ۳۲۳.۷۴ دلار به ازای هر تن، کاهش را نشان می دهد. نرخ شمش فولادی بازار آهن آلات ایران همگام با کاهش روند جهانی، کاهش یافت؛ بازار تختال هم علی رغم حمایت، ضعیف است

 • (بخش دوم: تختال)

اخیرا، حوزه تختال در ایران به مراتب ضعیف تر از بازار شمش بوده است.

منبعی از سمت تولیدکنندگان عنوان نمود : “بازار شمش ایران، به دلیل پشتیبانی حوزه میلگرد و برخی از حوزه ها، به مراتب از وضعیت نسبتا بهتری نسبت به تختال برخوردار است؛ بازار تختال در کل کوچک تر و محدودتر از شمش است. من فکر می کنم قیمت مناسب برای تختال می بایست حول و حوش ۴۶۰ دلار به ازای هر تن فوب باشد، اما به دلیل محدودیت های تحریمی، ما می بایست با رقمی پایین تر از این بفروشیم. ” این منبع همچنین به نرخ پیشنهادی ۳۴۰ دلار به ازای هر تن فوب بندر عباس اشاره نمود‌. منبع دیگری به پیشنهاد تختال ایران در محدوده نرخ ۳۶۰ الی ۳۷۰ دلار به ازای هر تن فوب بنادر ایران اشاره نمود. منابع بازار، چنین پیشنهاد قیمت هایی را نسبت به نرخ های پیشنهادی CIS پایین می دانند، به خصوص این که نرخ های پیشنهادی تختال CIS نسبت به ابتدای ماه فوریه، افزایش ۶۵ الی ۷۰ دلاری، تا سقف ۴۹۰ الی ۵۰۰ دلار به ازای هر تن فوب دریای سیاه در تاریخ ۲۵ فوریه را به دلیل دسترسی محدود رقم زده اند.

منبعی عنوان نمود : “پیش خریدهای اخیر صورت گرفته تختال توسط برخی از نوردکاران از ایران، با شرایط تحویل ماه مارس، در دامنه نرخ ۳۸۰ الی ۳۸۵ دلار به ازای هر تن فوب، چندین هفته قبل صورت گرفته است. پس از آن بازار تختال افزایشی شد. منبعی از جنوب اروپا گزارش داد، پیشنهاد اخیر تختال ایران حدود ۴۲۰ دلار به ازای هر تن cfr یا معادل با ۳۸۵ دلار به ازای هر تن فوب بنادر ایران بود. یک خریدار آسیایی عنوان نمود، بیلت ایران در منطقه با نرخی معادل با ۳۹۰ دلار به ازای هر تن فوب بنادر ایران پیشنهاد شد؛ اما نرخ کاربردی یا قابل پذیرش در دامنه ۳۶۰ تا ۳۷۰ دلار به ازای هر تن فوب تخمین زده شد.

ارزیابی نرخ هفتگی تختال صادراتی ایران در تاریخ ۲۷ فوریه، ۳۶۰ الی ۳۹۰ دلار به ازای هر تن فوب بود که نسبت به شاخص هفته قبل آن با رقم حدود ۴۰۰ دلار به ازای هر تن؛ کاهش قیمت را نشان می دهد.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری