0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

کاهش نرخ محصولات برای حفظ بقای بازار صادراتی

 • متال بولتن : تولید کنندگان محصولات فولادی میانی ایران، نرخ محصولات صادراتی خود را برای حفظ و بقای بازارهای صادراتی کاهش دادند.

تولیدکنندگان شمش و تختال ایرانی در بازار آهن آلات در تلاش هستند تا با ادامه کاهش قیمت های صادراتی، درصدد جذب و ادامه تعامل با مشتریانی باشند که به دلیل تحریم های تجاری آمریکا از ایران فاصله گرفته اند. شمار خریداران خارجی که پیش از این و از طریق حمل و نقل دریایی تمایل به معاملات با ایران داشتند؛ همانند کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و به ویژه امارات متحده عربی که یکی از بزرگ ترین مقاصد شمش فولادی ایران بود؛ بعد از اعمال تحریم های آمریکا در ماه آگوست ۲۰۱۸، پیوسته کاهشی بوده است. تولیدکنندگان ایرانی برای جذب مشتریان باقی مانده خود در آسیا و شمال آفریقا مجبور به کاهش قیمت ها هستند.

شنیده شد یک محموله ۳۰،۰۰۰ تنی شمش فولادی در بازار ایران در این هفته با نرخ ۳۵۰ دلار به ازای هر تن فوب؛ حدود ۲۰ دلار پایین تر از نرخ قابل قبول هفته گذشته؛ به اندونزی فروخته شده است. محموله دیگری با حجم تقریبی ۴۰،۰۰۰ تن شامل مقداری شمش ایرانی، با نرخ ۳۹۳ الی ۳۹۵ دلار به ازای هر تن cfr، بنا بر گزارشات منابع متعدد به تایلند فروخته شده است؛ که با در نظر گرفتن ۴۵ الی ۵۰ دلار به ازای هر تن هزینه حمل و نقل؛ نرخ فوب آن معادل با حدود ۳۴۳ الی ۳۴۸ دلار به ازای هر تن خواهد بود. همچنین این محموله شامل مقداری تختال هم بوده که با نرخ ۳۷۵ الی ۳۸۰ دلار به ازای هر تن cfr یا معادل با ۳۲۰ الی ۳۳۰ دلار به ازای هر تن فوب بنادر ایران، فروخته شده است.

برخی از شرکت کنندگان بازار گزارش داده‌اند که اوایل این هفته تختال پیشنهادی ایران به اندونزی با نرخ ۴۰۵ الی ۴۱۰ دلار به ازای هر تن cfr فروخته شده است، که معادل با ۳۵۵ الی ۳۶۰ دلار به ازای هر تن فوب بنادر ایران خواهد بود.

روز چهارشنبه ۲۳ ژانویه، ارزیابی فست مارکت در خصوص شاخص هفتگی نرخ شمش صادراتی بازار آهن آلات ایران ۳۴۳ الی ۳۵۰ دلار به ازای هر تن فوب بود که نسبت به شاخص قبلی ۳۶۵ الی ۳۷۰ دلار به ازای هر  تن فوب، کاهش را نشان می دهد. ارزیابی شاخص هفتگی نرخ صادراتی تختال ایران حدود ۳۲۰ الی ۳۵۵ دلار به ازای هر تن فوب بود که نسبت به هفته قبل آن کاهش ۱۵ الی ۴۰ دلاری را نشان می دهد.

قیمت آهن آلات

کاهش تولید در مقابل افزایش حجم عرضه ها

کاهش تولید در مقابل افزایش حجم عرضه ها و افزایش قیمت قراضه آهن، موجبات توقف روند کاهشی شمش فولادی را فراهم آورد.

نرخ شمش فولادی در بخش های عمده ای از بازارهای جهانی در هفته منتهی به روز جمعه ۲۵ ژانویه؛ به دلیل محدودیت دسترسی منطقه CIS به مواد اولیه و افزایش نرخ قراضه آهن در ترکیه، با توقف روند کاهشی یا بهبود قیمت ها همراه شد. در این میان اما، بازارهای صادراتی ایران مستثنی از این بهبود؛ توام با معاملات مخفی تحت سایه تحریم های تجاری آمریکا، همچنان به روند نزولی خود ادامه داد.

در همین حال بنا بر گزارش امروز متال بولتن، شاخص نرخ بیلت صادراتی CIS توام با ۱۵ دلار افزایش به رقم تقریبی ۴۲۰ دلار به ازای هر تن و شاخص تقریبی قیمت میلگرد آجدار صادراتی CIS توام با حدود ۳۰ دلار افزایش به رقم متوسط ۴۵۰ دلار به ازای هر تن فوب افزایش پیدا کرده که با این حساب با در نظر گرفتن متوسط نرخ خرید و فروش حواله دلار نیمایی ۸۱۵۰ تومان و بنا بر اصلاحیه جدید دستورالعمل تنظیم بازار فولاد، سقف مجاز افزایش قیمت میلگرد آجدار در بورس کالا با احتساب مالیات ارزش افزوده به رقم ۴۰۰۰ تومان به ازای هر کیلو ارتقاء پیدا کرده است.

توضیح این که بر اساس همین دستورالعمل نرخ پایه عرضه شمش فولادی در بورس کالای داخلی تابعی از ۸۹ درصد میانگین موزون نرخ معاملاتی دو هفته قبل مقاطع طویل فولادی در بورس کالا می باشد.

۴۵۰ × ۸۱۵۰ ÷ ۱۰۰۰ + ۹٪ VAT ~= ۴۰۰۰

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0