0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

چکیده مهم ترین عناوین گزارش روز گذشته متال بولتن در خصوص بازار آهن آلات ایران

محدودیت های خرید در مواجه با تهدیدهای متاثر از تحریم های ایالات ‌متحده، موجب کاهش نرخ صادراتی شمش و تختال در بازار آهن آلات ایران گردیده است. بیلت و تختال صادراتی ایران به دلیل درخواست دولت مبنی بر اختصاص حجم بیشتری از تولیدات تولیدکنندگان آهن آلات به مشتریان داخلی، به دلیل افزایش تقاضای داخلی در هفته های اخیر؛ با محدودیت مواجه گردیده است. معاون انجمن تولیدکنندگان فولاد کشور؛ حمید طاهر زاده به مطبوعات داخلی گفت : ” به صنعت فولاد کشور دستور داده شده که حداقل 50 درصد از حجم تولیدات خود را به تقاضای بازار داخلی آهن آلات و از طریق بورس کالا (IME) و با قیمت پایه ای که از میانگین ​​سه شاخص نرخ بازار بین المللی تعیین می شود؛ اختصاص دهند. او اضافه نمود : علی رغم اولویت‌ تامین درخواست شمش بازار داخلی؛ صادرات همچنان ادامه پیدا خواهد کرد.”

به گفته گزارشگر فولاد مطابق با اعلام برخی از منابع بازار؛ افزایش تقاضا در بازار داخلی آهن آلات متاثر از افزایش مصرف واقعی نبوده و بیشتر به دلیل کاهش ارزش پول ملی ایران رخ داده است. برخی منابع عنوان کردند ” ارزش ریال ایران متاثر از برخی اقدامات تحریمی ایالات ‌متحده به سرعت کاهش پیدا کرده، از این رو برخی تجار داخلی ترجیح دادند که به جای نگهداشتن پول، اقدام به خرید کالا نمایند.”

نتیجه تحریم های بازار ایران از دیدگاه رسانه های خارجی

محدودیت دسترسی ایران به مواد اولیه، فعالیت های حوزه صادراتی آن را محدود نموده است. مشتریان محصولات ایران ترجیح داده اند که منتظر مانده و تنها نظاره گر تاثیر تحریم ‌های جدید ایالات ‌متحده بر علیه ایران باشند؛ این تحریم ‌ها از تاریخ ششم آگوست اجرایی خواهد شد که نتیجه آن کاهش قیمت ها خواهد بود.

ارزیابی نرخ هفتگی متال بولتن در خصوص بازار شمش صادراتی ایران در تاریخ یکم آگوست، 490 الی 500 دلار به ازای هر تن فوب بود که در مواجه با نرخ هفته پیش آن در دامنه 500 الی 505 دلار به ازای هر تن کاهش قیمت ها در بازار آهن آلات را نشان می دهد.

پیشنهادات شمش ایران در امارات متحده عربی، در محدوده 510 الی 515 دلار به ازای هر تن cfr یا معادل با 490 الی 495 دلار به ازای هر تن فوب شنیده شد. در حالی که پیش خریدی در این نرخ ها گزارش نشده است. در همین حال در آسیا، شایعه ای مبنی بر فروش یک محموله شمش تولیدی ایران در دامنه 530 الی 535 دلار به ازای هر تن cfr یا 500 دلار به ازای هر تن فوب شنیده شد.

قیمت آهن آلات

شرایط جدید دولت و مشکلات صادرکنندگان فولاد

یک تولیدکننده محلی اذعان نمود که کارخانه او پیشنهاداتی را از مشتریان شورای همکاری خلیج فارس، شمال آفریقا و آسیا، با نرخ 495 دلار به ازای هر تن فوب دریافت نموده است؛ اما از آن جایی که مطابق با درخواست دولت، معاملات می بایست بر مبنای نرخ رسمی تبدیل دلار-ریال صورت گیرد؛ و چون این نرخ به طور قابل توجهی پایین تر از نرخ بازار آزاد است؛ لذا شرایط فعلی جذابیتی برای تولیدکننده ندارد.

در بخش تختال، فعالیت های خرید، به خصوص در آسیای جنوب شرقی، به مراتب از جنب و جوش بیشتری برخوردار بود، به طوری که چندین محموله در دامنه نرخ 500 الی 505 دلار به ازای هر تن فوب فروخته شد. ارزیابی نرخ هفتگی متال بولتن برای تختال صادراتی بازار آهن آلات ایران در تاریخ یکم آگوست، 500 الی 505 دلار به ازای هر تن فوب بود که 10 دلار به ازای هر تن افزایش قیمت نسبت به هفته قبل را نشان می دهد.

عرضه‌ های روز چهارشنبه ۱۰ مردادماه و درس‌ های آن به پنهان کننده ‌های واقعیت ‌ها

جناب آقای مهندس علی زمانی؛ یکی از فعالان دست به قلم حوزه نورد می باشند؛ که گهگاهی مطالبی را جهت انعکاس به مخاطبین محترم حوزه فولاد تحریر می نمایند؛ امروز هم یکی دیگر از مطالب تحریری ایشان توسط گزارشگر فولاد منتشر گردید.

از خردادماه تا کنون با کاهش نسبی حجم عرضه فولاد خام باعث تنش در بازار شده است و به هر حال این قانون در علم اقتصاد که کاهش عرضه باعث افزایش قیمت می‌گردد واقعیتی غیر قابل انکار است.

واکنش ‌های بسیاری از طرف طرفین ماجرا در این موضوع شامل عرضه کنند‌گان که توزیع رانت و تا تهدید به کاهش تولید را در پی داشته و از طرف مقابل مصرف کنندگان نیز با ترس از عدم امکان جایگزینی حداقلی سرمایه ‌های خود رو به افزایش قیمت ‌ها برده و با انتقال این فشارها به مصرف کننده یعنی صنعت نیمه جان ساختمان، شروع هر فعالیت جدیدی در این حوزه که سهم قابل توجهی در خروج از بحران رکود دارد را متوقف نموده است.

چگونگی افزایش حجم عرضه براساس علم اقتصاد

ولی در عرضه روز چهارشنبه ۱۰ مردادماه فارغ از مشکلات ناشی از سیستم قیمت گذاری دستوری که به آن وارد است باید توجه نمود که اسلب فولادی که در دو محموله ۳۰ هزار تنی عرضه گردیده بود یکی رقابت افزایش قیمت ۵ درصدی را تجربه نموده و دیگری حتی میزان تقاضا برای آن به مقداری نبود که معامله به رقابت منجر گردد.

حال سوال اینجا است وقتی در کشور فقط چهار واحد نورد تخت و مصرف کننده اسلب فولادی وجود دارد و از طرف دیگر بیش از ۶۰ واحد نوردی مصرف کننده شمش فولادی به فعالیت مشغول هستند چرا تناسبی در عرضه وجود ندارد.

مگر رانت صرفا در تولید محصولات طویل معنی دارد و محصولات تخت فاقد رانت هستند؟؟

و یا مسئول بزرگواری که بحث فروش شمش فولادی با قیمت کمتر از ضایعات آهنی را مطرح می‌کند مگر اسلب فولادی قابلیت برای تبدیل شدن به ضایعات و ذوب مجدد را ندارد؟

در پایان مقامات مسئول در وزارت صمت اگر بجای بخشنامه‌ های متعدد، برنامه متناسب عرضه سهم داخل موضوع دستورالعمل ۲۴ خرداد را دنبال و اجرایی کنند به طور حتم افزایش حجم عرضه بر اساس علم اقتصاد نسبت به تعادل بازار و مدیریت قیمت کالا اقدام خواهد نمود و فولاد خوزستان بعنوان سرمایه ملی را از کاهش تولید و تعطیلی نجات خواهد داد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری