0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

کاهش عرضه دلیل اصلی افزایش قیمت ورق سیاه

در نخستین روز هفته گذشته قیمت ورق سیاه به میزان ۳۴۸۰۰ ریال برای ضخامت ۲ میلی متر اعلام گردید در حالی که نرخ این محصول در روزهای پایانی هفته به ۳۶۰۰۰ ریال به ازای هر تن افزایش یافت. به گفته منابع خبری علت اصلی افزایش نرخ این محصول طی هفته گذشته کاهش میزان عرضه این کالا بوده است. دو دلیل عمده بر قیمت ورق سیاه در روزهای اخیر تاثیرگذار بوده است.

یکی روند نزولی نرخ ارز و دیگری کاهش میزان عرضه. مشخص نیست در هفته جاری کدام یک از این عوامل بتواند تاثیر بیشتری بر قیمت ورق سیاه بگذارد. پیش بینی های مختلفی برای قیمت ورق سیاه در هفته جاری وجود دارد. برخی از تحلیلگران عنوان کرده اند چنانچه بازار در پی عرضه باشد قیمت این محصول نیز افزایش خواهد یافت و اگر برخلاف این روند باشد نرخ های پیشنهادی نیز نزولی خواهد بود.

قیمت ورق فولاد مبارکه در نخستین روز هفته گذشته برای ضخامت های ۱۵-۵/۲ میلی متر به میزان ۳۲۱۲۱ ریال اعلام گردید. این در حالی است که در روزهای بعد روند بازار اندکی ملتهب گردید و قیمت واضحی اعلام نشد. در روزهای پایانی هفته به تدریج شاهد بهبود بازار فولاد بودیم و برخی از تولیدکنندگان به عرضه کالای خود پرداختند.

علت این امر نیز ایجاد سوالات زیاد در خصوص عرضه ورق فولاد مبارکه بوده است. در روز دوشنبه قیمت تختال فولاد مبارکه به میزان ۲۳۴۰۰ ریال اعلام گردید و قیمت ورق گرم را نیز به میزان ۳۸۱ ریال بیشتر اعلام کرد. پس از آن این کالا از تابلوی بورس حذف گردید.

عرضه ورق سیاه عامل بر هم زننده بازار فولاد کشور

این در حالی است که در روز دوشنبه به میزان ۱۳۹۵۶۴ تن ورق سیاه به صورت مچینگ و به قیمت ۲۷۰۲۰ ریال به فروش رساند. همچنین در روز بعد این شرکت ۵۱۷۰۰ تن ورق سیاه را به قیمت ۲۸۹۳۲ ریال در بورس کالا عرضه گردانید. در نهایت آمار فروش ورق فولاد مبارکه در بورس کالا روز سه شنبه به میزان ۵۱۷۰۰ تن و به قیمت ۲۹۲۲۸ ریال بوده است که به میزان ۷۴/۲۳ درصد نسبت به قیمت پایه افزایش یافته است.

قیمت ورق سیاه

صحبت های زیادی در خصوص عرضه ورق سیاه در بورس کالا توسط فولاد مبارکه در روزهای دوشنبه و سه شنبه هفته گذشته مطرح گردید و برای بسیاری از تجار جاری بحث زیادی را باقی گذاشت. برخی بیان کرده اند که چگونه می شود فولاد مبارکه در یک روز عرضه ورق خود در بورس کالا را کنسل کرده و در روز دیگر سقف افزایش قیمت برای آن برداشته می شود؟

چرا قوانین بورس کالا برای ورق فولاد مبارکه صادق نمی باشد و آیا نمی توان از این قوانین برای شمش نیز پیروی کرد. فولاد خوزستان نیز ناچار است قیمت شمش پیشنهادی خود در بورس کالا را به میزان ۲۳۴۰۰ ریال عرضه کند در حالی که قیمت شمش صادراتی حداقل به میزان ۳۷۰۰۰ ریال می باشد.

نقدی بر عملکرد بورس کالا در روزهای اخیر

به طور کلی در روزهای اخیر نقدهایی زیادی بر نرخ های پیشنهادی و عملکرد کلی بورس کالا وارد شده است ولی هرچه پیش تر می رود تعداد این نقدها بیشتر می شود و عملکرد بورس کالا بحث برانگیزتر خواهد شد. قیمت ورق اکسین در نخستین روز هفته گذشته اعلام نگردید زیرا در انتظار عرضه اسلب توسط فولاد خوزستان در بورس کالا بودند.

نتیجه عرضه فولاد خوزستان به این صورت بود که ۳۰۰۰۰ تن اسلب به قیمت ۲۵۷۴۰ ریال به فروش رسید به طوری که میزان تقاضا برای این کالا به میزان ۱۶۸۶۰۰ تن بوده است. قیمت ورق اکسین در روز یک شنبه به طور میانگین به میزان ۳۲۶۸۸ ریال برای ضخامت های ۴۰-۱۰ میلی متر گزارش شد.

این در حالی است که در روزهای میانی هفته نرخ این محصول افزایش یافته و در روزهای پایانی به میزان ۳۳۵۰۰ ریال رسید. آمار منتشر شده نشان دهنده این است که میزان مصرف ورق سیاه در روزهای جاری نسبت به سال گذشته کاهش یافته است. همچنین طی هفته گذشته قیمت ورق کاویان نیز نسبت به قیمت پیشنهادی کارخانه اکسین بیشتر اعلام گردید.

روند صعودی بازار ورق سرد

قیمت ورق سرد نیز طی هفته گذشته روند صعودی را طی کرد. در روزهای اخیر میزان واردات محصولات فولادی کاهش چشمگیری داشته است و قدرت شرکت فولاد مبارکه افزایش یافته است. قیمت ورق سرد به طور میانگین در روزهای ابتدایی هفته به میزان ۴۰۳۵۶ ریال برای ضخامت های ۲-۵/۰ میلی متر اعلام گردید ولی با کاهش بیشتر میزان واردات نرخ این محصول در روزهای پایانی هفته به ۴۲۷۰۰ ریال رسید.

پیش بینی ها برای هفته آینده کاهش قیمت ورق فولادی می باشد. همچنین طی هفته گذشته قیمت ورق گالوانیزه روند افزایشی را در پیش گرفت و قیمت آن به طور میانگین به میزان ۴۴۲۸۶ ریال اعلام گردید و در روزهای پایانی نرخ این محصول به ۴۵۴۶۶ ریال رسید.

علت افزایش قیمت ورق گالوانیزه طی هفته گذشته روند صعودی قیمت ورق سرد بوده که سبب کاهش میزان عرضه و در نهایت افزایش قیمت ورق گالوانیزه گردید.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری