0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

کاهش عرضه دلیل اصلی افزایش قیمت ورق سیاه

در نخستین روز هفته گذشته قیمت ورق سیاه به میزان 34800 ریال برای ضخامت 2 میلی متر اعلام گردید در حالی که نرخ این محصول در روزهای پایانی هفته به 36000 ریال به ازای هر تن افزایش یافت. به گفته منابع خبری علت اصلی افزایش نرخ این محصول طی هفته گذشته کاهش میزان عرضه این کالا بوده است. دو دلیل عمده بر قیمت ورق سیاه در روزهای اخیر تاثیرگذار بوده است.

یکی روند نزولی نرخ ارز و دیگری کاهش میزان عرضه. مشخص نیست در هفته جاری کدام یک از این عوامل بتواند تاثیر بیشتری بر قیمت ورق سیاه بگذارد. پیش بینی های مختلفی برای قیمت ورق سیاه در هفته جاری وجود دارد. برخی از تحلیلگران عنوان کرده اند چنانچه بازار در پی عرضه باشد قیمت این محصول نیز افزایش خواهد یافت و اگر برخلاف این روند باشد نرخ های پیشنهادی نیز نزولی خواهد بود.

قیمت ورق فولاد مبارکه در نخستین روز هفته گذشته برای ضخامت های 15-5/2 میلی متر به میزان 32121 ریال اعلام گردید. این در حالی است که در روزهای بعد روند بازار اندکی ملتهب گردید و قیمت واضحی اعلام نشد. در روزهای پایانی هفته به تدریج شاهد بهبود بازار فولاد بودیم و برخی از تولیدکنندگان به عرضه کالای خود پرداختند.

علت این امر نیز ایجاد سوالات زیاد در خصوص عرضه ورق فولاد مبارکه بوده است. در روز دوشنبه قیمت تختال فولاد مبارکه به میزان 23400 ریال اعلام گردید و قیمت ورق گرم را نیز به میزان 381 ریال بیشتر اعلام کرد. پس از آن این کالا از تابلوی بورس حذف گردید.

عرضه ورق سیاه عامل بر هم زننده بازار فولاد کشور

این در حالی است که در روز دوشنبه به میزان 139564 تن ورق سیاه به صورت مچینگ و به قیمت 27020 ریال به فروش رساند. همچنین در روز بعد این شرکت 51700 تن ورق سیاه را به قیمت 28932 ریال در بورس کالا عرضه گردانید. در نهایت آمار فروش ورق فولاد مبارکه در بورس کالا روز سه شنبه به میزان 51700 تن و به قیمت 29228 ریال بوده است که به میزان 74/23 درصد نسبت به قیمت پایه افزایش یافته است.

قیمت ورق سیاه

صحبت های زیادی در خصوص عرضه ورق سیاه در بورس کالا توسط فولاد مبارکه در روزهای دوشنبه و سه شنبه هفته گذشته مطرح گردید و برای بسیاری از تجار جاری بحث زیادی را باقی گذاشت. برخی بیان کرده اند که چگونه می شود فولاد مبارکه در یک روز عرضه ورق خود در بورس کالا را کنسل کرده و در روز دیگر سقف افزایش قیمت برای آن برداشته می شود؟

چرا قوانین بورس کالا برای ورق فولاد مبارکه صادق نمی باشد و آیا نمی توان از این قوانین برای شمش نیز پیروی کرد. فولاد خوزستان نیز ناچار است قیمت شمش پیشنهادی خود در بورس کالا را به میزان 23400 ریال عرضه کند در حالی که قیمت شمش صادراتی حداقل به میزان 37000 ریال می باشد.

نقدی بر عملکرد بورس کالا در روزهای اخیر

به طور کلی در روزهای اخیر نقدهایی زیادی بر نرخ های پیشنهادی و عملکرد کلی بورس کالا وارد شده است ولی هرچه پیش تر می رود تعداد این نقدها بیشتر می شود و عملکرد بورس کالا بحث برانگیزتر خواهد شد. قیمت ورق اکسین در نخستین روز هفته گذشته اعلام نگردید زیرا در انتظار عرضه اسلب توسط فولاد خوزستان در بورس کالا بودند.

نتیجه عرضه فولاد خوزستان به این صورت بود که 30000 تن اسلب به قیمت 25740 ریال به فروش رسید به طوری که میزان تقاضا برای این کالا به میزان 168600 تن بوده است. قیمت ورق اکسین در روز یک شنبه به طور میانگین به میزان 32688 ریال برای ضخامت های 40-10 میلی متر گزارش شد.

این در حالی است که در روزهای میانی هفته نرخ این محصول افزایش یافته و در روزهای پایانی به میزان 33500 ریال رسید. آمار منتشر شده نشان دهنده این است که میزان مصرف ورق سیاه در روزهای جاری نسبت به سال گذشته کاهش یافته است. همچنین طی هفته گذشته قیمت ورق کاویان نیز نسبت به قیمت پیشنهادی کارخانه اکسین بیشتر اعلام گردید.

روند صعودی بازار ورق سرد

قیمت ورق سرد نیز طی هفته گذشته روند صعودی را طی کرد. در روزهای اخیر میزان واردات محصولات فولادی کاهش چشمگیری داشته است و قدرت شرکت فولاد مبارکه افزایش یافته است. قیمت ورق سرد به طور میانگین در روزهای ابتدایی هفته به میزان 40356 ریال برای ضخامت های 2-5/0 میلی متر اعلام گردید ولی با کاهش بیشتر میزان واردات نرخ این محصول در روزهای پایانی هفته به 42700 ریال رسید.

پیش بینی ها برای هفته آینده کاهش قیمت ورق فولادی می باشد. همچنین طی هفته گذشته قیمت ورق گالوانیزه روند افزایشی را در پیش گرفت و قیمت آن به طور میانگین به میزان 44286 ریال اعلام گردید و در روزهای پایانی نرخ این محصول به 45466 ریال رسید.

علت افزایش قیمت ورق گالوانیزه طی هفته گذشته روند صعودی قیمت ورق سرد بوده که سبب کاهش میزان عرضه و در نهایت افزایش قیمت ورق گالوانیزه گردید.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0