0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

کش و قوس های مقطعی در بازار آهن آلات

در چند ماه گذشته و پس از فروکش نوسانات ارزی شاهد کش و قوس های مقطعی در بازار فولاد بوده ایم. توصیه ما به دوستان جهت بررسی و محاسبه کف و سقف قیمت میلگرد محاسبه از کف، یعنی محاسبه قیمت ها از آهن اسفنجی است تا به رقم معقول قیمت میلگرد برسیم. این محاسبه را در هفته های گذشته هم مرور کردیم. آخرین عدد معامله شده آهن اسفنجی ( با تقریب ) در بورس کالا به اضافه مالیات ضربدر ۲ (ضریب تبدیل آهن اسفنجی به شمش قوس) پایه قیمت شمش قوس را مشخص خواهد کرد.

۱۳۰0۰×۲×۱.09Vat=28340

که با درصدی تقریب با قیمت عرضه دیروز شمش خوزستان (حدود۲۸۶۰) مطابقت دارد که دیروز هم بدون رقابت معامله شد. برای رسیدن به قیمت میلگرد پس از محاسبه مجدد مالیات از ضریب ۱.۱۱ جهت محاسبه اجرت نورد استفاده می کنیم.

۲۸۳۴۰×1.۰۹×۱.۱۱=۳۴۲۳۰

که با قیمت های دیروز میلگرد  حاصل از شمش قوس (مثل بافق و ابرکوه) کاملا مطابقت دارد. به لحاظ این که با شرایط فعلی و کاهش شدید صادرات شمش های دولتی، شمش قوس کارخانجات دولتی به خوبی پاسخگو و یا حتی افزون از نیاز کارخانجات بزرگ نورد داخلی مثل کویر، بافق، ابرکوه، روهینا و‌‌‌…. خواهد بود. افزایش های مقطعی و هیجانی شمش القا اثر کلی در قیمت میلگرد نخواهد داشت.

پس هرگونه افزایش منطقی در قیمت میلگرد امروز منوط به افزایش قیمت پایه و رقابت در شمش اهواز و دیگر شمش های دولتی مثل کاوه و خراسان خواهد بود. به عبارت بهتر در شرایط فعلی،  کارخانجات متکی بر شمش قوس، سوپاپ اطمینان  و تخلیه  هیجان ها و افزایش های مقطعی قیمت میلگرد خواهد بود.

اما در مورد محصولات ذوبی قضیه کاملا متفاوت است. این محصولات به دلیل داشتن مشتری های خاص، همواره از سطوح قیمت بالاتری نسبت به دیگر محصولات برخوردار بوده اند (میلگردهای ذوبی دارای فاصله قیمتی ۲۰۰ الی ۳۰۰ تومانی با دیگر مبادی میلگرد دارند.)

به علاوه این که عرضه های سبد مخلوط تیرآهن و میلگرد ذوبی دیروز دارای حدود ۳۰ درصد تیرآهن ۱۴ می باشد که قیمت این محصول در کانال ۴۸۰۰ تومان به بالا می باشد. پس این حجم رقابت روی سبدهای ذوبی منطقی است و دلیل موجهی برای افزایش در دیگر مبادی محسوب نمی شود.

پس طبیعی است که بازار مصرف با شرایط فعلی سطوح قیمت میلگرد مرغوب بالای ۳۵۰۰ تومان را پس بزند.

مگر آنکه  حداقل یکی از موارد زیر روی دهد

 • گشایشی در امر صادرات روی دهد.
 • قیمت پایه شمش قوس به سبب رقابت افزایش یابد.
 • بانک مرکزی با صادرات ریالی صادر کننده های خرد موافقت کند.
 • نرخ دلار از کانال ۱۱ هزار تومان خارج شود.

قیمت میلگرد

اکنون کجای بازار ایستاده ایم ؟

بازار مصرف کننده نهایی همچنان ضعیف است؛ کما این که پیش تر هم ضعیف بود. طی دو روز گذشته متاثر از اصلاحیه جدید دستورالعمل تنظیم بازار فولاد؛ عمدتا تقاضاها در جهت تجدید موجودی انبارها صورت گرفت و روز گذشته شاهد بازاری نسبتا آرام و گاها توام با افزایش تخفیفات یا کاهش قیمت در برخی از مبادی بودیم. علی رغم تقاضای ضعیف بازار خارج از بورس کالا؛ محصولات ذوب آهن اصفهان در بورس کالا به هر طریق از استقبال خوبی برخوردار شد؛ به طوری که رقابت ۶ تا ۹ درصدی در سمت تقاضا و در خصوص معاملات روز گذشته این حوزه صورت گرفت.

حدود ۱۱،۰۰۰ تن مقاطع طویل فولادی ذوب آهن اصفهان با نرخ موزون میانگین کل ۳۴،۰۳۹ ریال معامله شد، که در این بازار رکود، به نوبه خود رکورد جالب توجهی برای این کارخانه محسوب می شود.

محصول ۳۴۰۰ تومانی بورس کالا به معنای مقاطع طویل (۳۴۰۰ + ۹٪) تومانی یا حدود ۳۷۰۰ تومانی تمام شده برای خریدار محسوب می شود که برای معاملات بورس هم رقم قابل تاملی است .

اکنون در شرایطی قرار گرفته‌ ایم که مطابق انتظار، زنجیره تامین بخش خصوصی به جهت مواجه با رکود تقاضا، مجددا در تقابل با کف سازی های جدید بورس کالا قرار گرفته است ؛ و این زورآزمایی تا عرضه های بعدی بورس کالا ادامه پیدا خواهد کرد.

زنجیره تامین بخش خصوصی متاثر از رکود تقاضای موثر داخلی، بلافاصله پس از تکمیل موجودی انبارها و فروکش نمودن نسبی هیجانات، مجددا شروع به رقابت منفی درون صنفی و فاصله گرفتن از نرخ پایه تثبیت شده در بورس کالا خواهد کرد و اکنون چشم ها به عرضه های بعدی بورس و ادامه روند دوخته شده است.

در این شرایط، وزارت صمت به استناد اصلاحیه جدید دستورالعمل تنظیم بازار فولاد؛ و در یک مسیر یک طرفه و بدون بازگشت، نرخ های کشف شده بورس کالا را در خصوص مقاطع طویل فولادی برای خریدار بورس به نوعی تضمین نموده است.

همان طوری که پیش تر هم عنوان شد؛ زنجیره تامین بخش واقعا خصوصی، خود به تنهایی قادر به تامین بازار کوچک شده داخلی به طور مستقل خواهد بود؛ اما از تاثیرات معاملات بورس کالا بر بازار این حوزه هم نمی توان غافل شد؛ برآیند تقابل این دو زنجیره تامین؛ یعنی زنجیره تامین بخش نیمه دولتی و بخش واقعا خصوصی در نقطه عطف عرضه ها و معاملات بورسی؛ تعیین کننده سمت و سوی نهایی بازار خواهند بود.‌‌

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری