0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

روند کاهشی قیمت ها شتاب گرفت

همان طوری که از شنیده ها مشخص است؛ روند کاهشی قیمت ها در حوزه مقاطع طویل فولادی کشور خصوصا قیمت تیرآهن و میلگرد ؛ هفته جاری با شتاب بیشتری در حال رخ دادن است.  دلار حاشیه بازار هم خوشبختانه همچنان رو به پایین شنیده می شود. نرخ خرید قراضه آهن؛ بنا بر گزارش شنبه نرخ باکس؛ افزایش قابل توجهی را در برخی از مبادی خرید این کالا نشان می دهد که نشان از افزایش تحرکات محسوس در سمت قراضه آهن در مقایسه با گزارشات روز پنج شنبه تا شنبه نرخ باکس از حوزه قراضه آهن دارد.

به طوری که افزایشی بین ۲۰ تا ۲۵۰ تومان در برخی از مبادی دیده می شود که با توجه به وضعیت کنونی بازار بی رمق سمت تقاضا و عرضه های شمش قوس با نرخ و کیفیتی مناسب تر؛ کاری عجیب؛ غیر منطقی و به نوعی خودکشی برای بخش القایی محسوب می شود. این که کاهش قیمت دلار و ریزش بورس خبرهای خوبی است یا نه؟ و این که در روزهای آتی چه تاثیری بر قیمت مقاطع اعم از قیمت تیرآهن و میلگرد خواهد داشت ؟ زمان به آن پاسخ می دهد. در صورتی که نرخ ارز در بازه زمانی حداقل ۳ ماهه کنترل شود می توان به بازگشت رونق به بازارهای دیگر امیدوار بود.

باز پس گرفتن رانت های اعطایی بدون عزم جهادی به تاریخ پیوند می خورد

به گزارش شهر فولاد در حالی که نزدیک به دو ماه از ابلاغ مصوبه جدید وزارت صمت، موسوم به تنظیم بازار می گذرد، هنوز هیچ تحرکی برای باز پس گیری مابه التفاوت قیمت های دستوری ( قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات) با قیمت های کشف شده پس از اصلاح مصوبه از خریداران دیده نشده است. به نظر می رسد هیچ گونه اراده جدی نیز در این خصوص از سوی مسئولان وزارتخانه دیده نمی شود و عملا بایستی این مبالغ را به حساب ضرر تولیدکنندگان شمش و سود نوردکاران لحاظ نمود.

این در حالی است که در این روزها مجددا زمزمه هایی از دخالت دستوری دولت در تعیین قیمت تیرآهن و میلگرد شنیده می شود و علی رغم این که به کرات ثابت شده نتیجه چنین اقداماتی تاثیر معکوس بر بازار و ایجاد رانت خواهد بود، باز هم شاهد دخالت نیروی خارجی در مکانیسم بازار هستیم.

قیمت تیرآهن

در حالی که قرار بود روز شنبه عرضه شمش در تالار شیشه ای از سوی چند فولاد ساز بزرگ کشور صورت بگیرد، طبق اخبار رسیده، بحث و جدل در خصوص تعیین قیمت پایه شمش باعث لغو این عرضه ها شده است. قیمت مورد نظر بورس کالا بسیار پایین تر از قیمت مد نظر فولادسازان و قیمتی است که طبق فرمول وزارتخانه بر اساس مبنای کاهشی- افزایشی محاسبه خواهد شد. بورس کالا هدف قیمت 3100 تومان را برای پایه قیمت شمش در نظر گرفته که با در نظر گرفتن حجم زیاد عرضه احتمالا بدون رقابت معامله خواهد شد.

با احتساب 9 درصد مالیات و 3 درصد خواب سرمایه، قیمت شمش خریداری شده توسط نوردکار برابر با 3475 تومان خواهد بود. در نظر داشته باشیم که میانگین قیمت میلگرد نوردهای کشور در روز پنجشنبه در حدود 4500 تومان بوده است که حاشیه سود عملیاتی نزدیک به 1000 تومان به ازای هر کیلو را در اختیار نوردکاران قرار می دهد و این یعنی عملا حفره رانتی دیگری در نظام زنجیره فولاد کشور به وجود آمده است.

بررسی فرمول جدید وزارت صمت در تعیین قیمت شمش

جدا از این مسئله، فرمول جدید وزارت صمت در تعیین قیمت شمش بر مبنای فرمول افزایشی-کاهشی نیز با گلوگاه های چالشی زیادی روبرو بوده و در روزهای آتی می تواند بر قیمت تیرآهن و میلگرد نیز تاثیر زیادی داشته باشد. عرضه های فراوان تولید کنندگان شمش کشور طی هفته های پیش باعث شد تا نوردکاران به اندازه کافی شمش مورد نیاز خود را از بازار تامین نمایند، به نحوی که در عرضه آخر هیچ گونه رقابتی بر روی شمش های عرضه شده صورت نگرفت.

بر اساس فرمول جدید وزارتخانه، عرضه هایی که در روی تابلو بدون تقاضا می مانند در عرضه بعدی بایستی 10 درصد از قیمت پایه را کاهش دهند. شنیده ها حاکی از آن است که رسته نورد در اقدامی هماهنگ قصد دارند تا با عدم خرید از تابلو باعث کاهش قیمت شمش در معاملات بعدی شوند و عملا از این طریق کنترل نرخ خوراک خود را به دست گیرند. حال آن که چرا وزارتخانه به چالش های دستورالعمل مصوب خود اشراف لازم را ندارد جای بسی سوال است.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری