0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بازگشت اعتماد مردم به بازوی اجرایی دولت در مواجه با التهابات حوزه مقاطع طویل فولادی 

نتیجه تداوم پافشاری دولت در اجرای دستورالعمل تنظیم بازار فولاد  و تعدیل قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت تیرآهن و میلگرد طی چند روز گذشته و ثابت قدم ماندن آن در اجرای تصمیمات اخذ شده علی رغم برخی فشارها و متعاقب آن سرازیر شدن عرضه های متناوب بورس کالا در کنار نظارت های جدی سازمان تعزیرات حکومتی و کشف و ضبط حجم قابل توجهی از کالاهای انباری احتکار شده طی چند روز گذشته؛ نشان از موفقیت عملکرد دولت در خصوص اجرای دستورالعمل تنظیم بازار فولاد؛ حداقل در برهه حساس کنونی بازار دارد. به گفته جناب اصفهانی تحلیلگر بازار فولاد، نشانه های این موفقیت زمانی آشکارتر دیده می شود که تقاضای هیجانی و کاذب پشت رینگ بورس کالا و در هفته جاری، در مواجه با عرضه ‌های تعزیراتی آرام می گیرد، به طوری که از چهار مورد کالای عرضه شده روز دوشنبه، سه مورد آن بدون رقابت معامله می شود؛ گویی که این اسب سرکش تقاضای هیجانی بازار فولاد در حال رام شدن است و در نهایت شاهد تعدیل قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات در بازار خواهیم بود…

این بازار ملتهب در حال رام شدن است، اگر مسئولان همچنان ثابت قدم بمانند …

از طرفی با ثابت قدم بودن و ثابت قدم ماندن مسئولان اجرایی دولت و سازمان تعزیرات حکومتی، در خصوص نظارت بر اجرای دقیق دستورالعمل های صادره؛  اعتماد رفته مردم از حوزه فولاد و قیمت محصولات فولادی خصوصا قیمت تیرآهن و میلگرد ، به سبب بی ثباتی عملکرد برخی از مسئولان اجرایی و ضعف نظارتی دولت تا پیش از این؛ به نظر می رسد که مجددا در حال بازگشت به این حوزه بوده و مردم مجددا به بازگشت اقتدار بازوی اجرایی دولت در کنترل بازار فولاد امیدوار شده باشند.

احساس امنیت سمت تقاضا با نشانه ‌های کم رنگ شدن تقاضای هیجانی و کاذب بازار و متعاقب آن روبرو شدن بازار با روند کاهش تدریجی نرخ های کاذب تا حصول ثبات، نشان از موفقیت عملکرد بدون چون و چرای دولت در خصوص بازار مقاطع طویل فولادی و قیمت محصولات خصوصا قیمت تیرآهن و میلگرد و مشتقات آن ها در این برهه حساس زمانی دارد.

در این بین، موضوع مقاومت برخی از فعالان حوزه فولاد در اتصالات زنجیره‌ بعد از خروجی بورس و وجود رانت در زنجیره توزیع اما هنوز دیده می شود که با توجه به روند رو به کاهش این بازار و تداوم عرضه ‌های بورس کالا؛ و حصول اطمینان مردم از عدم افزایش بی مورد قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات در مواجه با برخی شیطنت ‌ها، با اتکاء به مکانیزم تعریف شده در دستورالعمل تنظیم بازار فولاد، به نظر می رسد که این عده را هم مجبور به پذیرش شکست و گردن نهادن به رعایت این دستورالعمل خواهد نمود.

چراکه ادامه عرضه ‌های ارزان قیمت بورس کالا در خصوص محصولات نهایی و نظارت بر اجرای دقیق مکانیزم توزیع؛ باعث بی اثر شدن فعالیت این عده خواهد شد؛ کما این که این موضوع، صرف نظر از برخی از هجمه های رسانه ای مقابله با مکانیزم کنترلی دولت طی ۱۰ روز گذشته و در خصوص بازار مقاطع طویل فولادی و قیمت روز تیرآهن و میلگرد و مشتقات آن به روشنی قابل درک بوده است.

قیمت تیرآهن

دو نکته مهم در سخنرانی رهبری  در خصوص بازار فولاد وجود دارد

 • اول: برخورد قاطع با حوزه رانت
 • دوم: اینکه پرداخت کننده رانت و ارز دولتی باید بیش از دریافت کننده مورد مواخذه قرار گیرد. (قریب به مضمون)

آنچه امروز بازار فولاد شدیدا با آن دست به گریبان است.

اول؛ عرضه رانت در بورس کالا به وسیله عرضه های دستوری

در این عرضه ها معمولا دسته ای از خصولتی ها عرضه کننده و دسته دیگر خریدار این محصولات هستند و محصولات ارزان از آن جیب به این جیب می رودودر آخر سر مصرف کننده بی نوا بی کلاه می ماند.

به عبارت بهتر این عرضه های دستوری هیچ گونه کاهش قیمتی برای مصرف کننده نهایی به ارمغان نمی آورد‌.

دوم؛ عدم برخورد با تزریق کنندگان این رانت  واصرار بی جهت بر این موضوع

امیدواریم هرچه سریعتر در این حوزه تصمیم گیری صحیح انجام شده و تکلیف فعالین بخش فولاد روشن شود. آخرین نامه بورس کالا حکایت  از الزام فروش کالا به مصرف کننده نهایی را مطرح می کند. اما به راستی آیا زیر ساخت مناسب برای این کار مهیاست؟

با چه مکانیسمی قرار است از طریق بورس کالا بار خورده ریز به مصرف کننده نهایی فروخته شود؟

اکثر مصرف کنندگان نهایی و شرکت های ساختمانی به دلیل قوانین دست و پاگیر مالیاتی  و هم چنین به علت نیاز خرد خود به محصولات فولادی حاضر و قادر به خرید مستقیم از بورس در حجم زیاد  نیستند.

همان طوری که بسیاری از تجار و فعالان این صنف به دلیل مشکلات بازرسی و تعزیرات و مالیات از خرید این محموله ها طفره رفته و ترجیح می دهند نیاز خود را از بازار آزاد و با قیمت بالاتر تهیه کنند.

همه این مشکلات طرح کنترل دستوری قیمت فولاد را عقیم گذاشته و عملا خروجی آن برای مصرف کننده نهایی صفر است.

بهتر نیست که وزارت صمت که به فرمایش رهبر باید پاسخگوی این تزریق رانت باشد، مکانیسم بهتری برای کنترل بازار فولاد طراحی کند؟

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری