0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بررسی بازار فولاد خرداد ماه و پیش بینی بازار آتی

طی هفته گذشته معاملات بورس کالا سبب تعجب عده زیادی از فعالان بازار گردید. همان طور که واضح است نرخ محصولات بورس کالا تاثیر زیادی بر قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی بازار داخلی خواهد داشت. به گزارش پیک فلز معاملات 2 روز اخیر شمش فولاد در بورس کالا و افزایش قیمت چند وقت اخیر ما را بر آن داشت که در این زمینه کمی کنکاش کرده و علت ها را جویا شویم و سپس بررسی کنیم که آیا فعالیت حاضر در مسیر درستی است یا نه ؟

نتایج گفتگوهای ما با کارشناسان خبره این بازار و نیز کارگزاران بورس کالا ما را به برداشت های متفاوتی رساند که به نظر می رسد فرجام آن تقریبا به یک نقطه خواهد رسید و آن نزدیکی بازار به خط پایان مسیر صعودی است تلاش می کنیم که چکیده نظرات را به صورت اجمال بیان کنیم.

اما در ابتدا بهتر است خدمت عزیزان این موضوع را توضیح دهم که معاملات شمش فولاد در بورس کالا به دلیل نواقص و عدم شفافیت های اطلاعاتی و رفتارهای بازار سازانه در آن نمی تواند شاخص مناسب زمان فعلی بازار باشد و بی شک افشای اسامی خریداران و علل ثبت معامله موید و گواه وضعیت آن خواهد بود.

متاسفانه بورس کالا که زمانی قرار بود تحت عنوان بورس فلزات معیار کشف قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی بازار باشد جای خود را به مرکز تجاری – معاملاتی داده و فقط در جهت  حفظ و افزایش سود سهامداران خرد و کلان خود گام بر می دارد. فعالیت چند ساله اخیر اگر زیر ذره بین قرار گیرد می تواند رمزگشای تخطی از شعار اصلی ایجاد و تاسیس آن باشد این وظیفه ما نیست لذا آن را به مسئولان نظارتی سپرده و از آن عبور می کنیم و اما بعد …

قیمت میلگرد

در خصوص وقایع اخیر چند برداشت وجود دارد :

الف – گروهی از فعالان اعتقادی به قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی پایانی روز 23 خرداد نداشته و آن را فاقد ارزش کالایی می دانند و معتقدند که به زودی جریان افزایش متوقف و روند نزولی آغاز خواهد شد.

در این بین به دنبال استدلال مستند و بقولی محکمه پسند می گشتیم . فلذا جریان قیمت گذاری را از تقریبا زنجیره ابتدایی یعنی آهن اسفنجی پی گرفتیم . تلاش کردیم در بیان عدد از قیمت میلگرد و قیمت تیرآهن و سایر محصولات میانگین بازار روز 23 خرداد استفاده کنیم .

نرخ آهن اسفنجی 1320 تومان ، قیمت ضایعات فولادی 1800 تومان . . . برای تولید شمش القایی معمولا 40% آهن اسفنجی و 60% ضایعات کاربرد دارد علاوه بر هزینه حمل و نقل به معادله ریاضی فوق می بایست بابت آهن اسفنجی حدود 23% و برای ضایعات حدود 10%  تلفات ( پرت ، افت ) در نظر گرفت و با لحاظ کردن هزینه سربار و تولید قیمت شمش فولادی در محدوده 2520 تومان واقع می شود.

از آنجا که معمولا در این بخش تمام خرید به صورت فاکتور رسمی انجام نمی گردد به قیمت فوق می توان عدد 9% را اضافه کرد و حاصل جمع را حدود 2750 تومان بیان کرد حال ما شمشی داریم که می خواهیم از آن مثلا میلگرد آجدار شاخه تولید کنیم لذا به عدد فوق می بایست 3% افت تناژ و هزینه های تبدیل را اضافه نمود.

که با کمی اغماض می توان به قیمت حدود 3000 تومان رسید که البته در تولید شمش و میلگرد سود حاصل از سرمایه گذاری صنعتی هنوز لحاظ نشده است و شاید بتوان به جرات گفت قیمت میلگرد و تیرآهن روز جاری چیزی حدود 100 تا 150 تومان بسته به حوزه معاملاتی ( شمش یا مقاطع ) افزوده سود یا مارجین سود دارد که می بایست تخلیه گردد تا به نقطه تعدیل خود برسد.

قیمت آهن آلات

لزوم تخلیه اختلاف قیمت ها  و بازگشت آرامش به بازار

ب – گروهی محاسبات خود را بدین شکل انجام می دهند و می گویند که عدد نرخ آهن اسفنجی در بازار آزاد ضرب در عد 1.9 ( نرخ تبدیل آهن اسفنجی به شمش  ) در حال حاضر 2498 تومان می شود که با افزایش 9% ارزش افزوده به عدد  قیمتی شمش در محدوده 2735 تومان می رسیم و لذا قیمت شمش قوسی می بایست در این محدوده باشد

و شمش القایی بنا بر نوع آنالیز و ترکیب و مبدا بارگیری بین 50 تا 100 تومان پایین تر باید ملحوظ شود که با قیمت های شمش معامله شده  در بازار روز جاری  تقریبا همان تفاوت 100 تا 150 تومان را دارد که می بایست به زودی تخلیه گردد تا بازار به آرامش برسد.

تحرکات بازارسازی حوزه ضایعات و تاثیر بر بحران فعلی بازار

ج – گروهی از دوستان بحران فعلی را ناشی از تحرکات بازار سازی حوزه ضایعات دانسته و معتقدند به دلیل عدم وجود تشکل مشخص در این بخش و نبود نظارت کافی و وافی ، تاثیر معاملات این حوزه نقش به سزایی در تحولات اخیر داشته و معتقدند بازار آهن و قیمت میلگرد و سایر محصولات هنگامی به تعادل خواهد رسید.

که وضعیت این بازار روشن گردد نبود شفافیت در هزینه های تجمیع و اطلاعات دپوی محصول ، عدم تسویه حساب به موقع  با خریداران و نحوه فروش ، مکانیسم فرآوری محصول و ارسال آن به واحد تولید شمش و سایر موارد ریز و درشت سبب شده که این بازار تحت نظارت و کنترل نبوده و اتفاقات حادث شده در آن به سایر حلقه های بعد از خود تسری یابد.

در اینجا دوستان تولید کننده شمش معترفند که با شروع ساخت و ساز و افزایش قیمت مسکن که از چند ماه اخیر به صورت تدریجی و در برخی مناطق جهشی ایجاد شده عرضه ضایعات ساختمانی افزایش و لذا بزودی مارجین سود کاهش خواهد یافت که باز در این بخش عدد مورد نظر عزیزان عددی بین 100 تا 200 تومان است.

 • نگاهی به روند معاملات و روابط معاملاتی در ماه اخیر

اما یک نکته در اینجا از نظر ما مغفول مانده و آن عدم توجه به روابط معاملاتی در این بازار است همان طوری که بیان شد نحوه تسویه حساب در این حوزه گاها در عددها و تناژهای سنگین ،  توافقی است وقتی یک واحد  فروش ضایعات ، حجمی از محصول را در قیمت 1750 تومان می فروشد و بخشی از فروش تبدیل به ریال می گردد چگونه برای معامله بعدی به همان خریدار نرخی پایین تر را می تواند پیشنهاد کند.

دوستانی که در این حوزه فعال هستند می دانند که معمولا تناژهای سنگین ضایعات معمولا با کدهای افراد یا سازمان های مشخصی معامله می شود یعنی معمولا یک واحد تولید از افراد مشخص دارای کد معاملاتی ضایعات می خرند پس روابط در این بازار حرف اول را می زند و تا تسویه کامل انجام نگیرد نمی توان به کاهش قیمت این حوزه دل بست. ( یک مثل قدیمی در بازار وجود دارد و آن این است که وقتی چک خریدار از معامله قبلی  دست شماست نمی توانید به او کالا ندهید )

اختلاف قیمت بازار داخلی و خارجی منطقی نیست

د – گروهی دیگر نگاهی کلان به بازار فولاد داشته و آن را با قیمت میلگرد و سایر محصولات جهانی و میزان معاملات بین المللی رصد می کنند این گروه معتقدند که پس از خروج آمریکا از برجام ، گسترش نظارت  FATF بر حوزه های مالی منطقه و نیز شروع جدی تر تحریم ها از 22 تیر ماه ، میزان صادرات فولاد ایران به شدت افت کرده و لذا تولید کنندگان بزرگ  میل به داخل کرده و در رقابت بزرگان فولاد کشور نه تنها بخش ضعیف و کم رمق خصوصی با بحران بسیاری مواجه خواهد شد.

بلکه قیمت میلگرد و سایر محصولات با افت بیشتری همراه خواهد شد گرچه آنها بدون ارایه مدرک مستند عدد کاهش نرخ را حدود 200 تومان از قیمت های فعلی بیان می کنند ولی آن را جزء ناگزیر بازار در سه ماهه تابستان 97 می دانند در چند سال اخیر در بازار صادراتی ایران ، تعداد بازیگران و ذی نفعانی( تریدرها )  که از معامله صادراتی منتفع می شدند ( بجز خود واحدهای تولیدی ) عدد مناسبی بود

که بیشتر از فعالانی بود که در روزگار گذشته در داخل  فعال بوده و گردش ایام آن ها را به آن سوی مرزها کشانده است و انصافا هم خوب کار کرده بودند مانند ورود شمش به یکی از کشورهای آمریکای شمالی یا ورود میلگرد ذوب آهن اصفهان به انگلستان . ولی به نظر می رسد با شرایط جدید منطقه ای این تعداد بسیار معدود شوند

البته نگارنده این متن امیدوار است همان طوری که برای فروش محموله های صادراتی نفت و پتروشیمی معابر جدیدی باز می شود برای فولاد ایران نیز راهکارهایی برای انتقال وجه و اسناد پدید آید تا این فعالیت پس از موفقیت و درخشش خود در سال 96 به یکباره منکوب نگردد.

تحلیل بازار آهن

تاثیر نرخ تورم ها بر بازار فولاد

ه – گروهی نیز از همکاران بحث انتقال تورم از 96 به سال 97 را مطرح و عدد آن را بین 15 تا 20% بیان می کنند موید استدلال آنها آخرین معاملات مقاطع فولادی در اسفند سال 96 است که نسبت به رقم قیمت میلگرد و سایر محصولات فعلی افزایشی بین 15 تا 20 % را نشان می دهد این افزایش در هر دو بازار ( بورس و بازار آزاد ) تقریبا مشاهده می شود.

این گروه با توجه به فعالیت دولت ها در ادوار گذشته مطرح می کنند که معمولا رئوسای جمهور در دوره اول تورم را کنترل و آن را همواره نزولی نشان می دهند ولی در دوره دوم ، از شدت و حدت مهار تورم کاسته شده و شاهد افزایش تورم هستیم که البته نمودارهای 30 ساله اخیر نیز این واقعیت را نشان می دهد.

این گروه معتقدند در برخی مقاطع با توجه به عدد گفته شده در فوق ( 15 تا 20% ) هنوز فرصت افزایش قیمت میلگرد و سایر مقاطع وجود دارد و در برخی مقاطع فولادی می بایست قیمت ها حدود 100 تومان ( نسبت به نرخ 23 خرداد ) کاهش یابد.

وابستگی بازار به نرخ ارز تا چه حد در افزایش قیمت ها تاثیر دارد

و – در برابر تمامی این نظرات ، گروهی همچنان اصرار دارند که وابستگی فولاد به دو پارامتر قیمت میلگرد جهانی و نرخ ارز را به رخ بکشند بعد از جریانات تک نرخی ارز ، بازار فولاد به نوعی دچار ابهام و یا بهتر است بگوییم سرگشتگی شد اما از چند روز گذشته مجددا زمزمه هایی مبنی بر آزاد سازی نرخ ارز و دسته بندی جدید آن بگوش می رسد.

شاید این عده گواه این وابستگی را عرضه های این روزهای بورس کالا می دانند چرا که قیمت محصولات فولاد مبارکه و شمش فولاد تقریبا در یک ماهه اخیر از فرمول قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی جهانی ضرب در نرخ 4200 تومان تبعیت کرده و با قیمت های نازل عرضه شده و این قیمت های مناسب به همراه فروش اعتباری سبب شده که خریداران استقبال قابل ملاحظه ای کنند.

این گروه معتقدند که مقاومت دولت در برابر بازار ارز و تحولات آن شکسته شده و بزودی به روال قبل برخواهد گشت با این تفاوت که این بار نرخ ارز ممکن است در کوتاه مدت قابل کنترل نباشد فلذا  بر اساس فرمول مصوب و با توجه به اینکه معمولا در ماه آینده میلادی ممکن است قیمت های جهانی فولاد رشد کند نرخ محصولات داخلی با رشد بیشتر همراه خواهد شد.

قیمت ورق سیاه

بررسی کوتاه بازار ورق و علل افزایش قیمت روزهای اخیر

مطلب بسیار طولانی شد ولی به نظر می رسید که بیان این برداشت ها برای همکاران خالی از لطف نیست آنچه در فوق بیان شد در خصوص مقاطع طویل فولادی بود و جا دارد چند سطری نیز از نگرانی در باب قیمت ورق صحبت شود همان گونه که واقفید بخشی از بازار این حوزه از طریق واردات تامین می شود

مشکل ارزی ، معضلات ثبت سفارش و کم تعداد بودن فعالان این حوزه در بحث واردات از یک سو و اقدام اخیر کارخانه های روسی و قزاق بخصوص ام ام کی  در توقف فروش به ایران از سوی دیگر فشار بیشتری به این حوزه وارد می کند جا دارد تولید کنندگان صنایع بالا دستی و پایین دستی مشاجرات خود را در زمینه عرضه داخل بپایان رسانده و با اتخاذ یک دیپلماسی مناسب روند آتی را برای خود امن تر کنند

پافشاری بر روی موضوعات گذشته ، فقط صرف انرژی خواهد بود و در نهایت عایداتی برای فعالان این بخش از بازار نخواهد داشت محدودیت واردات و عدم نظارت بر عرضه های داخلی این بازار را  در کوتاه مدت بسیار حساس و اثر پذیر نشان می دهد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری