0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

مروری بر دو خبر مهم منتشر شده در بازار فولاد هفته جاری

یکی از اخبار مهمی که در هفته جاری در بازار فولاد منتشر گردید خبر اعتراض رانندگان برای افزایش کرایه حمل در بازار فولاد بود. این روند چنانچه عملی شود مطمئنا بر قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد تاثیرگذار خواهد بود.

از برخی مبادی شنیدیم؛ پیرامون تحرکات اعتراضی رانندگان کامیون، مبنی بر درخواست افزایش کرایه حمل ها؛ ظاهرا و احتمالا در برخی مسیرها این موضوع اتفاق افتاده است؛ ولی هنوز خبر تأیید شده و رسمی دریافت نکرده ایم،

به طوری که در کل به نظر می رسد احتمالا با افزایش کرایه حمل در برخی مبادی مواجه شویم.

موضوع مهم ضریب خوردن این افزایش کرایه حمل ها در کل زنجیره تامین است:

به طور مثال اگر از مبدائی کیلویی 50 ریال کرایه حمل افزایش پیدا کرده باشد؛

با این حساب خواهیم داشت :

برای حمل قراضه آهن 50 ریال

برای حمل شمش فولادی 50 ریال

برای حمل میلگرد آجدار به پروژه یا انبار 50 ریال

که در مجموع و حداقل می شود کیلویی 150 ریال در نرخ تمام شده برای مصرف‌کننده نهایی .

در واقع تغییرات کرایه حمل به عنوان شاهرگ های حیاتی زنجیره تامین نقش مهمی را در نرخ تمام شده کالای نهایی از جمله قیمت میلگرد و قیمت تیرآهن و سایر محصولات ایفا می نماید.

درخواست رانندگان

حال در روز گذشته با توجه به اخبار منتشر شده از برخی خبرگزاری ها و از چندین باربری در شمال غرب، مرکز (اصفهان) و جنوب کشور به گوش می رسد که این اعتراضات به اعتصاب سراسری رانندگان در حال شکل گیری است  و شنیده ها از سوی باربری ها، در تایید این خبر می باشد.

در حال حاضر این اعتصاب منجر به عدم بارگیری کالاها از برخی مبادی شده و حمل بار را با مشکل مواجه گردانده است؛ بر همین اساس تولید کننده (صاحبان کالا)  و مصرف کننده نهایی (مشتریان) در انتظار بارگیری و حمل کالای خود می باشند.

کرایه حمل بار

افزایش کرایه حمل از مقصد بندر انزلی

هم چنین در روز گذشته اعلام شد که کرایه حمل کالا از مقصد بندرانزلی به تمامی نقاط تا 12 درصد و کرایه حمل محموله های فله تا 17 درصد افزایش یافته است

با این حال منتظر کسب و تکمیل اطلاعات نهایی در خصوص خبر افزایش احتمالی کرایه حمل ها و تاثیر این موضوع بر قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر مقاطع فولادی در روزهای آتی هستیم…

اقدام انبارداران به تکمیل موجودی و جبران کسری

هم چنین از ظهر یک شنبه برخی انبار داران نسبت به تکمیل موجودی خود و جبران کسری انبارها اقدام به خرید کالاهای مورد نیاز خود نمودند. دامنه این خریدها روز گذشته گسترده تر شد و برخی کارخانجات با حجم جدیدی از آدرس مواجه شدند.

هم زمان با انتشار خبر افزایش قیمت سکه هم برخی افراد فرصت طلب سعی در ایجاد جو افزایشی وروانی در بازار داشتند. اما در ساعات انتهایی روز دوشنبه فولاد نیشابور در یک حرکت حساب شده اقدام به کاهش قیمت میلگرد نیشابور و کنترل روند بازار نمود.

به نظر می رسد در شرایط شکننده فعلی بهترین نسخه برای بازار فولاد آرامش و پرهیز از افزایش های هیجانی و بدون منطق است. تجربه نشان داده که ثبات در بازار عملکرد بهتری به همراه خواهد داشت.

به نظر می رسد در شرایط فعلی  دو شرکت فولاد ابرکوه در مرکز ایران و فولاد خراسان در شرق به عنوان اهرم تعادل عمل کرده و  به درستی در حال کنترل بازار میلگرد هستند.

هرچند که بعضی دوستان نوردکار خصوصی از این وضع  اصلا راضی نیستند.

تحریم بازار فولاد

سخنرانی وزیر امور خارجه آمریکا و تاثیر بر بازار فولاد

خبر مهمی دیگری که در هفته جاری بازار فولاد را اندکی در نگرانی فرو برد شروط آمریکا برای لغو تحریم ها طی سخنرانی صورت گرفته در روز دوشنبه بود.

این شروط اندکی موجب نگرانی فعالان بازار گردید و در مورد شروط جدید آمریکا و تاثیر بر قیمت محصولات فولادی و قیمت تیرآهن و میلگرد تحلیل های زیادی منتشر گردید.

با این حال به گفته برخی فعالان بازار خواستگاه ترامپ و بازی گردانان پشت سر او، با توجه به اظهار نظرهای قبلی و با توجه به سخنرانی که روز دوشنبه انجام داد؛

فراتر از موضوعات صلح آمیز هسته ای و زیاده خواهی هایی مبنی بر مشق اسرائیل و نظارت همه جانبه بر قدرت دفاعی ایران و نهایتا تضعیف نیروی نظامی ماست؛

مسئله ای که خط قرمز ایران بزرگ محسوب شده و قطعا از سوی ما پذیرفتنی نخواهد بود؛ لذا ترامپ؛ این عروسک خیمه ‌شب ‌بازی صهیونیست و عربستان؛ هرگز نخواهد توانست به زور مردم ایران را به زانو درآورد؛ به نظر می رسد که این نژاد پرست ابزار صهیونیست؛ هنوز شناخت درستی از مردم ایران پیدا نکرده است…

ترامپ در پس همه یاوه گویی هایی که انجام داد؛ یک امتیاز مثبت برای مردم ایران داشت؛ چهره واقعی آمریکا و خواستگاه آن و نوکری اش برای صهیونیست‌ ها را برای همه ملت ایران آشکارتر ساخت و این موضوع قطعا به وحدت بیشتر مردم ایران و انسجامی قوی تر از گذشته منجر خواهد شد.

فعالان بازار فولاد نیز باید توجه داشته باشند که با وحدت همگانی می توان از این برهه مشکل در بازار و کشور ایران به خوبی عبور کرد و نگذارند جو روانی ایجاد شده بر بازار فولاد و قیمت های پیشنهادی کارخانجات برای مثال قیمت تیرآهن و نبشی ناودانی و سایر محصولات تاثیر زیادی داشته باشد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0