0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

نگاهی گذرا به تحولات بازار فولاد در سال ۹۷ و طی دو ماه گذشته در مقایسه با سال ۹۶

 • بررسی و مقایسه تغییرات :

به گفته گزارشگر فولاد افزایش قیمت ها از نخستین روزهای ابتدایی سال ۹۶ در حوزه ‌های سه گانه قراضه آهن. شمش القایی و قیمت میلگرد آجدار یا به عبارتی در زنجیره تامین گروه B فولاد؛ تداوم پیدا کرد. و تا ۱۰ روز گذشته به صورت جسته و گریخته ادامه داشته است. به طوری که شاهد افزایش ۶ الی ۱۰ درصدی این حوزه‌ های سه گانه طی دو ماه اخیر تا به امروز بوده ایم:

 1.  قیمت قراضه آهن ۱۷۱۰ به ۱۸۲۰ ~ ۶%
 2.  قیمت شمش فولادی القایی ۲۱۵۰ به ۲۴۳۰ ~ ۱۰%
 3.  قیمت میلگرد آجدار ۲۴۶۰ به ۲۷۹۰ ~ ۱۰%

یکی دیگر از موضوعات قابل ذکر؛ افزایش مارجین های حوزه های شمش القایی و نورد زنجیره تامین گروه B است. که در جای خود قابل تامل و بررسی است :

 •  متوسط شاخص مارجین شمش القایی در سال ۹۶ حدود ۴۷۰ تومان به ازای هر کیلو؛

در سال ۹۷ حدود ۶۰۰ تومان؛

افزایش حدود ۳۰ درصدی مارجین این حوزه

 •  متوسط شاخص مارجین حوزه نورد میلگرد آجدار در سال ۹۶ حدود ۲۵۵ تومان به ازای هر کیلو؛

در سال ۹۷ حدود ۳۵۰ تومان؛

افزایش حدود ۳۵ درصدی مارجین این حوزه

در واقع قسمتی از این ۱۰ درصد افزایش قیمت میلگرد آجدار در سال جدید صرف نظر از قراضه آهن به افزایش مارجین این حوزه ها بر می گردد. که به اذعان فعالان این حوزه این افزایش ۳۰ درصدی مارجین ها به دلایل متعددی از جمله افزایش حقوق و دستمزد کارگران. افزایش هزینه های تولید؛ افزایش نهاده های جانبی تولید و … بوده است.

قیمت میلگرد اصفهان

بررسی کف قیمت قابل اعتماد با توجه به نرخ کنونی مواد اولیه :

– متوسط شاخص نرخ کنونی قراضه آهن ویژه حدود ۱۸۲۰ تومان رصد گردیده. اما نظر فولادسازان حوزه القایی چیز دیگری است. اذعان می شود که این قیمت اسمی است. و ما برای جذب قراضه آهن مجبور به پرداخت کمک کرایه حمل و پاداش هم هستیم. که نرخ تمام شده قراضه آهن در مقصد و برای ما حداقل ۱۸۵۰ الی ۱۹۰۰ تومان تمام خواهد شد.

– متوسط مارجین حوزه شمش القایی طبق رصد روزانه و برآورد در سال گذشته ۴۷۰ تومان محاسبه شد. که اذعان می شود این رقم امسال و با توجه به افزایش هزینه‌ ها و … توجیه پذبر نیست. و فولادساز گروه B کلا زیر بار این رقم نمی رود. با این حال ما حدود ۵۰۰ تومان به ازای هر کیلو در نظر می گیریم.

– شاخص میانگین مارجین حوزه نورد قیمت میلگرد آجدار ۱۲ الی ۳۲ در سال گذشته. و بنا بر دیده بانی های روزانه؛ حدود ۲۵۵ تومان ارزیابی شد. که ظاهرا این شاخص از اسفندماه ۹۶ پایین تر از ۳۰۰ تومان به ازای هر کیلو نیامده است. که در واقع خواستگاه این گروه مبنی بر افزایش هزینه‌ های آن ها در سال جدید است.

– با فرض پذیرش فرضیات بالا و به جهت ارزیابی یک رقم حدودی خواهیم داشت :

۱۸۵۰ + ۵۰۰ + ۳۰۰ ~= ۲۶۵۰

در واقع به نظر می رسد که کف نرخ قابل اعتماد برای این حوزه با فرضیات تشریح شده. و بر پایه اصلی ترین مواد اولیه تولیدکنندگان زنجیره تامین گروه B؛ بین ۲۶۵۰ تا حداکثر ۲۷۰۰ تومان دیده می شود.

در حال حاضر شاخص متوسط قیمت میلگرد آجدار تولید داخل؛ با رقم تقریبی ۲۷۹۰ تومان به ازای هر کیلو دیده می شود. که البته دامنه حداکثری و حداقلی آن از ۱۱۰+ تا ۱۰۰- تومان بسته به مبدا تولیدی متفاوت است.

با تمام مفروضات پیش رو؛ تجربه به دفعات نشان داده است. که اینجا ایران است و بازار داخلی آن تحت تأثیر تنش های موجود و متغیرهای مختلف سیاسی/اقتصادی خارجی و داخلی به کرات و پیوسته دستخوش نوسانات قیمتی بوده است.

قیمت میلگرد آجدار

این محاسبات صرفا برای آن دسته از دوستانی منتشر شد که سوال نموده بودند. که در حال حاضر چه رقمی بر پایه قراضه آهن و برای شاخص متوسط حوزه قیمت میلگرد آجدار قابل پذیرش بوده و معقول به نظر می رسد.

گفتنی است که مفروضات مورد محاسبه ما بر اساس شاخص متوسط صورت گرفته و بدیهی است. که دامنه این رقم می تواند در بازه حدودا ۱۰۰ تومانی بسته به مبدا و کیفیت کالای تولیدی متفاوت باشد.

کلیه محاسبات با لحاظ مالیات ارزش افزوده صورت گرفت.

طرح یک موضوع مهم دیگر

 • موضوع دیگر قابل بحث؛ توجه به تفاوت ماهیت دو گروه زنجیره تامین A و B است. هر چند که رصد های صورت گرفته و محاسبات ما در خصوص شاخص حوزه قیمت روز میلگرد آجدار با توجه به متوسط نرخ محصول نهایی هر دو زنجیره A و B مشخص می شود. اما بدیهی است که ملاک محاسبات در زنجیره‌ های بالادستی؛ فولادسازان گروه B و نرخ قراضه آهن؛ به دلیل نقش برجسته و حداکثری زنجیره تامین گروه B در بازار داخلی بوده است.

– نقش نوسانات آهن اسفنجی به عنوان مواد اولیه و اصلی مورد نیاز فولادسازان گروه A در بازار داخلی؛ به دلیل نقش کمرنگ محصول نهایی زنجیره تامین گروه A در بازار داخلی؛ کمتر در این بازار تاثیرگذار بوده است؛

– هر چند که نوسانات نرخ شمش قوس که عمده آن از طریق بورس کالا به بازار عرضه می شود. اغلب اوقات باعث ایجاد موج در بازار داخلی شده؛ ولی تجربه نشان داده در نهایت برای کف قیمت های بازار داخلی این شمش القایی گروه B است که تعیین و تکلیف می نماید.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0
سوالات و نظرات کاربران
نمایش موافق ترین ها
  0
  سوالات و نظرات کاربران
  اختیاری
  اشتراک گذاری