0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

نگاهی گذرا به تحولات بازار فولاد در سال 97 و طی دو ماه گذشته در مقایسه با سال 96

 • بررسی و مقایسه تغییرات :

به گفته گزارشگر فولاد افزایش قیمت ها از نخستین روزهای ابتدایی سال 96 در حوزه ‌های سه گانه قراضه آهن. شمش القایی و قیمت میلگرد آجدار یا به عبارتی در زنجیره تامین گروه B فولاد؛ تداوم پیدا کرد. و تا 10 روز گذشته به صورت جسته و گریخته ادامه داشته است. به طوری که شاهد افزایش 6 الی 10 درصدی این حوزه‌ های سه گانه طی دو ماه اخیر تا به امروز بوده ایم:

 1.  قیمت قراضه آهن 1710 به 1820 ~ 6%
 2.  قیمت شمش فولادی القایی 2150 به 2430 ~ 10%
 3.  قیمت میلگرد آجدار 2460 به 2790 ~ 10%

یکی دیگر از موضوعات قابل ذکر؛ افزایش مارجین های حوزه های شمش القایی و نورد زنجیره تامین گروه B است. که در جای خود قابل تامل و بررسی است :

 •  متوسط شاخص مارجین شمش القایی در سال 96 حدود 470 تومان به ازای هر کیلو؛

در سال 97 حدود 600 تومان؛

افزایش حدود 30 درصدی مارجین این حوزه

 •  متوسط شاخص مارجین حوزه نورد میلگرد آجدار در سال 96 حدود 255 تومان به ازای هر کیلو؛

در سال 97 حدود 350 تومان؛

افزایش حدود 35 درصدی مارجین این حوزه

در واقع قسمتی از این 10 درصد افزایش قیمت میلگرد آجدار در سال جدید صرف نظر از قراضه آهن به افزایش مارجین این حوزه ها بر می گردد. که به اذعان فعالان این حوزه این افزایش 30 درصدی مارجین ها به دلایل متعددی از جمله افزایش حقوق و دستمزد کارگران. افزایش هزینه های تولید؛ افزایش نهاده های جانبی تولید و … بوده است.

قیمت میلگرد اصفهان

بررسی کف قیمت قابل اعتماد با توجه به نرخ کنونی مواد اولیه :

– متوسط شاخص نرخ کنونی قراضه آهن ویژه حدود 1820 تومان رصد گردیده. اما نظر فولادسازان حوزه القایی چیز دیگری است. اذعان می شود که این قیمت اسمی است. و ما برای جذب قراضه آهن مجبور به پرداخت کمک کرایه حمل و پاداش هم هستیم. که نرخ تمام شده قراضه آهن در مقصد و برای ما حداقل 1850 الی 1900 تومان تمام خواهد شد.

– متوسط مارجین حوزه شمش القایی طبق رصد روزانه و برآورد در سال گذشته 470 تومان محاسبه شد. که اذعان می شود این رقم امسال و با توجه به افزایش هزینه‌ ها و … توجیه پذبر نیست. و فولادساز گروه B کلا زیر بار این رقم نمی رود. با این حال ما حدود 500 تومان به ازای هر کیلو در نظر می گیریم.

– شاخص میانگین مارجین حوزه نورد قیمت میلگرد آجدار 12 الی 32 در سال گذشته. و بنا بر دیده بانی های روزانه؛ حدود 255 تومان ارزیابی شد. که ظاهرا این شاخص از اسفندماه 96 پایین تر از 300 تومان به ازای هر کیلو نیامده است. که در واقع خواستگاه این گروه مبنی بر افزایش هزینه‌ های آن ها در سال جدید است.

– با فرض پذیرش فرضیات بالا و به جهت ارزیابی یک رقم حدودی خواهیم داشت :

1850 + 500 + 300 ~= 2650

در واقع به نظر می رسد که کف نرخ قابل اعتماد برای این حوزه با فرضیات تشریح شده. و بر پایه اصلی ترین مواد اولیه تولیدکنندگان زنجیره تامین گروه B؛ بین 2650 تا حداکثر 2700 تومان دیده می شود.

در حال حاضر شاخص متوسط قیمت میلگرد آجدار تولید داخل؛ با رقم تقریبی 2790 تومان به ازای هر کیلو دیده می شود. که البته دامنه حداکثری و حداقلی آن از 110+ تا 100- تومان بسته به مبدا تولیدی متفاوت است.

با تمام مفروضات پیش رو؛ تجربه به دفعات نشان داده است. که اینجا ایران است و بازار داخلی آن تحت تأثیر تنش های موجود و متغیرهای مختلف سیاسی/اقتصادی خارجی و داخلی به کرات و پیوسته دستخوش نوسانات قیمتی بوده است.

قیمت میلگرد آجدار

این محاسبات صرفا برای آن دسته از دوستانی منتشر شد که سوال نموده بودند. که در حال حاضر چه رقمی بر پایه قراضه آهن و برای شاخص متوسط حوزه قیمت میلگرد آجدار قابل پذیرش بوده و معقول به نظر می رسد.

گفتنی است که مفروضات مورد محاسبه ما بر اساس شاخص متوسط صورت گرفته و بدیهی است. که دامنه این رقم می تواند در بازه حدودا 100 تومانی بسته به مبدا و کیفیت کالای تولیدی متفاوت باشد.

کلیه محاسبات با لحاظ مالیات ارزش افزوده صورت گرفت.

طرح یک موضوع مهم دیگر

 • موضوع دیگر قابل بحث؛ توجه به تفاوت ماهیت دو گروه زنجیره تامین A و B است. هر چند که رصد های صورت گرفته و محاسبات ما در خصوص شاخص حوزه قیمت روز میلگرد آجدار با توجه به متوسط نرخ محصول نهایی هر دو زنجیره A و B مشخص می شود. اما بدیهی است که ملاک محاسبات در زنجیره‌ های بالادستی؛ فولادسازان گروه B و نرخ قراضه آهن؛ به دلیل نقش برجسته و حداکثری زنجیره تامین گروه B در بازار داخلی بوده است.

– نقش نوسانات آهن اسفنجی به عنوان مواد اولیه و اصلی مورد نیاز فولادسازان گروه A در بازار داخلی؛ به دلیل نقش کمرنگ محصول نهایی زنجیره تامین گروه A در بازار داخلی؛ کمتر در این بازار تاثیرگذار بوده است؛

– هر چند که نوسانات نرخ شمش قوس که عمده آن از طریق بورس کالا به بازار عرضه می شود. اغلب اوقات باعث ایجاد موج در بازار داخلی شده؛ ولی تجربه نشان داده در نهایت برای کف قیمت های بازار داخلی این شمش القایی گروه B است که تعیین و تکلیف می نماید.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0