0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بررسی جهت گیری بازار طی هفته گذشته

در روزهای پایانی پیش از شروع تعطیلات با تند شدن شیب افرایش قیمت ها، پراکندگی قیمت روز میلگرد و سایر محصولات در مبادی مختلف به حدی بود که به نظر می رسید برای یکسان سازی و تطبیق قیمت در کانال های مختلف احتیاج به فرصتی یکی دو روزه است و فعلا قدرت تجزیه و تحلیل را سلب می کند تا تجار از لاک دفاعی خارج شده و وارد فاز  فروش شوند. آنچه در روزهای پایانی هفته بیشتر نمود می کرد، افزایش نه بر اساس منطق بلکه بر اساس هیجان ناشی از افزایش قیمت شمش القا و هم چنین جو روانی حاصل از معاملات روز چهارشنبه بود. قطع یقین با شروع فروش محصولات ذوبی شاهد بالانس بازار به نفع محصولات ذوبی خواهیم بود. بیشتر مبادی که پیش تر و از صبح روز چهارشنبه در کف قیمت ها مانور می‌دادند، حداقل ۲ بار اصلاحیه قیمت های پیشنهادی خود را لحاظ کردند.

برخی هم فروش را محدود کردند، به طور مثال آریان فولاد قیمت میلگرد اعلام نکرد یا این که قیمت روز میلگرد بافق یزد سایز ۲۲ به بالا اعلام می کند یا این که آخر وقت برخی فروشندگان میگرد ذوب آهن اصفهان فروش را محدود کردند.

فعلا و در کل بازار سوار بر نوسان گیری های متاثر از تقاضاهای پیش خریدی اسفند و فروردین ماه است. از خوش اقبالی عرضه کنندگان فولاد؛ فعلا برخی از متغیرهای بنیادی مثل حواله دلار و نرخ های جهانی؛ با کمک افزایش موقت تقاضا؛ به نفع روند افزایشی بازار حرکت کرده اند. با تمام این التهابات، یک موضوع کاملا روشن  است و آن هم این که این وضعیت ناپایدار است.

شاید آخرین مرحله ورود تقاضا به بازار فولاد ظرف ۴ هفته فرصت باقی مانده بعد از تعطیلات بهمن، تا انتهای سال باشد. با توجه به حجم زیاد محصولات ذوبی در صف مانده و آزاد نشده تا پایان سال  و سنگینی  کفه عرضه نسبت به تقاضا، بعید به نظر می رسد در فرصت باقی مانده شاهد بازگشت منحنی قیمت به نقطه اوج هیجانات مثل هفته گذشته باشیم.

قیمت میلگرد

شنیده ها از میلگرد آجدار نیشابور و میانه کاملا متفاوت و اختیاری و توافقی

در روز دوشنبه هفته گذشته قیمت روز میلگرد نیشابور و میانه از زیر ۳۹۰۰ تومان تا ۳۹۵۰ تومان کاملا توافقی بود که البته و ظاهرا شنیدیم که معامله ای هم صورت نمی گیرد. علت اصلی این ناهماهنگی ها به گفته فعالان بازار؛ حواله های آزاد شده و زیر فروشی هایی است که فعلا در حال انجام است.

به گفته برخی بار فروشان صرف نظر از معاملات بورس کالا که به هر نوع در روند بازار تاثیر گذار است؛ برخی سرمایه های سرگردان به محض اوج گیری بازار، به امید برداشت سود سرشار؛ روانه بازارهای کالایی مثل فولاد می شوند که گاها نه سررشته ای در این کار دارند و نه شغل آن ها آهن فروشی است.

به طور مثال طی اوایل هفته گذشته؛ برخی افراد عاری از کار و غیر متخصص در حوزه فولاد؛  اقدام به خرید تناژهای ۱۰ تا ۳۰ ظرفیت و یا حتی بیشتر میلگرد آجدار از برخی کارخانجات نمودند به امید این که همین کالا را با قیمت بالاتر چند روز دیگر مجددا در بازار به فروش برسانند.

همین کالاهای خریداری شده به محض آرام گرفتن بازار؛ مجددا با قیمت های پایین تر از مبادی تخصصی؛ به بازار تزریق شده و معادلات فعالان این حوزه را کاملا به هم می ریزد. دقیقا مثل سایر حوزه های کالایی مثل طلا و یا حتی بازار حاشیه ارز

در خصوص میلگرد آجدار میانه و نیشابور؛ تا اواسط روز یکشنبه حول حوش ۳۹۵۰ تا حتی ۳۹۰۰ توسط برخی از بنکداران در کف قیمت فروشنده بودند و علت آن هم مربوط بود به پیشنهاد قیمت روز میلگرد ذوب آهن اصفهان حول و حوش حدود ۳۸۰۰ تومان بود اما تقریبا از ظهر به بعد، با محدود شدن فروش میلگردهای ذوبی؛ کمی از شدت زیر فروشی ها در خصوص میانه و خراسان هم کاسته شد؛ به طوری که در اواخر ساعات کاری روز یکشنبه زیر ۴۰۰۰ تومان به سختی می شد قیمت گرفت؛ به طوری که مقارن با بسته شدن فروش میلگرد ذوبی؛ خراسان در کف ۳۹۸۰ تا ۴۰۰۰ و میانه حدود ۴۰۳۰ الی ۴۰۵۰ پیشنهاد می شد.

روز دوشنبه هفته گذشته هم بنا بر شنیده ها، نرخ اسمی میانه روی ۴۰۵۰ و خراسان اندکی پایین تر، (به دلیل رقابت با میانه و  ذوب آهن اصفهان و برای جبران قسمتی از افزایش کرایه برای مبادی غرب و شمال غرب و تهران، بیشتر اوقات؛ نه همیشه؛ توسط بنکدار، از میانه حدود ۲۰ تا ۵۰ تومان پایین تر در بازار پیشنهاد  می شد. )

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری