0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بررسی نوسانات قیمت محصولات فولادی در روز دوشنبه

با بررسی قیمت میلگرد در مبادی مختلف طی روزهای اخیر می توان به تقرب قیمت به ۳۷۰۰۰ در اکثر کارخانجات متصل به شمش فولادی قوس و حدود ۳۶۵۰۰ برای میلگردهای متفرقه پی برد. در حوزه قیمت تیرآهن های ذوبی به دلیل کمبود تقاضا می توان به اختلاف حدود ۱۰۰ تومانی قیمت تیرآهن های ذوبی با میانگین قیمت میلگرد های غیر ذوبی و اختلاف حدود ۲۰۰ تومانی با میانگین میلگردهای ذوبی پی برد. که این مساله ناشی از ضعف تقاضای واقعی در بازار تیرآهن و عدم وجود بازار صادراتی مناسب برای این محصول می باشد که بر قیمت تیرآهن تاثیرگذار بوده است.

سوال : تقاضای 468 هزار تنی بورس کالا برای عرضه شمش فولاد خوزستان از کجا آمده بود ؟

به گفته گزارشگر فولاد در نوشتار قبلی مرتبط با بورس کالا و بنا بر کسب اطلاعات از یکی از کارگزاران مورد وثوق این طور متوجه شدیم که به دلیل ضعف برخی از قوانین حاکم بر بورس کالا؛ متقاضی برنده رینگ فولادی بورس می گردد که در کارگزاری های بیشتری به طور موازی ثبت سفارش نموده باشد.

فرض بر این که شرکت نوردی X  قصد خرید حدود 500 تن شمش از بورس کالا را دارد؛ این شرکت برای این که شانس پیروزی خود در رینگ رقابت را افزایش دهد؛ همزمان در 3 یا 4 یا حتی 6 کارگزاری همزمان ثبت سفارش می نماید؛ نتیجه آن در نهایت می شود یک رقم نجومی درخواست در بورس کالا که رقم واقعی آن در واقع تقسیم بر 3 یا 4 یا حتی 6 بوده است.

در واقع 416 هزار تقاضا؛ به احتمال زیاد همان حدود 100 هزار تن بوده که به طور مثال در 4 ضرب شده است. شایسته است که ابتدا فکری به حال این نقاط ضعف پر رنگ و بدیهی بشود؛ تا بعد تازه به مسائل ریشه ای تری پرداخته شود.

قیمت تیرآهن

در حال حاضر و بنا بر شنیده ها و رصد بازار؛ افزایش قیمت تیرآهن و میلگرد نسبت به مرز افزایش قیمت نفت 100 تومانی صبح فراتر رفته؛ به طوری که اکنون در برخی از مبادی این رقم به 200 تومان هم می رسد؛ چه اعلام قیمت ‌ها و چه درخواست ‌ها؛ که البته اگر درخواستی در این قیمت های نجومی متصور شویم؛ همه و همه کاملا هیجانی و احساسی است. به گفته چند تن از فعالان نقاط فروش عنوان شده است که ؛ تقاضا مجددا افول کرده و حیران و سرگردان فقط به نظاره این نوسانات نشسته اند؛ بیشتر تماس ها در حد رد و بدل نمودن اطلاعات قیمت است و ابراز تعجب…

کوتاه از بازار مواد اولیه

در بخش ضایعات فلزی شاهد ادامه روند افزایش قیمت در برخی مبادی به مقدار 50 تا 80 تومان هستیم. در بخش آهن اسفنجی ، قیمت های شنیده شده از بازار بین 1370 تا 1400 تومان است. در بخش شمش نیز قیمت ها از دامنه وسیعتری برخوردار است به طوری که از حداقل 3130 تا 3300 تومان شنیده می شود …. نکته قابل تامل و تعمق بازار پیشی گرفتن نرخ برخی واحدهای تولیدی از قیمت برندهای تاثیر گذار بازار در حوزه های قیمت تیرآهن ، میلگرد و شمش می باشد که این خود جای بررسی بیشتری دارد

رانت حاصل از عرضه های ذوب آهن در بورس کالا هدیه به چه کسی

به گزارش شهر فولاد چند ماهی است که بر اثر مصوبات وزارت صنعت و فشار سازمان حمایت و بورس کالا، ذوب ‌آهن اصفهان محصولات خود را با قیمت غیر واقعی و گاهاً با تفاوت ۱۰۰۰ تومانی با قیمت فروش سایر نوردکاران به فروش می رساند و این امر در حوزه قیمت تیرآهن و میلگرد مشاهده شده است به طوری که تنها در آخرین عرضه های انجام شده در بورس کالا در تاریخ های ۲۵ و ۲۶ تیرماه حدود ۲۰ میلیارد تومان رانت برای خریداران این محصولات ایجاد شد. این رویکرد مدیران ذوب ‌آهن در حالی است که این شرکت با مشکلات عدیده مالی درگیر بوده و طبق اخبار واصله گاهاً حتی برای پرداخت حقوق پرسنل خود نیز مشکل دارد.

با وجود این شرایط روش قیمت گذاری و فروش مدیران ذوب آهن جای تعجب دارد. چرا باید حق سهامداران ذوب نصیب عده ای فرصت طلب گردد که با خرید محصولات این شرکت در بورس کالا و فروش آن در خارج بورس یک شبه سودهای میلیاردی کسب کنند؟

چه کسی جوابگوی حقوق سهامداران و کارگران ذوب خواهد بود؟

چرا مسئولین ذوب آهن برای مذاکره و توضیح شرایط رانتی ایجاد شده در بورس کالا به دلیل کنترل دستوری قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات توسط وزارت صنعت اقدام نمی کنند. قطعا مسئولین وزارتخانه نیز راضی به این امر نیستند.

آیا انفعال در برابر دستورات قیمتی وزارت صنعت و صرفا تمکین کردن از آن ها به بهانه دستوری بودن مصوبات وزارتخانه توجیه مناسبی در برابر سهامداران خواهد بود؟

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0