0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

آغاز هفته ای آرام در بازارهای کالایی

در روزهای جاری مشاهده می کنیم که همه چشم انتظار اثر توزیع دلار پتروشیمی در بازار هستند و معاملات در بازارهای کالایی به شدت کاهش یافته است. همچنین این روند سبب کاهش قیمت محصولات فولادی خصوصا قیمت میلگرد و تیرآهن در نخستین روز هفته جاری گشته است. امیدواریم این وعده مانند بسیاری دیگر از وعده ها توخالی نباشد و موجب بهبود اوضاع و کاهش هرچه بیشتر قیمت روز میلگرد و سایر محصولات فولادی شود. حقیقت ماجرا این است که تورم در بسیاری از بازارها از جمله فولاد از قدرت خرید مردم فراتر رفته است.

نتایج نشست تهران:

این هفته بازار ارز ایران در انتظار اثرات ملموس نشست تهران و بحث حذف دلار در معاملات سه جانبه است. قطعا تا اثر گذاری واقعی و اجرایی شدن این مهم زمان زیادی لازم است. اما بعد روانی این بحث و آمادگی کشورها برای اجرای آن به زودی مشخص خواهد شد.

قطعا اجرای درست و به موقع این طرح برای دو کشور ایران و ترکیه که به دام تحریم آمریکا گرفتار هستند. و تبدیل واحد معاملات بر پایه پولی دو کشور و یا تهاتر با شمش طلا بسیاری از مشکلات و نیازهای طرفین را مرتفع می کند. با توجه به نوع مذاکرات به نظر نمی رسد طرف روسی حامل پیامی از واشنگتن برای ایران باشد.

از طرفی قضیه سرکنسولگری ایران در بصره از یکسو و اتفاقات شهر مشهد و همزمانی آن با نشست تهران و هم چنین ایام ماه محرم نشانگر وجود تلاش کشورهای عربی به خصوص سعودی و جریان وابسته آن ها در عراق برای فشار بر دولت عبادی و بر هم زدن مناسبات دو کشور است.

بر اساس آمار حجم مراودات مالی دو کشور در سال گذشته حدود ۷ میلیارد دلار بود که پیش بینی می شود امسال به رقم ده میلیارد دلار هم برسد. به علاوه مرز زمینی عراق یکی از مسیر های اصلی ورود اسکناس دلار ( و نه حواله ) به کشور است که در شرایط فعلی کمبود اسکناس دلار برای اقتصاد ایران بسیار حائز اهمیت است.

امیدواریم با درایت طرفین آتش این فتنه بین دو کشور شیعه و نفت خیز منطقه هرچه زودتر خاموش شود. فرآیند آماده سازی تدریجی اذهان عمومی در خصوص اعمال برخی اصلاحات در دستورالعمل تنظیم بازار فولاد از بعد عید سعید غدیر …

قیمت میلگرد

تغییر مهره چینی بازار فولاد پس از عید غدیر

با توجه به برخی مهره چینی‌ ها و برخی سیگنال‌ های دریافتی حاکم بر بازار فولاد و قیمت میلگرد کارخانجات و سایر محصولات از بعد از عید غدیر و برخی عقب ‌نشینی ها و تغییر جهت ها؛ به نظر می رسد که مناظره صبح جمعه و در نهایت جمع بندی کلیشه ‌ای و تقریبا از پیش نوشته شده مجری برنامه؛ این برنامه صرفا در راستای آماده سازی اذهان عمومی و در ادامه برخی تصمیمات و تغییرات جدید در خصوص این دستورالعمل بوده است.

بدون شک در روزهای آتی خبرهای بیشتری را در این خصوص خواهیم شنید اما آن چه که روشن است، دولت از مواضع پیشین خود در خصوص عرضه‌ محصولات نهایی با نرخ دلار 4200 تومانی از بعد از عید غدیر عقب ‌نشینی نموده و می بایست منتظر اعلام شرایط جدید و تاثیر این تصمیمات در بازار بر قیمت میلگرد و سایر محصولات باشیم؛ در این میان اما تکلیف 175000 هزار تن شمش فولادی فروخته شده با نرخ دلار 4200 تومانی نیز مبهم است که می بایست روشن شود.

یک مقایسه بین قیمت آهن آلات مختلف در روزهای اخیر

تا این لحظه ثبات قیمت در اکثر مبادی برای قیمت میلگرد و افزایش جزئی در بعضی مبادی مثل ابهر مشاهده شده است.

افزایش قیمت نبشی و ناودانی به مرز ۵ هزار تومان در روز گذشته رسید.

قیمت پروفیل ۲ نیز در محدوده ۶۲۰۰ الی ۶۳۰۰ در روز شنبه در نوسان بود.

قیمت تیرآهن ذوبی همچنان نایاب است.

و بازار همچنان بدون متقاضی می باشد.

دقت کنید پارسال در همین تاریخ سکه تمام بهار حدود یک میلیون و دویست هزار تومان و میانگین قیمت میلگرد حدود ۳ هزار تومان بود.

امروز سکه حدود ۴۶۰۰ و میلگرد حدود ۴۷۰۰ تومان است.

در یک مقایسه سر انگشتی در طول یک سال گذشته قیمت مسکوکات و ارز ۴ برابر یا  ۴۰۰درصد و میانگین قیمت فولاد حدود ۶۰ درصد افزایش یافته است.

در فروردین امسال فعالان بازار فولاد در  مقاله ای از احتمال جا ماندن شدید بازار فولاد از میانگین نرخ تورم هشدار داده بودند که در حال به وقوع پیوستن آن می باشیم.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری