3/5
4رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

احتمال اوج گیری بازار در هفته جاری وجود دارد ؟

طبق آخرین شنیده ها و رصد گزارشات موجود تا این لحظه از کلیه حوزه ‌های زیر مجموعه بازار داخلی فولاد؛ فضا آرام و تغییر قیمت ها نامحسوس و در اکثر مبادی توام با ثبات بوده است. تعداد انگشت شماری از مبادی فروش مقاطع طویل فولادی افزایش قیمت حدود ۱۰ الی ۲۰ تومانی را در محصول پیشنهادی خود لحاظ نموده ‌اند، ولی در کل تغییرات خیلی محسوس  دیده نشد و تقریبا اکثر مبادی با ثبات اعلام قیمت نموده و در حال فعالیت هستند. تنها تغییرات دیده شده در روند کنونی بازار تا این لحظه، کمی افزایش نرخ کف بازار مقاطع طویل فولادی نسبت به روز چهارشنبه بوده است؛ به طور مثال کف قیمت روز میلگرد آجدار در روز چهارشنبه هفته گذشته در دامنه ۴۰۵۰ تا ۴۱۰۰ تومان ( با احتساب مالیات ارزش افزوده ) در یک روند کاهشی دیده شد که متعاقب آن در روز پنج شنبه تغییر روند داد؛ در همین حال  برخی شنیده ها حاکی از این موضوع است که در اوایل شروع کاری این روز و در نرخ کف بازار؛ فروش برخی از مبادی در نرخ کف نسبتا مطلوب بوده است؛ امروز اما با ارتقاء حدودا ۱۰۰ تومانی کانال قیمتی نرخ کف بازار که اواخر روز پنجشنبه هفته گذشته به وقوع پیوست؛ به دامنه قیمتی ۴۱۵۰ الی ۴۲۰۰ تومان، در خصوص کف نرخ بازار میلگرد آجدار رسیدیم؛ در ادامه آدرس‌های دریافتی نسبت به روز پنجشنبه کم رنگ تر گزارش شده که علت اصلی آن هم ضعف قابل توجه تقاضای مصرفی در نقاط انتهایی فروش یا انبارهای در ارتباط با مصرف‌کنندگان گزارش شده است.

تحلیل بازار آهن

در اصل فضای حاکم بر بازار کنونی فولاد کشور به هیچ عنوان مستعد سفته بازی و نوسان گیری نبوده و از همین رو انبارها میل چندانی به انباشت مازاد بر خروجی های خود ندارند، که این سیاست متاثر از همین ضعف مشهود تقاضای مصرفی از یک سو و از سوی دیگر بازگشت نسبی اعتماد به بانک مرکزی در جهت حفظ ثبات نسبی ارز صرافی دیده می شود؛ به این عوامل اگر تجربیات متعدد کسب شده متاثر از متقبل شدن ضرر و زیان های متوالی طی سال جاری در بین سفته بازان و همچنین انبارداران یا همان آهن فروشان را هم اضافه کنیم؛ هر گونه انگیزه خیزش مجدد و هیجانی در این بازار برای خرید مازاد بر خروجی معمول آن ها، با توجه به عوامل عنوان شده دور از انتظار دیده می شود.

آخرین شنیده های بازار میلگرد آجدار تا این لحظه با توجه به تکمیل تقریبی جدول شاخص متوسط نرخ روز شنبه بازار میلگرد آجدار از مبادی مختلف فروش؛ حول و حوش ۴۲۷۰ تومان ( با احتساب مالیات ارزش افزوده ) رصد شد که نسبت به روز پنج شنبه هفته گذشته، افزایش متوسط حدود ۱۰ الی ۱۵ تومانی دیده می شود.

وضعیت نسبتا سبز تولیدکنندگان حوزه ناودانی و نبشی نسبت به تولیدکنندگان میلگرد آجدار

روز شنبه روند افزایش نرخ در بازار مقاطع طویل فولادی در حوزه قیمت ناودانی و نبشی ، مشهود تر از سایر حوزه های این بازار دیده می شد، چرا که اولا در حوزه تولید ناودانی و نبشی در کشور، عملا تولیدکنندگان بزرگ عرضه کننده در بورس کالا در حوزه تولید این نوع محصول مشارکت ندارند یا تولید آن ها بسیار ناچیز است؛ لذا از سیاست های کنترلی بازار عرضه توسط دولت تا حدودی مصون ماندند؛ دوم این که تعدد مبادی عرضه کننده این نوع محصول در کشور به نسبت میلگرد آجدار به مراتب کمتر است، همچنین در خلال روند کاهشی محصولات مقاطع طویل فولادی طی دو ماه گذشته؛ حوزه ناودانی و نبشی به سبب برخورداری از همین امتیاز، توانست اختلاف حدودا ۳۰۰ الی ۴۰۰ تومانی خود با نرخ کف بازار میلگرد آجدار را حفظ نموده و بالاتر از آن بایستد. نبشی شکفته مشهد و مجتمع فولاد البرز غرب روز شنبه فروش نداشتند، ناب تبریز هم که با ثبات شروع به کار نموده بود، ظاهرا فروش خود را متوقف نموده است. فولاد تهران با افزایش ۵۰ تومانی ابتدای روز فروش را بازگشایی نمود و در ادامه متوقف شد. آریان فولاد هم که با افزایش ۵۰ تومانی شروع کرده بود، با مساعد دیده شدن اوضاع، مجددا تا افزایش ۱۰۰ الی ۱۵۰ تومانی نسبت به  پنج شنبه هفته گذشته پیش رفت.

شنیده های بازار قوطی و پروفیل هم به صورت جسته و گریخته حکایت از تغییرات نامحسوس و در کل وضعیت توام با ثبات در اکثر مبادی این حوزه بوده است. شنیده ها از نرخ موثر و کاربردی بین ۶۱۰۰ تا ۶۲۰۰ تومان، در خصوص محصول بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلی متر، به نظر می رسد که روز شنبه هم، به قوت خود باقی مانده است.

گزارش مختصری از سمت و سوی بازار

آخر وقت پنجشنبه هفته گذشته، تقاضا برای تامین برخی کم و کسری ها از سوی برخی از آهن فروشان صاحب انبار، و همچنین مراجعه برخی از آدرس های پروژه ای به جهت خرید؛ در نرخ کف بازار؛ نسبتا مطلوب شنیده شد، روز شنبه اما اوضاع به مراتب آرام تر از روز پنجشنبه رصد گردید؛ با این حال متاثر از فضای نسبتا ملتهب بازار حاشیه ارز و همچنین افزایش پلکانی نرخ ارز صرافی بانک مرکزی؛ تعدادی از مبادی فولادی نسبت به افزایش نرخ محصولات پیشنهادی خود دست به کار شدند، احتمال این که این التهابات برای روزهای بعد هم ادامه داشته باشد وجود دارد، چرا که روز یک شنبه آخرین روز ضرب الاجل ایران به اروپاست و پس از آن نسبت به افزایش سطح غنی سازی دلخواه خود اقدام خواهد کرد که این موضوع با ترس و پیرو آن خط و نشان هایی از سمت اروپا توام گردیده است.

به گمان ما با توجه به مسلط دیده شدن بانک مرکزی بر کنترل بازار حاشیه ارز؛ و عملکرد موفق آن طی چند ماه گذشته در خصوص بروز چنین تنش هایی؛ به احتمال زیاد از اواسط هفته جاری؛ مجددا شاهد مستولی شدن صرافی ملی بر شرایط التهابی بازار ارز؛ و متعاقب آن بازگشت آرامش به این بازار و  اکثر بازارهای کالایی به صورت سلسله مراتبی و خودکار باشیم.

3/5
4رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0