0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

سخنرانی دیروز تاثیری بر بازار آهن آلات خواهد داشت؟

دوشنبه شب وزیر امور خارجه آمریکا سخنرانی تندی را بر علیه ایران داشت و این امر سبب نگرانی برخی از فعالان بازار فولاد از تاثیر این سخنان در روزهای آتی بر قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل قوطی، نبشی ناودانی تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات گشته است.

تحلیل گران اظهارات متفاوتی در خصوص تاثیر این سخنرانی بر اقتصاد ایران و بازارهای کالایی داشته اند که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

سخنرانی ۲۵ دقیقه دیشب پومپئو چیزی نبود از مجموعه توهین ها و اتهامات قبلی به ایران. به قول یک  مسئول اروپایی ترامپ می خواهد لکه های سیاه یوز ایرانی را پاک کرده و آن را تبدیل به گوسفند کند و این غیر ممکن است…

بعید به نظر می رسد هیچ ایرانی از هر قشر مسلکی و با هر عقیده ای چه موافقین نظام و چه مخالفانش حاضر باشند شرایط دوازده گانه دوشنبه را قبول کنند.

شرایطی که ایران را عروسک دست آمریکا خواهد کرد

با ورود به شرایط جدید می توان دریافت که دولت آمریکا ستون های اقتصاد ایران را هدف گرفته و تمرکز خود را بر صدور نفت ایران و بازگشت پول حاصل از نفت قرار داده است. با این حال به درستی نمی توان گفت که تاثیر آن بر بازار فولاد و قیمت پروفیل قوطی و تیرآهن و سایر محصولات در دراز مدت چه خواهد بود؟

این که توسل ایران به اروپا برای دور زدن تحریم های نفتی چقدر موثر است خواب خوشی است که شاید تعبیر نشود.

برخی از فعالان بازار بیان کرده اند که با سخت تر شدن شرایط تحریم و محدود شدن دایره مبادلات ارزی ایران به غیر از نفت کلیه صادرات ایران از جمله فولاد و قیمت تیرآهن و میلگرد و قیمت پروفیل قوطی و سایر محصولات نیز متاثر خواهد شد.

هر چند که فولاد خوزستان در هفته جاری بدون ذکر منبع و نوع محصولات خبر عقد قراردادهای سنگین صادرات می دهد  اما به واقع در چند ماه آینده بسیاری از تولید کنندگان بخش دولتی و خصوصی با مشکل بازگشت ارز حاصل از صادرات مواجه خواهند شد.

اقدام عجیب دو کارخانه دولتی در جهت خلاف بازار

این که در بازار پر رونق دیروز دو کارخانه مهم دولتی تولید میلگرد اقدام به کاهش قیمت میلگرد می کنند را می توان به دوگونه تعبیر کرد:

اول: این کاهش به معنای اولین مرحله تاثیر معنا دار تحریم بر بازار فولاد دانست.

دوم: عزم دولت بر کنترل بازار فولاد

به هر حال در سه ماه آینده خواه یا ناخواه شاهد شرایط به مراتب سخت تر در اقتصاد ایران و بازار فولاد و قیمت پروفیل قوطی و تیرآهن و میلگرد به عنوان تابعی از اقتصاد خواهیم بود.

قیمت پروفیل اصفهان

وظیفه فعالان بازار در شرایط حساس کنونی بازار فولاد چیست؟

همان طور که در چهارشنبه دو هفته قبل و هم زمان با اعلام تصمیم ترامپ در مورد برجام بسیاری از دوستان و همکاران فولادی با تشخیص درست و راه انداختن کمپین ها و هشتک های نه به گرانی، موفق به کنترل بازار شدند

این بار هم حضور همه دوستان و همکاران و راهنمایی بزرگان و صاحب نظران بازار فولاد برای درک بهتر شرایط و اتخاذ تصمیم منطقی در شرایط موجود بهترین گزینه است.

به نظر می رسد بزرگترین افت فعلی بازار فولاد عکس العمل های سطحی دفاعی و احساسی کارخانجات خصوصی تولید کننده و ایجاد جو آشوب و تلاطم قیمت میلگرد و تیرآهن و قیمت پروفیل قوطی و سایر محصولات است.

مردم در سال های اخیر به خوبی ثابت کرده اند که در مواقع سخت که پای عرق ملی و ایران عزیز در وسط باشد از هیچ کمکی دریغ نخواهند کرد. نمونه آن هم حرکت دو هفته پیش مردم یا زلزله سال گذشته کرمانشاه است.

امید به بهبود بازار فولاد در روزهای آتی

خلاصه کلام این که همه ما سرنشین یک کشتی هستیم. روز های سختی در پیش روست. بیایید به خود و هم وطنان خود رحم کنیم و آتش بیار این معرکه نشویم.

هرگونه فرصت طلبی و منفعت شخصی میخی است بر پیکره نحیف کشتی اقتصاد. با این حال قضاوت درباره اثرات سخنرانی دوشنبه پومپئو بر اقتصاد ایران را به روزهای آینده و بررسی بیشتر موکول می کنیم.

قطعا چهل سال است از این قبیل تهدیدها بسیار دیده و شنیده ایم و گوشمان از این یاوه گویی ها پر است. قطعا امروز و فردا مقامات کشورمان در مورد این قضیه واکنش نشان خواهند داد.

اما آن چه از سخنان روز دوشنبه دستگیرمان شد یک مطلب است یا جنگ و یا تسلیم… یا کنار گذاشتن همه چیز از هسته ای و موشکی بگیر تا لبنان و سوریه و یا فشار بیشتر. امید است در روزهای آتی شاهد بهبود در بازارهای کالایی از جمله بازار فولاد کشور باشیم.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0