0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

مروری بر قیمت میلگرد آخرین هفته خرداد ماه

قیمت میلگرد برای سایزهای 32-8 میلی متر در نخستین روز هفته گذشته به میزان 30147 ریال اعلام گردید. روند افزایشی قیمت این محصول تا روزهای میانی هفته گذشته ادامه داشت. در روزهای میانی هفته گذشته همزمان با روند صعودی نرخ شمش در بازار و رسیدن آن به 25740 ریال قیمت میلگرد نیز با شتاب بیشتری شروع به افزایش کرد. قیمت این محصول تا روز چهارشنبه به همین ترتیب به روند افزایشی خود ادامه داد.

در آخرین روز هفته گذشته نیز تعدادی از کارخانجات قیمت محصول پیشنهادی خود را به میزان صد تومان به ازای هر کیلو افزایش دادند. یکی از سیگنال های موجود که در روزهای میانی هفته سبب امیدواری بازار فولاد گردید قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان پیشنهادی در بازار بورس روز سه شنبه بود که به میزان 27500 ریال عرضه گردید.

قیمت تیرآهن پیشنهادی در بورس کالا نیز برای اندازه های 18-14 به میزان 29000 ریال اعلام گردید ولی با نرخ 30119 ریال معامله گردید. این در حالی است که قیمت تیرآهن در بازار داخلی کشور در روز شنبه به طور متوسط به میزان 31717 ریال بوده و در روزهای پایانی هفته به نرخ 32667 ریال افزایش یافت.

قیمت ناودانی و نبشی نیز همچون سایر مقاطع روند افزایشی را در پیش گرفت. در خصوص حوزه نبشی ناودانی در نخستین روز هفته گذشته نرخ این محصولات به میزان 1200 ریال افزایش یافت ولی تا روز دوشنبه اندکی بازار در این حوزه به آرامش رسید.

قیمت میلگرد

افزایش قیمت محصولات فولادی برخلاف کاهش فروش کارخانجات

از روز سه شنبه مجددا قیمت ها روند افزایشی را در پیش گرفت و به میزان 900 ریال افزایش یافت و در روز چهارشنبه افزایش قیمت نبشی ناودانی به طور تقریبی به میزان 1400 ریال به ازای هر کیلو ثبت گردید. این در حالی است که در روز پنج شنبه هفته گذشته روند بازار اندکی مورد ابهام خریداران قرار گرفت و از میزان تقاضا برای خرید محصولات فولادی کاسته شد.

برخلاف اینکه طی هفته گذشته شاهد روند افزایشی قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی در بازار داخلی بودیم میزان فروش کارخانجات چندان بالا نبوده و این امر نشان دهنده این است که افزایش قیمت ناشی از افزایش میزان تقاضا نمی باشد بلکه ناشی از روند افزایشی نرخ شمش می باشد.

همان طور که می دانیم طی هفته های گذشته و به دنبال اعتصابات کامیون داران و تعطیلی بازار فولاد انبارها حدودا خالی بوده و میزان عرضه کاهش یافته بود. به جبران کاهش میزان معاملات طی هفته های قبل در هفته گذشته و خصوصا در اوایل هفته میزان معاملات افزایش یافته و همین امر یکی از دلایل روند صعودی قیمت میلگرد و سایر محصولات طی هفته گذشته و در اوایل هفته به شمار می رفت ولی عامل اصلی همان روند صعودی نرخ شمش شناخته شده است.

به گفته منابع خبری روند صعودی قیمت ها در هفته جاری ادامه نخواهد داشت زیرا تعداد زیادی از خریدهای پیش از تعطیلات با قیمت 27000 ریال صورت گرفت و به علت التهابات بازار ناشی از اعتصابات بازار حمل نشده بود تعدادی از خریدهای صورت گرفته پیش از تعطیلات در حال حاضر در انبار موجود می باشد و بازار زمانی را برای وفق دادن خود با قیمت های جدید نیاز خواهد داشت.

قیمت میلگرد اصفهان

افزایش موجودی به کاهش قیمت میلگرد هفته جاری کمک خواهد کرد؟

بنابراین تا زمانی که انبارها به طور کامل تخلیه نشود قیمت ها نیز در بازار دوام نخواهد داشت. در حال حاضر اکثر خریداران احتیاط کرده و تا به تعادل رسیدن قیمت ها صبر خواهند کرد. با در نظر گرفتن نرخ پایه شمش به میزان 25740 ریال قیمت پایه برای میلگرد در محدوده 2874 بوده و نباید بالاتر رود.

با احتساب مالیات بر ارزش افزوده قیمت میلگرد در محدوده 31000-31500 ریال به ازای هر کیلو باقی خواهد ماند. با این حال نکته ای که بیان آن در بازار کنونی فولاد ضروری است این است که تعیین روند قیمت مقاطع فولادی در حال حاضر به دست تقاضا نبوده بلکه به انتظار مصرف کننده بستگی خواهد داشت. باید دید در روزهای آتی خریداران میلگرد را با نرخ کنونی خریداری خواهند کرد؟

برخی فعالان بازار اعتقاد دارند که هیجانات کنونی بازار گذرا بوده و قیمت میلگرد در هفته جاری روند نزولی را در پیش خواهد گرفت. ذکر این نکته ضروری است که برخی از تولیدکنندگان با قیمت های پایینی محصولات خود را به فروش رسانده اند ولی هنوز آن ها را تحویل مشتری نداده اند.

خریداران این کالاها در هفته جاری از سود زیادی بهره خواهند برد. پس از این که تجار این کالاها را وارد بازار کنند شاهد ایجاد التهابات مجدد در بازار فولاد خواهیم بود. این امر منجر به کاهش قیمت میلگرد و سایر محصولات در بازار داخلی طی هفته جاری خواهد شد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0