0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بازار فولاد در روزهای نخست آذر ماه

معمولا در روزهای ابتدایی دوستان اکثرا به تسویه بدهی های اول برج خود مشغولند و با توجه به تعطیلی روز یک شنبه ؛ روز شنبه هم عملا با یک روز نیمه تعطیل مواجه بودیم. احتمالا از روز دوشنبه؛ با چهره واقعی بازار در آذر ماه مواجه خواهیم بود و قطعا میزان تقاضا در هفته آینده به مراتب بهتر از شنبه خواهد بود. آنچه در روز شنبه شاهد آن بودیم تقرب قیمت میلگرد های گران به کانال ۴۲۰۰ تومان بود. با شرایط فعلی و فروش شمش با قیمت های رقابتی هفته گذشته (در حدود ۳۷۰۰ تومان) در بورس کالا و در نظر گرفتن حداقل یازده درصد هزینه نورد ، بعید به نظر می رسد که قیمت میلگرد (در سایزهای جور ۱۰ الی ۲۰ ) از کانال ۴۱۰۰ تومان عقب نشینی کند. به طور کلی معاملات تقریبا متوقف و با غیبت قابل توجه بسیاری از فعالان بازار در روز شنبه؛ شرایط بازار بیشتر شبیه روز جمعه بود.

از لحاظ سمت و سوی قیمت های بازار بنا بر شنیده ها

در حوزه مقاطع طویل فولادی تقریبا ثبات توام با کاهش نامحسوس قیمت ها و افزایش تخفیفات در برخی از مبادی مشاهده شد. در حوزه قیمت قوطی و پروفیل نیز بنا بر شنیده ‌ها تا این لحظه، معاملات کم رمق توام با ادامه کاهش قیمت ها در برخی از مبادی این حوزه و نرخ موثر شنیده شده محصول بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلی متر بیشتر در محدوده ۶۱۰۰ تا ۶۲۵۰ تومان به ازای هر کیلو شنیده شد.

همان طور که قبلا عرض کرده ایم با ادامه روند کاهش قیمت دلار و افزایش قیمت ریال، قیمت های صادراتی فولاد ایران برای دو مرز عراق و افغانستان غیر رقابتی شده و کار برای صادرکنندگان سخت و سخت تر خواهد شد.

آمار حکایت از مصرف ناچیز و تقریبا صفر فولاد در بیشتر استان ها و به خصوص استان های مرکزی از جمله استان اصفهان دارد ( با کسب استعلام از شهرداری مناطق و نظام مهندسی منطقه خود به وضع نابسامان ساخت و ساز پی می برید.) تنها در برخی استان های شمالی و برخی مناطق تهران این قاعده مستثنی است.

هر چند هیچ کس موافق افزایش نرخ ارز نیست اما در صورت ادامه روند فعلی و فشار بر بازار ارز، روزهای سخت رکود در پیش رو است. هرچند که هر سال به طور سنتی با ورود به دی ماه با حجم بیشتری از تقاضا مواجه هستیم اما حجم این تقاضا با حجم تولید فولاد داخلی قابل قیاس نیست.

قیمت میلگرد

بررسی بازارهای کالایی خارج از فولاد

 • دلار نقدی تهران: ۱۲.۶۰۰
 • سکه : ۴.۰۱۰.۰۰۰
 • آبشده : ۱.۵۸۸.۰۰۰

به نظر می رسد که بازارهای طلا؛ سکه و دلار حاشیه بازار؛ کاملا تحت کنترل عوامل نظارتی بازار قرار گرفته باشد؛ به طوری که دیده شد، علی رغم تلاش برخی بازارسازان برای برخی نوسان گیری ها در اواخر هفته گذشته؛ این هفته این بازارها با کاهشی ملایم همراه بود و به طوری که شنیده شد دلار ۱۳۵۰۰ تومانی حاشیه بازار اواخر هفته گذشته طی هفته جاری با کاهش تدریجی؛ امروز به مرز ۱۳۰۰۰ تومان تنزل پیدا کرده است؛ مظنه طلای داخلی هم نتوانست اوج ۱،۶۸۰،۰۰۰ تومانی خود را حفظ نماید و با کاهش تدریجی امروز روی ۱،۶۲۰،۰۰۰ تومان شنیده می شود؛ سکه هم علی رغم لمس ۴،۴۰۰،۰۰۰ تومانی؛ مجددا با افت تدریجی امروز در مرز ۴ میلیون تومان شنیده می شود.

در بازار خودرو چه گذشت ؟

بازار خودرو اما همچنان بلاتکلیف و سرگردان است؛ از یک سو لابی قدرتمند و انحصاری خودروسازان داخلی تمام قد عزم خود را برای افزایش قیمت ها جزم کرده و با تلاش ها و لابی هایی که صورت دادند ابتدا شورای رقابت را به عنوان بزرگ ترین مانع از سر راه خود حذف کردند؛ در گام بعدی با اهرم شورای حمایت مصوبه ای را تنظیم و به وزرات صمت برای تصویب و شلیک نهایی تسلیم نمودند؛ در نهایت موضع وزرات صمت فعلا سکوت و تامل بوده است؛ از سوی دیگر به نظر می رسد که سیاست اتخاذی خودروسازان داخلی تا زمانی که خواسته آن ها محقق نشود؛ عرضه قطره چکانی در بازار و انتظار برای اصلاح قیمت ها باشد.

بدون شک اختلاف قیمت های مصوب فعلی با قیمت های حاشیه بازار خیلی زیاد و نرخ های فعلی برای خودروساز ناعادلانه و شدیدا برای بازار دلالی و واسطه‌ گری رانت خیز است، اما…

این نمی بایست دستاویزی شود برای تحمیل خودرو با نرخ ۵ درصد زیر نرخ حاشیه بازار به مصرف ‌کنندگان نهایی که در صورت تحقق این خواسته خودروسازان؛ عواقب پذیرش رسمی این افزایش قیمت های تقریبا دو برابری توسط وزارت صمت غیر قابل پیش بینی و چالش برانگیز خواهد بود؛ و از همین روی است که شاهد هستیم وزارت صمت در تایید نهایی این خواسته فعلا در فاز تردید و ارزیابی قرار گرفته است.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری