0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بررسی سناریوی قمار فولادی ها

به گفته گزارشگر فولاد شنبه و مقارن با اولین روز از شروع کاری هفته جاری؛ شاهد شروع مجددا افزایش قیمت ها در اکثر حوزه‌ های  فولادی، از جمله حوزه مقاطع طویل فولادی و قیمت میلگرد آجدار و قیمت تیرآهن بودیم. افزایش قیمت میلگرد آجدار نسبت به روز چهارشنبه بنا بر آخرین رصدهای صورت گرفته بین 30 تا 200 تومان ادامه پیدا کرد به طوری که نهایتا در اکثر مبادی شاهد توقف فروش بودیم؛ متوسط افزایش قیمت تیرآهن و میلگرد حدود 70 تومان به ازای هر کیلو تا قبل از توقف فروش ها رصد شد. جنس این افزایش قیمت برای میلگرد و قیمت تیرآهن و سایر محصولات اما به سبب وضعیت فرسایشی آن مدتی است که متفاوت تر از قبل دیده می شود؛ رفتار نا متعادل و نا متعارف این روزهای بازار توام با تغییرات گاها چکشی و نوسانات پرشی تغییر قیمت تیرآهن و میلگرد؛ موجب افزایش بیش از پیش نارضایتی ها و پرخاشگری ها در غالب بدنه بازار گریده است؛ به طوری که دیروز این ناهنجاری ها در اوج خود دیده شد.

تبعات تداوم هرج و مرج در بازار فولاد

برای درک تنش موجود در بازار تنها چند تماس تلفنی کافی است تا به عمق فاجعه ای که در حال رخ دادن است؛ پی برده شود. این وضعیت در واقع همان شبیه سازی کارزار قمار در سطح وسیع جامعه فولادی است؛  بازی که به سبب صدمات جبران ناپذیر آن، حتی دین مبین اسلام هم ورود در این بازی را حرام و افراد را از آن بر حذر داشته است؛ رخدادی که گروهی می برند و گروهی می بازند.

گروهی یک شبه ره صد ساله را طی می کنند و گروهی سرمایه یک عمر فعالیت شرافتمندانه خود را از کف می دهند به طوری که یک عمر سرمایه ای که ذره ذره جمع شده است، یک شبه تحلیل می رود؛ گذشته از صدمات مالی؛ این پروسه روابط اجتماعی را هم دچار خسران و چالش های جدی می نماید؛ به طوری که حتی ممکن است برادر را با برادر دشمن سازد.

در هر صورت، اگر برای سامان دهی وضعیت موجود فکری نشود؛ با ادامه این هرج و مرج ها؛ فساد گسترش پیدا خواهد کرد و تبعات این فساد ممکن است جبران ناپذیر باشد. همچنین باید در انتظار افزایش شدید قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات فولادی نیز باشیم.

قیمت تیرآهن

این وضعیت بطور حتم قربانی دارد…

این دو نرخی شدن بازار به همین جا ختم به خیر نخواهد شد. تفاوت نرخ حداقل 400 تومانی بازار و بورس؛ در آینده ای نه چندان دور گریبان عده ای را خواهد گرفت و قطعا عده ای تر و خشک با هم خواهند سوخت.  با دقت هر چه بیشتر مراقب فعالیت های خرید باشید تا مبادا در جمع قربانیان احتمالی این فرایند قرار گرفته شوید. موضوع واردات موبایل با دلار 4200 تومانی و فروش آن با دلار 8000 تومانی  و فرجام اینکار هنوز در اذهان باقی است…  پرونده اینها هنوز بسته نشده است…

 دلار سکه هم اکنون 10380 تومان است /سکه 4 میلیونی نزدیک است.

بازار سکه و دلار نیز در روزهای جاری تاثیر زیادی در بازار فولاد و قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات فولادی داشته است. در ادامه تحلیل سکه طلا باید گفت که سکه طرح جدید  در آخر هفته در سطح قیمتی بسیار حساسی قرار گرفته است  و با توجه به اینکه سکه در پنجشنبه 28 تیر ماه 97 به سقف قیمتی قبلی خود رسید  و لحظه ای قیمت 3 میلیون تومان را لمس کرد احتمال سقف شکنی  سکه با هدف 4 میلیون تومان در دسترس است. اما موانعی هم در این راه دارد که به آن می پردازیم

تحلیل ارایه شده در هفته های قبل پابرجاست و فقط زمان سقف شکنی سکه محل سوال است که آیا در هفته آتی سقف قبلی 3 میلیون تومان می شکند یا هنوز سکه  انرژی لازم برای  سقف شکنی و حرکت به سمت قیمت سکه 4 میلیونی به یک یا دو هفته زمان نیاز دارد ؟

سکه بار اول که در 7 تیر ماه 97 به قیمت 3 میلیون تومان رسید، انس جهانی طلا و قیمت دلار (9500) بالاتر از قیمت دلار 28 تیر (8200) بود. هر سکه در آن زمان 298 دلار  ارزش طلا داشت ولی امروز 288 دلار می ارزد . یعنی واگرایی قیمت سکه  و دلار 28 تیر بسیار زیاد شده است به طوری که باعث حباب قیمتی 600  هزار تومانی در سکه شده است  و همین کمی احتمال سقف شکنی قبلی را دچار تردید می کند.

زیرا دلار و سکه همبستگی بسیار بالایی دارند و عدم همراهی طلا با افزایش روز گذشته قیمت سکه تامل بر انگیز است و نشان دهنده آن است که بازیگرانی قدرتمند خارج از روال بازار دارند قیمت سکه طلا را بالا می برند و برای این کار هم بسیار عجول هستند و فرصت همراهی به دلار را نمی دهند.

قیمت طلا و سکه

برای بررسی بهتر سکه طلا ، بهتر است تحلیل تکنیکال سکه نقدی و سکه آتی دی را هم ببینیم

پس از پیش بینی قبلی مبنی بر کاهش موقتی قیمت سکه، سکه از 3030 تا 2600 کاهش یافت و با برخورد به خط روند صعودی آنگ صعودش را شروع کرد. هم اکنون در آستان سقف قبلی 3030 است و کمی زیر آن 2990 قیمت بسته شده است . برای سقف شکنی باید با قدرت سقف قبلی قیمت در 3030 شکسته شود و چند روز بالای آن تثبیت شود.

پس از شکست قیمت 3030 ، سکه به اندازه ارتفاع مثلثی که ترسیم شده رشد می کند و به محدوده 4 میلیون تا 41000 خواهد رسید. کسانی که سکه نقدی می خرند برای حفظ ارزش پولشان بهترین زمان قیمت 2600 تا 2700 بود. اما بازار همیشه فرصت ورود خواهد داد. باید منتظر ماند که سکه یا سقف قبلی را بشکند و بالای آن تثبیت شود و پس از پولبک به قیمت 3 میلیون وارد معامله شوند یا پس از عدم توان سقف شکنی در محدوده خط روند مورب صعودی ( 2700-2800) وارد معامله خرید شوند. اما هر چه کنند بهتر از آن است که ریال که هر روز ضعیف تر می شود را نگه دارند.

سکه آتی دی که همبستگی بالایی با قیمت سکه نقدی دارد نیز در زیر بررسی شده است. بازیگران آتی دی حتی از بازیگران سکه نقدی نیز قدرتمندتر و عجول ترند تا سریعا سقف قبلی 3600 را بشکنند و به اندازه ارتفاع مثلث رشد کنند و به قیمت 4.6 تا 4.8 میلیون تومان برسد.

معامله حرفه ای در این مواقع صبر می کنند یا قیمت از سقف قیمت 3600 عبور کند و بالای آن تثبیت شود و پس از پولبک به این قیمت وارد خرید شوند یا در صورت عدم عبور از سقف قبلی منتطر می مانند که دوباره به خط روند مورب صعودی قیمت برخورد کند و در حوالی قیمت 3300 تا 3400 وارد معامله شوند. در نهایت باید بدانیم که نوسانات قیمت سکه و دلار بر بازار فولاد و قیمت تیرآهن و میلگرد تاثیرگذار خواهد بود.

پی نوشت : فرمول قيمت سكه تمام از طريق انس جهاني:  0.2353×قيمت يك دلار×قيمت يك انس طلا= قيمت يك عدد سكه تمام

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری