0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

گزارش میدانی بازار فولاد هفته دوم اسفند 97

افق فولاد در سال ۹۸ گنگ و مبهم است. تورم اولین شاخصه همه بازارها از جمله بازار آهن آلات در سال جدید است که گریزی از آن نیست اما نکته مهم تلاش ۲۴ ساعته تیم ترامپ و متحدانش در جهت توقف صادرات نفت و دیگر کالاها (از جمله فولاد) ایران در اردیبهشت ماه در صورت عدم تمدید معافیت ها است که  بازار فولاد و کلیه بازارهای صادراتی را هم متاثر خواهد کرد. هفته گذشته شاهد یک هفته سرد و کم رمق همراه با حداقل تقاضا در ماه پایانی سال در بازار آهن آلات بودیم. البته شرایط کنونی بازار آن هم در ماه پایانی سال (که همیشه با پیک تقاضا همراه بوده است) عجیب و کم سابقه است. بخشی از این ماجرا به هجوم زود هنگام تقاضا و موج نقدینگی در بهمن، به سبب نوسانات ارزی ماه گذشته و کاهش نوسانات در اسفند باز می گردد و عامل دوم آزاد سازی بخش زیادی از محصولات ذوبی تحویل اسفند، که بازار مقاطع را به شدت تحت تاثیر قرار داده است (که در ماه گذشته بارها نسبت به آن و حجم آزادی محصولات ذوبی در این ماه هشدار داده بودیم)

شواهد و قرائن حاکی از قراردادهای صادراتی خوب ذوب آهن، منتهی فروردین و اردیبهشت سال ۹۸ است که احتمالا بر حجم فروش داخلی این شرکت (به عنوان قطب تعیین کننده سمت و سوی بازار و قیمت در داخل) در سال جدید موثر خواهد بود. قطع یقین در چند روز باقی مانده تا انتهای سال نوسانات به حداقل خواهد رسید.

خرید میلگرد

مروری بر بازار میلگرد هفته گذشته

روز شنبه مورخ یازدهم اسفند ماه؛ قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی بنا بر آخرین شنیده‌ های بازار، با یک حرکت رفت و برگشتی افزایش تخفیفات یا کاهش قیمت ها در برخی از مبادی این حوزه همراه بود که در نهایت نسبت به روز گذشته توام با کاهش حدودا ۳۰ تومانی در شاخص میانگین کل دیده شد. شاخص متوسط نرخ شمش فولادی نیز حدود ۴۲۲۵ تومان به ازای هر کیلوگرم توام با مالیات ارزش افزوده رصد شد که نسبت به روز پنجشبه هفته گذشته صرف نظر از یک کاهش جزئی که متاثر از کاهش مبادی قزوین و تهران بوده؛ تقریبا در بقیه مبادی ثابت بوده است.

با توجه به تکمیل تقریبی جدول شاخص متوسط نرخ میلگرد آجدار در بازار داخلی بنا بر برخی شنیده ها در روز یک شنبه، شاخص متوسط نرخ این حوزه با احتساب مالیات ارزش افزوده، با یک رفت و برگشت حدودا ۲۰ الی ۳۰ تومانی طی روزهای پنجشنبه هفته گذشته و دیروز؛ به شاخص روز چهارشنبه هفته گذشته بازگشت. شاخص متوسط نرخ شمش فولادی نیز حدود ۴۱۹۵ تومان به ازای هر کیلوگرم توام با مالیات ارزش افزوده رصد شد که نسبت به روز گذشته، به طور متوسط حدود ۳۰ تومان کاهش دیده شد.

کاهش پی در پی دلار صرافی ملی و بازگشت به کانال ۱۲ هزار تومانی و بار روانی انتشار خبر ورود دولت در کنترل بازار داخلی فولاد، در دومین روز هفته بازار آهن آلات را در سکوت معنی دار فعالان این حوزه فرو برد. در روز دوشنبه مورخ سیزده اسفند ماه نیز؛ قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی بنا بر آخرین شنیده‌ های بازار، نسبت به روز گذشته توام با کاهش میانگین و حدودی ۹۵- تومانی در شاخص کل دیده شد.

شاخص متوسط نرخ شمش فولادی نیز حدود ۴۱۲۵ تومان به ازای هر کیلوگرم توام با مالیات ارزش افزوده رصد شد که نسبت به روز گذشته، به طور متوسط حدود ۷۰ تومان کاهش دیده شد. میانگین شاخص کل روز سه شنبه در بازار داخلی میلگرد آجدار خارج از بورس کالا با احتساب مالیات ارزش افزوده حدود ۴۷۷۵ تومان به ازای هر کیلو مشاهده شد. شاخص میانگین نرخ میلگرد آجدار در بازار داخلی بنا بر آخرین شنیده‌ های بازار، نسبت به روز گذشته صرف نظر از برخی نوسانات جزئی تقریبا ثابت دیده شد.

روز چهارشنبه پانزدهم اسفند ماه؛ شاخص میانگین نرخ میلگرد آجدار در بازار داخلی آهن آلات با رقم حدودی ۴۷۶۰ تومان به ازای هر کیلو ( توام با مالیات بر ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده ‌های بازار، نسبت به روز گذشته حدود ۲۰ تومان کاهش داشت.  در خصوص برخی از بنکداران با پیشنهاد شنیده شده نرخ های کف و سقف متفاوت؛ میانگین شنیده‌ ها لحاظ شد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری