0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

انتظار تعدیل بیشتر و ثبات در نرخ محصول نهایی در بازار داخلی در سال ۱۳۹۹

بالاخره پس از کش و قوس های فراوان؛ عرضه های شمش با نرخ پایه جدید به میدان بورس قدم خواهند گذاشت؛ رقمی حدود کیلویی ۱۰۰۰ تومان افزایش و این یعنی اینکه ظاهرا مصوبه جدید تنظیم بازار عملا اجرایی شده است.

البته همان طور که پیش ‌تر دیدیم؛ میانگین نرخ رقابتی شمش معامله شده در بورس کالا طی دو هفته گذشته، که مورد تایید ناظر بورس کالا قرار گرفت؛ حدود ۴۵۸۰ تومان بود که حدود حداقل ۱۰ درصد بالاتر از نرخ پایه جدید ۴۰۵۰ تومانی فعلی دیده می شود، که این موضوع نشان دهنده این مهم است که اتفاق جدیدی در نرخ نهایی معاملاتی شمش نیافتاده است.

بر اساس مصوبه اخیر کارگروه تنظیم بازار دولت، قرار شد من بعد قیمت شمش فولادی بر اساس ۸۳ درصد قیمت صادراتی ایران در خلیج فارس و با سقف رقابت باز تعیین گردد. بر اساس همین مصوبه، قیمت فوب صادراتی شمش ایران به صورت هفتگی از مجله متال بولتن استخراج می ‌شود.

نکته مهم این مصوبه میزان عرضه شمش معادل ۹۰ درصد تقاضای بورس در ۲ هفته قبل و یا حداقل ۶۰ درصد تولید همه واحدهای تولیدی می باشد که مطابق جدولی که توسط معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت تنظیم و ابلاغ خواهد شد؛ فولادسازان موظف به رعایت آن هستند.

تعدیل نرخ پایه شمش

احتمالا نرخ پایه ۴۰۵۰ تومان عرضه شمش از فرمول زیر بدست آمده باشد :

۱۳۲۰۰ × (۸۳% × ۳۷۰) ÷ ۱۰۰۰ ~= ۴۰۵۰

حُسن این تعدیل یا تصحیح نرخ پایه عرضه شمش در این است که امیدوار هستیم؛ من بعد با رعایت الزامات این دستورالعمل؛ مهندسی عرضه شمش در بورس کالا توسط فولادسازان بزرگ به حداقل ممکن تقلیل پیدا کند که در این صورت و در صورتی که فولادسازان با صداقت و شفافیت وارد میدان شوند در این صورت کمبود شمش در بازار نسبتا کوچک داخلی با توجه به توان تولیدی حداقل ۲ برابری فولادسازان بزرگ کشور در مقایسه با مصرف داخلی؛ کاملا بی معنی خواهد بود و از طرف دیگر بازارسازی تولیدکنندگان شمش القایی هم به مرور رنگ خواهد باخت چرا که قرار است شمش قوس تولیدی فولادسازان بزرگ من بعد در بازار داخلی در حد مکفی در اختیار حوزه نورد قرار گیرد .

به عنوان جمع بندی، مجددا تاکید می شود که اگر فولادسازان بزرگ کشور به مهندسی عرضه شمش پایان داده و مقید به رعایت دستورالعمل جدید باشند؛ انتظار می رود که نرخ رقابتی شمش هم به مرور زمان به نرخ پایه نزدیک شود؛ البته اگر ناظر بورس کالا اجازه دهد؛ که در این صورت نرخ شمش ۴۰۵۰ الی ۴۶۰۰ تومانی معاملاتی در بورس کالا ( بسته به شدت رقابت حوزه نورد ) نوید بخش عرضه محصول نهایی با نرخ پایه حدود ۷ درصد بالاتر از این رنج قیمتی یعنی حول و حوش ۴۳۵۰ الی ۴۹۵۰ تومان؛ یا به عبارت دقیق تر حول و حوش ۴۷۵۰ الی ۵۴۵۰ تومان با احتساب مالیات ارزش افزوده در بورس کالا خواهد بود .

در حال حاضر پایین ترین قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی حول و حوش ۶۰۰۰ تومان ( vat+ ) شنیده می شود که به نظر می ‌رسد این اختلاف قابل توجه و معنی دار با نرخ های معاملاتی بورس کالا عمدتا به دلیل هزینه های بالاتر تولید بخش واقعا خصوصی ( شمش + نورد ) و البته برخی بازارسازی های حوزه خصوصی ( شمش + نورد + خریدار محصول بورسی ) بوده باشد؛ که البته به نظر می‌ رسد این اختلاف به دلیل مصادف شدن با روزهای آخر سال و محدود شدن کانال های توزیع در بازار داخلی و برخی نگرانی های فعالان بازار از بازگشایی بازار در سال آتی با نرخ تورم جدید تشدید شده باشد که امید آن می رود که در سال جدید بنا بر شیوه ‌نامه جدید تنظیم بازار این نگرانی ها تا حد زیادی مرتفع شده و بازار به سمت تعدیل و آرامش و ثبات بیشتر قدم بردارد .

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
2

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
 • محمدی

  سلام
  آیا برای خرید آهن( برای ساخت ۴طبقه) الان اقدام کنیم یا بعد از عادی شدن معاملات و روان تر شدن بازار امیدی هست که نرخ‌ها پایینتر بیاد؟
  چطور زمان مناسب خرید رو تشخیص بدیم…
  با توجه به مضیقه ای که داریم حداقل کردن هزینه ها برامون اهمیت داره…
  با تشکر

2

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0