0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

دو نشست فولادی در هفته جاری

طبق اطلاع روز گذشته جلسه تولید کنندگان شمش فولادی در انجمن فولاد برگزار شد. روز سه شنبه هم جلسه ستاد تنظیم بازار آهن آلات با هدف اصلاح نرخ های صادراتی و ایجاد برخی تغییرات در عرضه آهن اسفنجی و دیگر محصولات به منظور ایجاد رونق و رفع مشکلات در زنجیره فولاد برگزار خواهد شد. خروجی جلسات متعاقبا به اطلاع می رسد.

آنچه در چند روز اخیر شاهد آن هستیم

ثبات نسبی قیمت انواع میلگرد ۱۰a2 در کانال ۳۷۰۰ تومان (با اندکی تغییر) و ثبات نسبی قیمت انواع میلگرد a3 مرغوب (غیر از درشت بار) در محدوده ۳۸۰۰ تومان است. شواهد نشان می دهد ریزش از این دو کانال به سختی انجام می شود. به عبارتی شاهد دو مرز مقاومتی ۳۷۰۰ برای میلگردهای ارزان قیمت و مرز ۳۸۰۰ برای میلگردهای مرغوب تر هستیم. برخی شنیده‌ها از مبادی قوطی و پروفیل بر مبنای محصول ورق ضخامت ۲ میلی متر نرخ کاربردی و موثر محصول بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلی متر در بازه قیمتی ۵۴۵۰ تا ۵۵۰۰ تومان از عمومیت بیشتری در این حوزه برخوردار است.

روز گذشته شاهد ادامه روند کاهشی در حوزه مقاطع طویل فولادی بودیم. هفدهم آذرماه، یکشنبه، قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی بنا بر شنیده ‌های بازار و شاخص متوسط ۳۷۹۵ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده)؛ کاهش حدودا ۴۰ تومانی در قیاس با روز گذشته بوده است. گزارش روز یکشنبه نرخ باکس از حوزه قراضه آهن نیز از ادامه روند کاهشی این حوزه و رقم متوسط و تقریبی ۵۰ تومان در روز گذشته حکایت دارد.

متوسط نرخ قراضه آهن در مقایسه با گزارش دیروز؛ کاهش متوسط و حدودی ۴۵ تا ۵۰ تومانی را پشت سر گذاشته به رقم تقربی ۲۴۸۰ تومان ( ۲۷۰۰ تومان با مالیات ارزش افزوده) رسیده است. با این حساب متوسط کاهش قراضه آهن در طول آذر ماه به رقم تقریبی ۴۸۰ تومان به ازای هر کیلو رسید. امیدواریم که با برگزاری دو جلسه هفته جاری ، شاهد ثبات قیمت در این دو محدوده باشیم.

قیمت میلگرد

یک روز بی رمق دیگر را در بازار فولاد پشت سر گذاشتیم. روز گذشته به نسبت روزهای قبل حجم تخفیف ها کمتر و به نسبت، حجم معاملات هم کمتر بود. میلگردهای متفرقه از کف قیمت ۳۶۵۰ الی ۳۹۰۰ و میلگردهای ذوبی از کف قیمت ۳۸۰۰ الی ۳۹۳۰ تومان اعلام می شود. نکته قابل توجه این که در عین حالی که میزان کاهش احتمالی قیمت های پایه در عرضه های جدید مشخص نیست بازار با شیب تند به استقبال کاهش رفته است. تقریبا تمام محصولات فولادی خریداری شده تحویل برج ۹ با زیان در حال فروش است.

طبق قانون در عرضه های جدید محصولاتی که فاقد مشتری بوده می بایستی ۱۰ درصد کاهش قیمت پایه اعمال شود. بعید به نظر می رسد در عرضه های جدید ذوب آهن و بقیه شرکت ها کاهش قیمت پایه بیش از ۱۰ درصد اتفاق بیافتد. حتی در صورت کاهش ۱۰درصدی نرخ پایه هم   نرخ های موجود در بازار از نرخ های تمام شده  بورس پایین تر است. ظاهرا موج جدید رکود که قبلا در مورد آن هشدار داده بودیم زودتر از تصور از راه رسیده است. به نظر می رسد در صورت ثبات قیمت ارز در کانال های فعلی بسیاری از بازارهای دیگر  غیر از فولاد را هم متاثر خواهد کرد و به رکود سنگین فرو خواهد برد.

از بازار طلا چه خبر

از بازار طلا فروشان شنیدیم که مظنه طلا روز گذشته ، مجددا به نرخ بازگشایی بازار روز چهارشنبه هفته گذشته بازگشته و با کاهش نامحسوس توام بوده است‌.

انس جهانی طلا در افزایش که گفته می شود طی ۵ ماه اخیر بی سابقه بوده است؛ با افزایش حدودا ۱۱ دلاری در روزهای پنجشنبه و جمعه به مرز ۱۲۴۹ تا ۱۲۵۰ دلار رسید؛ باعث شد تا افزایش نسبی مظنه طلا در بازگشایی بازار آغازین روز هفته جاری از نرخ چهارشنبه ۱،۴۶۵،۰۰۰ تومان هفته گذشته تا حداکثر نرخ ۱،۵۱۵،۰۰۰ تومان توام گردد؛ سکه هم از محدوده ۳،۷۲۰،۰۰۰ تا ۳،۷۴۰،۰۰۰ تومان تا مرز ۳،۹۰۰،۰۰۰ هزار تومان پیش رفت اما دیری نپایید که این سطح قیمتی مجدد شکست و کاهشی شد؛ به طوری که شاهد کاهش نرخ طلا و سکه با همان قیمت های بازگشایی روز چهارشنبه هستیم .

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری