1/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

بررسی بازار پر تلاطم فولاد هفته اول آذر ماه

در دو روز نخست هفته برآورد تقریبی شاخص متوسط قیمت روز میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۳۹۵ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده)؛ محاسبه شد که نسبت به ۱۰ روز گذشته افزایش متوسط و تقریبی ۴۰ تومانی را نشان می دهد. بازار طی ۱۰ روز گذشته آشفته و نامنظم بود؛ همان طوری  که از شنیده های بازار بر می ‌آید برخی مبادی بی مهابا افزایش قیمت را طی هفته گذشته سرلوحه خود قرار داده بودند که علی رغم افزایش نظارت ها و فشار ناظر بازار و برخی عقب ‌نشینی های صورت گرفته همچنان که دیده می ‌شود برخی مبادی مرز ۴۶۰۰ تومان به ازای هر کیلو +vat  را در نوردیده اند؛ اما آن چه که واضح دیده می شود؛ صرف نظر از برخی پس لرزهای باقی مانده از هیجانات هفته گذشته و بی خبری برخی مراجعین؛ سکوت و آرامش خاصی در روز شنبه و یک شنبه بر بازار و حوزه تقاضا حکم فرما بود.

دوشنبه برآورد تقریبی شاخص متوسط نرخ میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۴۳۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده)؛ محاسبه شد؛ که نسبت به روز گذشته افزایش متوسط و تقریبی ۳۵ تومانی را نشان می دهد.

در روز سه شنبه بازار طلا متاثر از روند نزولی بازار آزاد ارز در مسیر نزولی قرار گرفت. از اتحادیه طلا و جواهرات تهران شنیدیم سکه طرح جدید نسبت به صبح روز سه شنبه نزدیک به ۷۰،۰۰۰ تومان کاهش را پشت سر گذاشته است.

تحلیل هفتگی بازار فولاد

بازار فولاد هم متاثر از این تغییر روند بازار ارز مجددا در چهارمین روز هفته وارد فاز سکوت شد. بدون شک اگر بانک مرکزی بتواند بر التهابات بازار ارز صرافی فائق آید؛ در این صورت یکی از اصلی ترین گزینه های حمایتی روند افزایشی بازار فولاد؛ یعنی بازار اسکناس ارز؛ با چرخش ۱۸۰ درجه ‌ای مواجه خواهد شد و این حمایت را از دست خواهد داد؛ آن گاه حال و روز ادامه روند بازار مقاطع طویل فولادی تا حد زیادی قابل پیش بینی خواهد بود؛ رکود و سکوت …

البته بازارساز فولاد از طریق کنترل عرضه های فولادی به خصوص شمش در بورس کالا تمام تلاش خود برای مقابله با ریزش قیمت ها را به کار خواهد بست اما به نظر می رسد که به دلیل عدم وجود تقاضای مصرفی واقعی همتراز با حجم کالای دپو شده کنونی در انبارها؛ به نوعی با چالش روبرو گردد.

تقریبا این رکود قابل پیش بینی قبل از تغییر نرخ بنزین؛ تا حدودی بر بازار فولاد مستولی شده بود و بازار مقاطع طویل فولادی به خصوص بازار میلگرد آجدار تازه داشت پس از یک افزایش قیمت حدود ۱۵۰ تومانی یک ماهه آبان؛ به یک آرامش نسبی می ‌رسید که با التهابات نامتعارف بازار ارز متاثر از تغییر قیمت بنزین مواجه شد و مجددا دستخوش تغییر مسیر گردید؛ اما فراموش نشود که این روزها انبارها بیش از هر زمان دیگری در ماکسیمم موجودی و نقطه بیشنیه خود قرار دارند چرا که تحت تاثیر یک التهاب غیر منتظره نابجا قرار گرفتند.

در واقع عدم توازن بین ورودی و خروجی انبارها بیش از هر زمان دیگری در طول ۴ الی ۵ ماه گذشته دیده می شود و این به معنای یک هشدار رکود فرسایشی عمیق تر پیش رو پس از حصول آرامش بازار ارز و فروکش نمودن التهابات در این فصل خواهد بود که به ما مخابره می ‌شود. چرا که حجم تقاضای واقعی مصرف در این فصل نه تنها ثابت است بلکه به طور معمول و سالانه با کاهش محسوس هم مواجه می شود.

به طور کلی در روز سه ‌شنبه برآورد تقریبی شاخص متوسط نرخ میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۴۶۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده)؛ محاسبه شد؛ که نسبت به روز گذشته افزایش متوسط و تقریبی ۳۰ تومانی را نشان می داد.

اخبار دریافتی مبتنی بر تلاش به منظور بازگشت آرامش به بازار

۱) شنیده هایی مبنی بر افزایش حجم عرضه های بورسی فولاد از قول استاندار تهران به منظور کنترل افزایش قیمت صورت گرفته در بازار

۲) تاکید رییس بانک مرکزی مبنی بر نرخ غیر واقعی ارز و تلاش برخی صادرکنندگان برای بالاتر فروختن ارز حاصل از صادرات در  بازار داخلی و در مقابل تسلط بانک مرکزی بر این بازار و بازگشت آرامش به این بازار

امید است که طی هفته آتی شاهد خبرهای خوبی در حوزه فولاد کشور باشیم.

 

1/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0